کادایف

شناسایی ۴۶ گونه جهش یافته كرونا در بوشهر

شناسایی ۴۶ گونه جهش یافته كرونا در بوشهر

به گزارش کادایف بوشهر معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر می گوید با عنایت به این که ما در حال عبور از یک پاندمی هستیم، تقریباً در هیچ جای کشور خطر انتقال بیماری صفر نیست. ازاین رو انتظار می رود که در همه شهرستان ها تمامی سفارش های بهداشتی همچون پرهیز از مسافرت های غیر ضروری و حضوردرتجمعات رعایت گردد.


عبدالمحمد خواجه ئیان در گفتگو با ایسنا مطرح کرد: بر مبنای آخرین اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ۱۴ شهرستان در سرتاسر کشور تغییر وضعیت داشته اند که از میان آنها شهرستان های کنگان، دیلم، گناوه و بوشهر هم به رنگ نارنجی درآمده اند.
وی در مورد تغییر رنگ بندی ها به صورت هفتگی اضافه کرد: رنگ بندی بر مبنای آخرین وضعیت شیوع بیماری در یک شهرستان انجام می شود و کلیاتی را درباره خطر انتقال بیماری در شرایط فعلی نشان داده است و باید به این نکته توجه کرد که وضعیت بهتر در هر شهرستان، نتیجه رعایت اصول بهداشتی توسط مردم آنجا است و با تغییر رفتار بهداشتی مثل انجام مسافرت های غیر ضروری و یا برگزاری دورهمی ها به سرعت این وضعیت عوض خواهد شد.
این مسئول بیان نمود: با توجه به این که ما در حال عبور از یک پاندمی هستیم، حدودا در هیچ جای کشور خطر انتقال بیماری صفر نیست. ازاین رو انتظار می رود که در همه شهرستان ها تمامی سفارش های بهداشتی همچون پرهیز از مسافرت های غیر ضروری و حضور در تجمعات رعایت گردد تا مناطق با شیوع کمتر بتوانند وضعیت خوب خویش را حفظ کنند و شهرستان های با وضعیت بدتر تغییرات لازم را بوجود آورده و به سمت بهبودی پیش روند.
شناسایی گونه های جهش یافته کووید۱۹ در استان بوشهر
رئیس مرکز بهداشت بوشهر در مورد مبتلایان جدید به ویروس کووید۱۹ اظهار داشت: تعداد موارد شناسایی شده بیماری در ۷ روز اخیر از ۴۸۳ نفر به ۵۵۲ مورد افزایش داشته که رشد ۱۲.۵ درصدی این بیماری در استان را نشان داده است و البته این روند صعودی چند هفته است که شروع شده و کماکان ادامه دارد.

خواجه ئیان بیان نمود: تعداد موارد فوت بیمار کووید۱۹ هم از ۵ مورد در هفته در سوم اسفندماه، به ۷ مورد در هفته آخر سال ۱۳۹۹ افزایش یافت.
وی در مورد جهش گونه های جدید این بیماری اظهار نمود: تا کنون ۴۶ مورد سوش جهش یافته جدید در استان بوشهر شناسایی شده که شهرستان بوشهر با ۲۸ نفر بالاترین تعداد را داشته و شهرستان های گناوه و دشتی با ۶ مورد مبتلا شدن در رتبه های بعدی قرار دارند.
معاون علوم پزشکی بوشهر همینطور از ثبت ۳ بیمار با گونه جهش یافته در عسلویه و یک مورد در شهرستان های دیلم، دیّر و دشتستان نام برد.
تغییرات پروتکل ها در سطوح مختلف شغلی
به گفته عبدالمحمد خواجه ئیان معمولا کلیات سفارش های محدودکننده، شامل حذف اقدامات غیر ضروری مثل مسافرت های تفریحی یا دورهمی ها می گردد و سفرهای لازم کاری یا حضور ضروری در ادارات را شامل نمی گردد.
وی تصریح کرد: در صنایع بزرگ نیروهای تخصصی بهداشتی (HSE) هم به صورت داخلی بر وضعیت سلامت پرسنل و اجرای دقیق اصول جلوگیری از انتقال بیماری نظارت می کنند.
رئیس مرکز بهداشت بوشهر خاطرنشان کرد: همانطور که از آغاز پاندمی سفارش شده بود کماکان تلاش می شود همه افراد در محیط های عمومی و اداری از ماسک استفاده کنند و فاصله اجتماعی با همکاران و یا رجوع کنندگان رعایت گردد و جلسات حضوری هم با حداقل افراد و یا به صورت ویدئو کنفرانس صورت گیرد.
قرنطینه هوشمند یک چاره دشوار
چندی پیش ایرج حریرچی؛ معاون کل وزیر بهداشت قرنطینه هوشمند و پیگیری تماسهای نزدیک بیمار مبتلا به کووید۱۹ را از اقدامات لازم برای کاهش آمار مبتلایان عنوان نمود. به این صورت که هر کسی به کرونا مبتلا شد، سیستم بهداشت و درمان موظف است خانواده و همکاران او را هم مورد بررسی قرار دهد و از آنها تست گرفته و یا افراد مشکوک را ایزوله کند تا از انتشار بیماری جلوگیری شود.
خواجه ئیان در اینباره می گوید در قرنطینه هوشمند، افراد در تماس با یک مورد مثبت نباید به مدت حداقل ۱۰ روز در مکان های عمومی حضور داشته باشند. اما متقاعد کردن افراد ظاهرا سالم به رعایت این مورد کار مشکلی است. حتی موارد مثبت بدون علامت هم گاهی با انکار نتیجه آزمایش و زیر سوال بردن صحت این نتایج تلاش در توجیه خود و اطرافیان برای خروج از قرنطینه دارند که با عنایت به زیاد بودن تعداد موارد مثبت بیماری و افراد در تماس با آنها، اعمال نظارت ۲۴ ساعته بر عدم خروج این افراد از منزل ناممکن است.

این متخصص افزود: از آنجائیکه سلامت حق همه مردم است، همگی ما باید بیشترین تلاش خویش را برای رعایت اصول بهداشتی داشته باشیم و چنانچه اطرافیان یک فرد بیمار را در میان خانواده و بستگان می شناسیم، آنها را تشویق به رعایت بهداشت و صبوری در رعایت محدودیت های در ارتباط با آن نماییم.
ناآگاهی جامعه زمینه ساز بروز مشکلات
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر اظهار داشت: به سبب نوپدید بودن بیماری کووید۱۹، لازم بود در طول زمان ماهیت، راه های کنترل و جلوگیری از آن مشخص گردد که در خلال این فرایند متاسفانه اطلاعات گوناگونی از منابع مختلف به سمت مردم کنجکاو سرازیر شد و با توجه به این که همه مردم تخصص کافی برای تشخیص اعتبار این اطلاعات را نداشتند نوعی سردرگمی در آنها ایجاد گشت.
خواجه ئیان می افزاید: البته بخش بزرگی از این اتفاق به سبب دلسوزی و نوع دوستی مردم به وجود آمد، چون همه تلاش داشتند به سرعت شنیده ها، نتایج اعلام شده در پژوهش های محدود و یا حتی تجربیات شخصی خویش را با دیگران به اشتراک گذارند تا به آنها کمک کنند ولی نتیجه این رفتارها، به انحراف اذهان عمومی از سفارش های اصلی عرضه شده توسط منابع علمی معتبر منجر گردید که اگر از ابتدا اطلاعات تنها از یک کانال تخصصی و معتبر به مردم می رسید، شاید چنین مشکلی پیش نمی آمد.
وی به مردم سفارش کرد: تنها بر روی اقدامات پیشگیرانه شامل استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی از یکدیگر، پرهیز از حضور در مکان های شلوغ و رعایت بهداشت دست ها تمرکز کنند تا احتمال ابتلایشان به بیماری کاهش پیدا کند و بدون داشتن تسلط علمی کافی، از به اشتراک گذاری اخبار یا ویدئو کلیپ هایی که افراد مختلف تهیه و در فضای مجازی نشر می دهند، خودداری نمایند.

عملکرد سایر کشورها در برخورد با بحران کرونا
رئیس مرکز بهداشت بوشهر در مورد محدودیت های اعمال شده در سایر کشورهای جهان، می گوید: شیوع بیماری در تمام کشورهای دنیا پراکندگی یکسانی ندارد پس نوع اقدامات و محدودیت هم می تواند متفاوت باشد و با این که بحث کنترل پاندمی یک مبحث علمی است و تمام کشورها برای این کار از اصول مشترکی استفاده می نمایند، اما بسته به شرایط مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و وجود زیرساخت ها، نوع اجرای این اصول متفاوت می باشد.
عبدالمحمد خواجه ئیان اظهار نمود: برای کنترل موفق پاندمی در هر کشوری، هماهنگی و اتحاد بین دستگاههای مختلف الزامی است و کشورهایی که این هماهنگی را از قبل داشته یا تلاش کردند در دوره پاندمی آنرا ایجاد کنند موفق تر بوده اند اما کشورهایی که نتوانسته اند سلامت مردم را هدف اصلی در نظر بگیرند و در جهت آن اقدام مشترک کنند، با مشکلات بیشتری رو به رو شده اند.
وی با اشاره به اینکه مردم در تمام دنیا تحت تأثیر پاندمی کووید ۱۹ و محدودیت های ناشی از آن قرار گرفته اند، افزود: با توجه به این که اصول کنترل پاندمی در تمام دنیا مشترک است، کشورهای دیگر هم با سنجیدن شرایطشان برای جشن های سال نو مقررات زیادی ایجاد کردند که یکی از آنها محدود کردن مسافرت ها بود که با عنایت به شروع واکسیناسیون، سفارش شد با روحیه ای بهتر و امید به تغییر وضعیت تا آخر سال ۲۰۲۱ کماکان صبور مانده و برای حفظ سلامت خود این کنترل ها و محدودیت ها را تحمل نمایند.
وی در انتها تصریح کرد: بطور قطع دیر یا زود این پاندمی آخر می پذیرد و وضعیت این گونه نخواهد ماند اما باید به این نکته توجه داشت کسانی که در اثر بیماری جان خویش را از دست می دهند پس از آخر این بحران، نزد ما بر نخواهند گشت. ازاین رو باید تلاش نماییم برای حفظ سلامت خود و نزدیکانمان، از رعایت اصول بهداشتی خسته نشویم و همان چند سفارش ساده پیشگیرانه را مرتباً به اعضای خانواده، همکاران و سایر اطرافیان خود یادآور شده و با پرهیز از برگزاری دورهمی و تجمع در روزهای نوروز، در حفظ سلامت خود و عزیزانمان کوشا باشیم.
گفت وگو از: «مریم یمین»، خبرنگار ایسنا1400/01/02
13:40:53
5.0 / 5
792
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif