کادایف

چرا سفر ممنوع نشد؟

چرا سفر ممنوع نشد؟

بالاخره رنگ بندی شهرها عصر روز گذشته اعلام گردید و برمبنای آن به جز 9 شهر قرمز و 31 شهر نارنجی، سفر به تمام شهرها آزاد است؛ این در شرایطی است که مقامات وزارت بهداشت همچنان از صعود کووید-19 خصوصاً نوع جهش یافته آن نگرانند و وزیر بهداشت قسم حضرت عباس داد که مردم سفر نروند...به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، کرونای انگلیسی با قدرت سرایت بیشتر و بگفته وزارت بهداشتی ها، با بیماری زایی شدیدتر در کشور در حال گردش است، روز گذشته نیز تعداد فوتی های ۲۴ ساعته کرونا سه رقمی شد و به ۱۰۰ تن رسید، از طرف دیگر هم روزهای پایانی سال است و متاسفانه آمار پروتکل شکنی ها رو به افزایش گذاشته است. با افزایش رفت و آمدها در روزهای آخر سال ۱۳۹۹، بنظر می رسد محدودیت و ممنوعیت تردد از ساعت ۲۱ تا ۴ بامداد نیز چندان اعمال نمی شود؛ بطوریکه با گذری در خیابان ها و بازارها، باز بودن مغازه ها، ازدحام و ترافیک خودرو ها در خیابان ها کاملا مشهود است؛ شرایطی خطرناک که می تواند نوروزی خطرناک را رقم زند.

بر همین اساس بود که سخنگوی وزارت بهداشت در گفت گو با ایسنا، از کاهش چشم گیر رعایت پروتکل ها در کشور آگاهی داد و به ایسنا، اظهار داشت: میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور به ۶۰.۴۲ درصد رسیده که این میزان حدودا همانند اوایل آبان ماه بوده و کمترین مقدار در ۴ ماه گذشته است.

در عین حال متاسفانه به رغم اصرار و ابراز نگرانی شدید وزارت بهداشت از گردش کرونای انگلیسی و شکننده بودن وضعیت بیماری در کشور، گویا امسال بساط سفرها به راه است و ممنوعیتی جز برای چند شهر قرمز و نارنجی گذاشته نشده است. این در حالیست که مسئولان وزارت بهداشت بارها اعلام نمودند که باتوجه به گستره وسیع کشور و گوناگونی اقلیم، جابجایی افرادی که ممکنست ناقل بیماری بوده و حتی خودشان هم خبر نداشته باشند، بسیار خطرناک بوده و می تواند به هزینه گزاف از بین رفتن جان تعداد زیادی از هموطنان مان تمام شود.
التماس کردیم سفر ممنوع شود، اما...
به طوری که مدتی پیش وزیر بهداشت ضمن تاکید چند باره بر خطر ویروس موتاسیون یافته انگلیسی، قدرت سرایت بالا و شدت مرگ آفرینی آن، در عین حال درباره سفرهای نوروزی به صراحت اعلام نمود که ما التماس کردیم که سفر نباشد. وزیر بهداشت باید خواهش کند، تمنا کند، دست ببوسد و پا ببوسد تا بلکه بتواند یک قدم بردارد. انتظارمان این است که به برخی عرایضی که وزیر بهداشت بعنوان دلسوزی و آینده نگری بیماری می گوید، توجه بیشتری معطوف شود.

نمکی اظهار داشت: اولا من بعنوان وزیر بهداشت تقاضا کرده بودم که همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند بحث سفر را منتفی کرده و از مردم تقاضا نماییم که کمک و همراهی کنند. گرچه این روزهای سخت بر مردم گذشته و خسته شده اند، گرچه یک قوم بسیار عاطفی از دید و بازدید، دیدن بزرگترها و... کنار گذاشته و همه این موارد مردم را به شکلی برای سفر و آرامش خاطر مشتاق تر کرده است، اما مطمئنم که وقتی مردم می بینند که هر آمد و شد، یعنی افزایش ریسک مبتلاشدن و مرگ و میر و نفس های تنگ، حتما به ماندن در محل زندگی شان راضی می شوند.
حتی اگر همه دروازه ها باز شد، حضرت عباسی سفر نروید
نمکی اظهار داشت: بعضی می گویند تاب آوری مردم کم شده است، اما من می گویم که تاب آوری خدمت گذاران به مردم در نظام سلامت، به شدت کمتر شده است. از مردم تقاضا می کنم که حتی اگر همه دروازه ها باز شد، حضرت عباسی سفر نروید. رفتن همانا و گرفتار شدن در این دام هم همان. حتی اگر بلیت و هتل مجانی هم برایتان فرستادند، این را بدانید که دارند برایتان ویزای بیماری و مرگ می فرستند.
احتمال افزایش بار کرونا در تهران پس از تعطیلات عید
از سوی دیگر دکتر علیرضا زالی- فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران نیز ضمن هشدار نسبت به سفرهای نورزی، با اشاره به وضعیت آرام و کنترل کرونا در تهران اظهار داشت: باتوجه به شرایط متفاوت تهران هیچ تضمینی برای پایداری شرایط کرونائی در این کلان شهر پایتخت وجود ندارد و هر لحظه ممکنست وضعیت شیوع اپیدمی تغییر کند.

وی اضافه کرد: احتمال اینکه که بار بیماری با تاخیر دوهفته ای و پس از اختتام تعطیلات نوروزی به تهران برسد وجود دارد. بنظر می رسد استان تهران و خصوصا مراکز بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی بعنوان بالاترین خدمت دهنده به بیماران کرونائی در سطح کشور، بعد از اختتام تعطیلات نوروزی روزهای سختی را تجربه کنند.

زالی با اشاره به ترددها و تراکم بالای جمعیت در واپیسن روزهای سال افزود: پیش بینی می شود در ۱۰ روز اول تعطیلات لود بیماری افزایش یابد؛ چونکه به سبب ماهیت ویروس کرونا و دوره نهفتگی این بیماری بنظر می رسد بیمارستان های تهران در هفته های اول سال جدید میزبان شمار بالاتری از مبتلایان باشند.

به هر حال هرچند که بحث سفر رفتن در تعطیلات نوروز با وجود اصرارهای وزارت بهداشت رسما ممنوع نشد حتی سفر به شهرهای مسافرپذیری نظیر استانهای شمالی و جنوبی؛ اما گفته شد که سفر به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع می باشد. برمبنای اعلام وزارت بهداشت هم اکنون ۹ شهرستان قرمز، ۳۱ شهرستان نارنجی، ۲۹۵ شهرستان زرد و ۱۱۳ شهرستان آبی هستند. البته باتوجه به تغییر روند مبتلایان ممکنست رنگ شهرستان ها در طول تعطیلات نوروز تغییر کند.بنابراین فهرست رنگ بندی شهرها که با کلیک بر روی لینک می توانید جزئیات آنرا ببینید نشان میدهد که ۲۹۵ شهرستان زرد و ۱۱۳ شهرستان آبی قابل سفر کردن هستند و ممنوعیتی برای سفر به آنها وجود ندارد، اما باید بدانیم که ویروس کرونا در لحظه ای احتمال انتقال و گسترش دارد و با هر جابجایی می تواند یک شهر و حتی استانی را گرفتار کند. بطوریکه باردیگر نقشه کشور آتشین شود.

بر همین اساس دکتر علیرضا رییسی- معاون بهداشت وزارت بهداشت و سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا نیز اشاره کرد: هم اکنون رنگ خیلی از شهرهای ما زرد است و به مفهوم آنست که مردم اگر بخواهند می توانند به آنها سفر کنند و کسی نمی تواند جلوی آنها را بگیرد، اما از شروع شیوع ویروس کرونا بارها گفته ایم که ترددها موجب انتشار ویروس می شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرد: کشور ما پهناور است و قومیت ها و ژن های مختلفی دارد. گردش ویروس در قومیت های مختلف می تواند موجب جهش شود. براین اساس در خود کشور ما نیز می تواند جهش ویروس جدید صورت گیرد که می تواند خطرناک باشد.

رییسی اظهار داشت: هم اکنون سوش غالب کرونا در کشور ویروس ووهان است چونکه کنترل شدیدی در کشور صورت گرفته است اما ۶۲ درصد سوش غالب در خوزستان مربوط به ویروس جهش یافته انگلیسی است بدین سبب درهم آمیختگی جمعیت در جریان سفرهای نوروزی می تواند شرایط را غیرقابل کنترل کند.

بنابراین بنظر می رسد در این شرایط سفر رفتن می تواند به قیمت جان خود و عزیزان مان تمام شود یا اینکه موجب به خطر افتاد جان هموطنان مان شود. با این شرایط که کرونای انگلیسی در چرخش است و باتوجه به خستگی و کاهش تاب آوری کادر بهداشت و درمان، کاش در خانه هایمان بمانیم تا نوروزی آرام و کم مرگ را سپری نماییم.
1399/12/26
13:09:40
0.0 / 5
1113
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif