کادایف

ویتامین D داروی كرونا نیست

ویتامین D داروی كرونا نیست

کادایف: همزمان با شیوع کروناویروس جدید در سراسر جهان، بدیهی است که در کنار کوشش برای دستیابی به روش های موثر و سریعِ مقابله با این همه گیری، اطلاعات نادرستی هم در مورد چگونگی درمان بیماری کووید-19 ناشی از این ویروس انتشار یافته است.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، اما گاهی این اطلاعات نادرست ممکنست در مورد ایده هایی باشد که در عین حال، حقایق درستی هم درباره آنها وجود دارد و همین مورد می تواند مقابله با چنین تضاد و نیز تشخیص اطلاعات غلط از صحیح را دشوارتر کند.
روش های درمانی بسیاری وجود دارد که تا حالا برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ پیشنهاد شده است. هیدروکسی کلروکلین، ایورمکتین و ویتامین D همچون موارد پیشنهاد شده در تحقیقات آزمایشگاهی هستند که مطالعاتی روی آنها انجام گرفته یا در حال بررسی است.
دلیلهای منطقی وجود دارد که توضیح می دهد چرا ویتامین D ممکنست در درمان یا جلوگیری از بیماری کووید-۱۹ کمک کننده باشد. برای مثال این مکمل دارویی در تقویت ایمنی بدن نقش دارد و قبل از این نیز کارشناسان انگلیسی مصرف آنرا در فصل زمستان سفارش کرده اند. همین طور به افرادی که در معرض خطر کمبود ویتامین D هستند سفارش می شود که در تمام طول سال از این ویتامین مصرف کنند چونکه کمبود آن در بدن می تواند عوارض جدی برای عملکرد اعضای مختلف و حیاتی داشته باشد.
با این حال تا حالا در هیچ تحقیقی، دلایلی کافی در پشتیبانی از اثربخشی مصرف دوزهای بالاتر این مکمل در پیشگیری یا درمان بیماری به دست نیامده است بااینکه این بدان مدلول نیست که این نظر در آینده تغییری نخواهد کرد.
خیلی از مطالعات، ارتباط بین تاثیر مصرف ویتامین D بر بیماری کووید-۱۹ را نشان داده شده است اما شواهد بدست آمده تا حد زیادی مشاهده ای بوده به این معنا که در این بررسی ها بدون کنترل سایر عوامل و شاخصهای اثرگذار، آنچه را که در بدن افرادی با سطح بالاتر یا پایین ترِ این ویتامین اتفاق می افتد، مورد ارزیابی قرار می دهد.
به گزارش شبکه خبری بی بی سی، نتایج مطالعات مشاهده ای نشان میدهد که گروه های خاصی احتمال دارد گرفتار کمبود ویتامین D باشند و به کووید-۱۹ مبتلا شوند که از آن جمله می توان به افراد مسن، افراد چاق و افرادی با پوست تیره اشاره نمود. ممکنست این کمبود دلیل این باشد که این گروه از افراد در معرض خطر بیشتری قرار دارند یا ممکنست سایر عوامل بهداشتی و محیطی منجر به کاهش سطح ویتامین D و لطمه پذیری بیشتر در مقابل ویروس شود. سطح ویتامین نیز می تواند بعنوان پیامد و نه علت بیماری کاهش پیدا کند.
با این وجود آنچه که ممکنست برداشت ها و قضاوت ها را به اشتباه بکشاند، انتشار اطلاعات آنلاین در شبکه های مجازی یا ارائه نتایج تحقیقات اولیه، محدود و با کیفیت پایین است که ممکنست در نتیجه آن، اطلاعاتی خارج از مفهوم اصلی و دقیق، بین مردم دست به دست شود. بدین سان نوعی سردرگمی ایجاد می شود که می تواند توسط افرادی که نظریه های توطئه را تبلیغ می کنند، مورد سو استفاده قرار گیرد.
بدین سان ویتامین D نسبتا مکمل بی خطریست هرچند که هنوز اثر درمانی آن بر کووید 19 تایید نشده است (اگرچه مصرف دوزهای بالای آن می تواند منجر به سنگ کلیه شود) و بدین سبب ممکنست اخبار آن در مورد کرونا جزو "مضرترین اطلاعاتِ غلط" نباشد با این وجود پروفسور "ون در لیندن" توضیح می دهد: این خطر هنگامی تشدید می شود که مردم پیشنهاد می کنند این مکمل، یک درمان معجزه آسا است و می تواند جایگزین واکسن، ماسک و فاصله های اجتماعی شود.
منبع:

1400/01/16
20:33:51
5.0 / 5
1191
تگهای خبر: آنلاین , بهداشت , بیماری , پوست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif