کادایف
در جلسه شورای فرماندهی عملیات مدیریت كرونا در تهران صورت گرفت

بررسی وضعیت تولید و واردات واكسن كرونا

بررسی وضعیت تولید و واردات واكسن كرونا

به گزارش کادایف در جلسه شورای فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران، ضمن عرضه گزارشی در مورد میزان شیوع بیماری در استان تهران، وضعیت تولید و واردات واکسن کرونا هم مورد بحث و بررسی قرار گرفت.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر زالی در جلسه شورای فرماندهی ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران که امروز برگزار شد، در مورد وضعیت شیوع بیماری در استان تهران، اظهار داشت: در پایتخت برای نخستین بار تمام شهرها در وضعیت قرمز قرار گرفتند و گسترش بیماری به صورت همگن در تمامی مناطق رخ داده است.
وی افزود: استان البرز، پس از استان گیلان، بالاترین شتاب بروز بیماری در موج چهارم را تجربه می کند، ازاین رو در هم تنیدگی و تردد بین استان های تهران و البرز، می تواند یکی از مهم ترین عوامل افزایش آمار مبتلا شدن در پایتخت باشد.
دکتر زالی، ضمن اشاره به اینکه این اواخر حجم مراجعین سرپایی به مراکز بهداشتی و درمانی استان تهران، تابحال بی سابقه بوده است، اظهار داشت: بر مبنای گزارشات روزانه در تهران، از هر دو نفر رجوع کننده به مراکز با علایم بیماری کرونا، تست PCR یک نفر مثبت می شود، همینطور نرخ مثبت شدن تست های سریع هم ۲۵ درصد برآورد شده است و این نشان از پخش گسترده ویروس در استان دارد.

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در تهران اظهار داشت: حالا شاخص اپیدمیولوژیک مولد پایه در تهران، ۱.۶ گزارش شده است که از سرعت بالای سرایت و شیوع بیماری حکایت دارد. این شاخص در اسفندماه در تهران ۰.۷ تا ۰.۸ متغیر بود.

دکتر زالی اظهار داشت: از آغاز فروردین ماه ۵۳ درصد مجموع بستری و ۷۵ درصد مجموع مرگ و میر در افراد ۶۰ سال به بالا رخ داده که البته این آمار در نوجوانان و کودکان زیر ۱۰ سال با کاهش رو به رو بوده و از ۱۰.۲ درصد در اسفندماه، به ۴ درصد در فروردین ماه رسیده است.
وی افزود: اسفندماه در گروه های سنی ۴۰ تا ۵۰ سال و ۵۰ تا ۶۰ سال، آمار بستری به شدت پایین بود، اما در فروردین ماه روند صعودی به خود گرفته است، به صورتی که پس از گروه سنی ۶۰ سال به بالا، افراد ۴۰ تا ۵۰ سال بیشترین میزان بستری را به خود اختصاص داده اند.
وی از همکاری تمام نهادها برای افزایش ظرفیت تخت های بیمارستانی اطلاع داد و اظهار داشت: مهم ترین مساله، علاوه بر تخت، مبحث تأمین اکسیژن است که از حیاتی ترین مولفه های درمان بیماران کرونایی به حساب می آید و باید برای روزهای آتی هم تدابیری در این خصوص اندیشیده شود.
زالی ضمن اشاره به تجربه موفق عرضه بعضی از خدمات، به صورت سرپایی در خوزستان در کاهش آمار مرگ و میر و اضافه بار بیمارستان ها، بیان نمود: در تهران هم برای این اقدام در حال آماده سازی زیرساخت های لازم هستیم.
وی، بر ضرورت افزایش نظارت ها بر اعمال محدودیت ها تصریح کرد و اظهار داشت: بالغ بر ۱۹۰ هزار کارمند استانی در دستگاههای ملی در تهران مشغول به کار هستند و برخی ادارات از دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد محدودیت ها تمکین نکرده اند.
دکتر زالی در انتها از آماده باش کامل مراکز نقاهتگاهی هم اطلاع داد.
دکتر محمدی، مدیر کل نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو هم با حضور در جلسه، گزارش مبسوط و تفصیلی در مورد آخرین وضعیت واکسن های تولیدی داخل و وارداتی و آخرین برنامه های معاونت غذا و دارو جهت تسریع در فرایند تهیه واکسن را برای اعضای شورا تبیین کرد.

طبق گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در این نشست با حضور محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران، دکتر روح الامینی نماینده کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی جهت شرکت در جلسات کمیته واکسن وزارت بهداشت، دکتر حناچی شهردار تهران، حجت الاسلام تقوی رئیس مجمع نمایندگان مجلس استان تهران، سردار هداوند جانشین رئیس پلیس تهران، حسن بیگی معاون سیاسی و اجتماعی استاندار و رئیس ستاد انتخابات استان تهران، دکتر کوهپایه زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر محمدی مدیر کل نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، مسعود ستایشی قائم مقام رئیس کل دادگستری استان تهران و رضا کرمی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران روند ساخت واکسن در داخل کشور بررسی گردید. در مورد چالش های اطلاع رسانی به مردم بحث و تبادل نظر صورت گرفت. همینطور بر ضرورت امیدبخشی در جامعه هم تاکید شد.
منبع:

1400/01/26
12:03:19
5.0 / 5
487
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif