کادایف
وزیر بهداشت اعلام نمود:

شروع واكسیناسیون كرونا در كشور پیش از ۲۲ بهمن

شروع واكسیناسیون كرونا در كشور پیش از ۲۲ بهمن

کادایف: وزیر بهداشت ابراز امیدواری کرد که پیش از 22 بهمن واکسیناسیون کرونا در کشور طبق اولویت بندی صورت گرفته، شروع شود.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی درباره اقدامات انجام شده برای واردات واکسن کرونا به کشور، اظهار داشت: امیدوارم پیش از ۲۲ بهمن و طبق مصوبه اولویت بندی شده، واکسیناسیون را در گروه ها شروع نماییم. اما تا زمانی که مطمئن ترین و بی خطرترین واکسن را نتوانیم به کشور وارد نماییم، این کار را انجام نمی دهیم؛ چانه زنی های ما به سبب این است که موثرترین واکسن را وارد کشور نماییم.
وی اضافه کرد: علاوه بر آن، درباره واکسن کووکس سازمان جهانی بهداشت نیز قرار بر این بوده از فوریه توزیعش در کشورهای هدف همچون کشور ما شروع شود.
آخرین خبرها از واکسن ایرانی کروناوی همین طور درباره واکسن کرونا تولید داخل اظهار داشت: تست واکسن ایرانی ما در مجموعه برکت مراحل بعدی را گذراند. واکسن مجموعه موسسه رازی هم اجازه تست بالینی گرفت و هفته آتی از شروع نخستین فاز واکسن ساخت داخل در رازی رونمایی می شود.
وزیر بهداشت درباره واکسن کرونا تولید مشترک ایران و کوبا نیز اظهار داشت: این مجموعه که با انتقال دانش فنی در کوبا و در انستیتو پاستور در حال انجام می باشد، فاز دوم مطالعه بالینی را در کشور کوبا طی می کند و فاز سوم را در آینده نزدیک و با انتقال دانش فنی و با نام پاستور در کشور شروع می نماییم. امیدواریم مصرف این واکسن تولید مشترک را در اواسط بهار داشته باشیم.
افزایش شمار مبتلایان به ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور به ۶ تنوزیر بهداشت همین طور درباره ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور نیز اظهار داشت: پس از آن پنج مورد که قبل از این اعلام نموده بودم، یک مورد دیگر که یک هموطن که از انگلیس بازگشته بود و در یکی از بیمارستانهای دولتی تحت نظر بود، شناسایی شد. اطرافیان وی هم تحت کنترل و رصد قرارگرفتند. حال همه این موارد خوب است و پس از آن هم گزارش مورد جدیدی نداریم.
نمکی از رصدخانه طرح بسیج ملی مقابله با کرونا، اظهار داشت: متاسفانه در هفته جاری وضعیت جهان وضعیت اسفناکی بود و تعداد مرگ و میرهای ناشی از این بیماری بسیار بالا بود. باز رتبه اول مرگ و میر مربوط به آمریکا بود و پس از آن کشورهای دیگر در رتبه های بعدی بودند. آمریکا در ۲۴ ساعت گذشته گرچه خوشبختانه کاهش در موارد مرگ و میر داشت اما ۲۸۰۲ مرگ داشت، بریتانیا ۱۶۱۰، برزیل ۱۱۸۳، آلمان ۱۱۳۹، آفریقای جنوبی۸۳۹، ایتالیا ۶۰۳، روسیه ۵۸۶، مکزیک۵۴۴، فرانسه ۴۴۱، اسپانیا۴۰۴ مرگ در ۲۴ ساعت گذشته داشته اند.
۸۴ فوتی جدید کرونا در کشور طی ۲۴ ساعت گذشتهوی با اشاره به کاهش مرگ های ناشی از کرونا در کشور، اضافه کرد: برمبنای آخرین آمار در کشور خودمان در ۲۴ ساعت کذشته ۸۴ مرگ داشتیم و خوشبختانه کاهش مرگ ها به سمت دو رقمی فعلا ثابت است.
وزیر بهداشت اضافه کرد: با مقایسه پیک سوم کرونا در کشور در مقایسه با پیک اول و دوم می بینیم که این پیک بلندتر است و گرفتار کننده تر است. اگر پیک دوم و اول را ببینید میزان کاهش پیک و سرعت آن نسبت به پیک سوم حاکی از نزول صاف ناگهانی پیک سوم است که نشان دهنده مدیریت خوب بیماری است. این ناشی از تجربه ما در مجموعه نظام سلامت است و همین طور در کنار هم قرار گرفتن تمام نیروها همچون وزیر کشور، تیم استانداری، هلال احمر، عزیزان سازمان بسیج و... است.
۱۰ شهر قرمز در مازندرانکاهش سیر بیماری در استانهای شمالینمکی افزود: امروز ۱۰ نقطه قرمز در استان مازندران داریم. هفته گذشته به این استان سفر کردم و امروز این مژده را به مردم می دهم که با همت استاندار محترم، رئیس دانشگاه علوم پزشکی، عزیزان ما در بسیج و... این ۱۰ نقطه قرمز استان مازندران دارد به سمت و سوی رنگ نارنجی پیش می رود. عین گرفتاری هایی که در آتش سوزی جنگل های هیرکانی در خطه شمال پیدا می نماییم، در مورد کرونا هم به سبب پیوستگی جمعیتی که در این خطه وجود دارد، این مساله را شاهد بودیم. اما این اتفاق در آنجا با تیزهوشی دوستانمان نیفتاد و امروز شاهد کاهش بیماری در نقاط شمالی هستیم. در کل کشور ۱۰ شهر قرمز، ۲۳ شهر نارنجی، ۱۶۴ شهر زرد و ۲۵۱ شهر آبی داریم.
وی اشاره کرد: نظام سلامت، سازمان بسیج، هلال احمر و سایر سازمان های مردم نهاد با ما همکاری داشتند. در بعد نظارتی در قالب۱۲ هزار تیم با حدود ۴۳ هزار نیرو با ما همکاری داشتند. در تیم مراقبت در منزل همکاران بخش سلامت و بسیج در قالب ۴۰۰۰ تیم و ۱۰ هزار نفر با ما همکاری داشتند. در رهگیری افراد مثبت و مبتلا همکاری ۳۱ درصد از همکاران بخش سلامت و ۲۹ درصد عزیزان بسیج و بقیه دستگاهها را شاهد می باشیم.
هشدار وزیر بهداشت نسبت به عادی انگاری و کاهش رعایت پروتکلهای کروناوزیر بهداشت در ادامه صحبتهایش درباره رعایت پروتکل ها اظهار نمود: گرچه هنوز مردم همکاری خوبی دارند اما افت رعایت را در بعضی مناطق به سبب عادی انگاری داریم، هنوز رعایت پروتکل ها در رنج بالاتر از ۹۰ درصد در متوسط کشوری نرسیده است.
بی توجهی ها اثرات خودرا بر بیماری خواهد گذاشتوی با گلایه از کسانی که تقاضاهای وزارت بهداشت برای رعایت پروتکلها را گوش نکردند، افزود: عده ای با بی توجهی، این دستاورد بزرگ و عظیم ملی را که یک کشوری با وجود تحریم ها به دست آورد، نادیده گرفتند. در طول یک سال قبل کادر بهداشت و درمان بدون لحظه ای درنگ در مقابل هجمه های ویروس ایستادند و رسیدن به مرگ دو رقمی در مقابل مرگ انبوه در دنیا دستاورد کمی نیست. کاهش یک مرگ در ایران معادل این است که در کشوری با زیرساخت مجهز و امکانات مالی ۱۰۰۰ مرگ را کم نماییم. این همدلی و غیرت صورت گرفت تا این دستاورد را کسب نماییم متاسفانه عده ای با عدم رعایت پروتکل ها چه در سفرها و برخی مراسم ها، این دستاورد را ذره ذره به قربانگاه می برند و این مایه دلشکستگی و اندوه همکاران من است.
وزیر بهداشت اظهار داشت: تقاضا می کنم اگر اتفاقی افتاده که تاثیر آنرا روزهای بعد می بینیم، از آن مراقبت نماییم. تردید ندارم که بی توجهی ها اثرات خودرا بر بیماری خواهد گذاشت، امیدوارم وضعمان از این بدتر نشود و حتی با دستیابی به واکسن بازهم پروتکل ها را رعایت نماییم.
منبع:

1399/11/01
18:06:13
0.0 / 5
1097
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
کادایف kadaif

کادایف kadaif