کادایف
سخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام كرد

تامین بیش از ۱۸۰میلیون دز واكسن كرونا در كشور تا اختتام ۱۴۰۰

تامین بیش از ۱۸۰میلیون دز واكسن كرونا در كشور تا اختتام ۱۴۰۰

سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به چهار راهبرد پیش بینی شده برای تامین واکسن کرونا در کشور، اظهار داشت: طبق برنامه ریزی صورت گرفته، بیش از 180 میلیون دز واکسن تا آخر سال 1400 در اختیار بسیج ملی واکسیناسیون قرار خواهد گرفت که فراتر از برآورد نیاز کشور است.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور در جمع خبرنگاران از واردات، تولید مشترک و تولید داخلی بیش از ۱۸۰ میلیون دز واکسن کرونا در یکساله نخست واکسیناسیون همگانی مقابل کووید۱۹ در کشور آگاهی داد و اظهار داشت: برنامه جامع واکسیناسیون مقابل کووید۱۹ در ایران با پیش بینی شرایط احتمالی، چهار مسیر موازی برای تامین واکسن موردنیاز کشور را از ابتدا مدنظر قرار داده بود که با پیگیری و پیشرانی هر چهار مسیر، بیش از ۱۸۰ میلیون دز واکسن در عرض یکسال در اختیار بسیج ملی واکسیناسیون قرار خواهد گرفت که فراتر از برآورد نیاز کشور است.
جهانپور اضافه کرد: چهار راهبرد خرید مستقیم، واردات از مسیر ساز و کار کوواکس، تولید مشترک و تولید داخلی واکسن، با موفقیت در سطح پیش بینی شده جریان دارد و بر این اساس برنامه یکساله واکسیناسیون مقابل کرونا در ایران حتی زودتر از موعد پیش بینی شده و برنامه ریزی شده به انتها خواهد رسید.
رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت در ادامه گفت: تا این لحظه ۲۱ میلیون دز واکسن کرونا از مسیر خرید مستقیم و سبد کوواکس خریداری شده که بتدریج طبق برنامه زمان بندی شده و توان تولید تولیدکنندگان وارد کشور خواهد شد. همین طور تولید مشترک ۴۰ میلیون دز واکسن طبق برنامه و امکانات موجود، تامین قسمتی از واکسن مورد نیاز کشور را بر عهده خواهد داشت و البته حداقل ۱۲۰ میلیون دز واکسن در سال ۱۴۰۰ در داخل کشور در موسسات و شرکت های مختلف، در قالب انتقال دانش فنی و یا تولید کاملا داخلی خواهد شد و جمعا بیش از ۱۸۰ میلیون دز واکسن تا آخر سال ۱۴۰۰ تامین خواهد گردید که فراتر از نیاز کشور در این برهه خواهد بود.
جهانپور افزود: طبق برنامه و برآورد قبلی حدود ۱۲۰ میلیون دز واکسن برای رسیدن به نقطه هدف در سال نخست واکسیناسیون مورد نیاز است و باتوجه به این موضوع، عملا در بازه زمانی کمتر از یکسال و تا آخر سال میلادی جاری، این تعداد واکسن فراهم شده و ایران میتواند علاوه بر تامین و تکمیل نیاز خود در بسیج ملی واکسیناسیون، در کنار سایر ملل و جوامعی که نیازمند واکسن کرونا باشند قرار گیرد.
جهانپور اشاره کرد: علاوه بر تامین نیاز کوتاه مدت به واکسن کرونا، استراتژی انتخاب شده، جایگاه و رتبه واکسن سازی و علوم و صنایع وابسته در کشور در این بازه زمانی کوتاه حداقل یک یا دو رتبه ارتقا پیدا کرده است و این ریل گذاری، ایران را در ماه ها و سالهای آتی بعنوان "هاب منطقه ای" تولید واکسن قرار خواهد داد و ظرفیت فراهم آمده برای سالیان سال در اختیار سیستم سلامت و در خدمت به سلامت ایرانیان خواهد بود.
او در آخر گفت: پاندمی کرونا علاوه بر خسارات و زیان های خود، درس های فراوانی برای ملل و جوامع مختلف داشت و البته یکی از درس آموخته های ما از آن باید این باشد که بر توان تولید کالاهای راهبردی و راهبردی در داخل مرزها متمرکز شد.1399/12/16
13:51:37
0.0 / 5
1308
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif