کادایف
رییس سازمان غذا و دارو اعلام كرد

جهش تولید در سازمان غذا و دارو

جهش تولید در سازمان غذا و دارو

به گزارش کادایف معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: در جهت فرامین مقام معظم رهبری، تحقق شعار سال و تاکید رئیس جمهور محترم، سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت در جهت تسهیل هرچه بیشتر تولید کالاهای سلامت محور اقدامات اساسی انجام خواهد داد.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا شانه ساز، در جلسه تصویری با مدیران ارشد سازمان و معاونین غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، اظهار داشت: به دستور وزیر محترم بهداشت ادامه و تسریع بیشتر در ایجاد تسهیلات برای تولید کنندگان اقلام دارویی، غذایی و آشامیدنی، مکمل های تغذیه ای، تجهیزات پزشکی و اقلام آرایشی و بهداشتی در قالب فرامین مقام معظم رهبری و دستورات رئیس جمهور محترم الویت اصلی این سازمان است.
وی با اشاره به اینکه ظرف دو سال قبل با برنامه ریزی های انجام شده و پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی و ممنوعیت واردات کالاهای دارویی و مکمل های تغذیه ای غیر ضرور و مشابه تولید داخل، سهم ریالی بازار داروهای وارداتی از بیشتر از ۳۰ درصد به ۱۵ درصد کاهش یافته است، از معاونین غذا و داروی دانشگاههای سراسر کشور درخواست نمود با کمک سایر حوزه های اثرگذار در امر تولید، روند مدیریت موفق در تحقق جهش تولید داروها، تجهیزات، اقلام و فرآورده های مقابله با کرونا را که با پشتیبانی از تولید کنندگان داخلی در سال ۹۹ صورت گرفت را باید در سال ۱۴۰۰ به همه کالاهای سلامت محور تعمیم دهیم.
شانه ساز اضافه کرد: تولید ماسک سه لایه از ۱۲۰ هزار عدد به ۴۵ میلیون عدد در روز و تولید کیت های تشخیصی کرونا از صفر به یکصد هزار عدد در روز، تولید ونتیلاتور از یکصد دستگاه به ۱۲۰۰دستگاه در ماه، تولید الکل و محلول های ضدعفونی کننده به بیشتر از ۱۵ برابر پیش از انتشار کرونا افزایش یافته است.
به گفته وی، همه داروهایی که به نحوی در درمان کرونا می توانند موثر باشند ظرف کمتر از ۳ ماه در کشور تولید شد و علاوه بر تأمین نیاز داخلی به مرحله صادرات رسیده اند. در عرصه تولید واکسن هم مطمئن هستیم ظرف یکسال آینده علاوه بر پاسخگویی به نیاز داخل یکی از صادرکنندگان واکسن خواهیم شد و همه این اتفاقات یعنی تحقق عینی شعار جهش تولید.
رئیس سازمان غذا و دارو اظهار داشت: در سال ۹۹ زمان صدور پروانه برای تولیدکنندگان مواد غذایی (در صورت تکمیل مدارک) از بیشتر از دو ماه به ۲۴ ساعت کاهش پیدا کرد و با اجرای فرایندهای تفویض و برون سپاری فعالیتهای جاری به بخش خصوصی می توانیم در سال ۱۴۰۰ هم شاهد اقدامات اساسی در تحرک و چالاکی بیشتر ادارت کل و دانشگاه ها در پشتیبانی از تولید و حذف موانع بر سر راه تولیدکنندگان واقعی باشیم.
بنابر اعلام وبدا، او همینطور تصریح کرد: مسئولین زیرمجموعه در سازمان غذا و دارو باید در ماه های پایانی فعالیت دولت، هرچه سریعتر با بهره برداری از تجربه موفق در جهش تولید اقلام مقابله با کرونا در سال ۱۳۹۹، مقررات را بازنگری و با تفویض خیلی از مسئولیت ها و اختیارات به تولیدکنندگان، تسریع بیشتری در صدور مجوزهای صادره توسط سازمان غذا و دارو بوجود آورده و عمده فعالیت ها را بر رصد کیفیت محصولات عرضه شده به بازار متمرکز کنند.
منبع:

1400/01/11
11:40:41
5.0 / 5
692
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif