کادایف
در گفت وگو با كادایف اعلام شد

ظرفیت تخت های كرونایی بیمارستان ها تكمیل

ظرفیت تخت های كرونایی بیمارستان ها تكمیل

به گزارش کادایف عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا وضعیت فعلی بیماری در کشور را فوق بحرانی خواند و با بیان پر بودن تخت های بیمارستانی به علت مراجعات بالای بیماران، شیوه جدید پذیرش بیماران را شرح داد.


دکتر مسعود مردانی در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به روند رو به افزایش بیماری کرونا در کشور، اظهار داشت: این روند کاملا مشهود است و متاسفانه مرگ و میرها هم بر مبنای پیشبینی های قبلی ما در حال افزایش می باشد.
وی با تکیه بر پر بودن تخت های بیمارستانی، بیان نمود: ازاین رو مراکز مراقبت های حاد تنفسی و مراکز سرپایی درمان کرونا در مجتمع های بیمارستانی بوجود آمده است که بیمار مبتلا به کرونا به علت پر بودن تخت های بستری به آنجا مراجعه نموده و داروهای حیاتی همچون رمدسیویر به بیمار تزریق می شود و بیمار را به خانه می فرستند؛ چون دیگر بیمارستان ها جایی برای پذیرش بیمار ندارند.
وی اضافه کرد: این مراکز در بیمارستان های تهران بوجود آمده و بر مبنای بخشنامه، بیمارستاهای شهرستان ها هم می توانند این کار را انجام دهند. در این شیوه تمام داروهای درجه یک با دفترچه بیمه و قیمت مناسب به بیمار عرضه می شود تا دارو را از بازار آزاد تهیه نکنند؛ چون امکان دارد سلامت این داروها در بازار آزاد زیر سوال باشد. حالا دیگر وقت انتخاب بیمارستان و دکتر خاص نیست، انتخاب شاید امکان پذیر نباشد و باید به نزدیک ترین مرکز درمانی رجوع کنند.
این متخصص بیماری های عفونی افزود: کلیه افرادی که احتیاج به درمان بستری دارند ولی جایی برای بستری شدن آنها وجود ندارد در این مراکز پذیرش و بستری می شوند، آزمایش یا تصاویر لازم از او گرفته می شود و در صورت نیاز درمان های بیمارستانی را برایشان انجام می دهیم. اگر در منزل امکانات اکسیژن و تزریق وجود داشته باشد مابقی داروها را در خانه به او می دهیم و اگر این امکان وجود نداشته باشد می تواند روز بعد باردیگر به مرکز درمانی مراجعه نموده و دارو دریافت کرده و برود. با این کار حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر در روز که احتیاج به بستری دارند را به شکل سرپایی مدیریت می نماییم. تخت های بیمارستانی کاملا پر هستند و اگر مثلا فرزند خود من بیمار شود جایی برای او نیست.
وی اضافه کرد: عموما چون مراکز درمانی پذیرای بیماران بستری نیستند مطمئنا بیماران کرونایی که به ما رجوع می کنند پیشرفته تر از قبل هستند. هم اکنون عموما بیمارانی را می بینم که در خانه درمان کردند و به بیمارستان نیامدند؛ به شکلی که در بعضی حتی بیشتر از ۵۰ درصد از سطح ریه درگیر شده است. این افراد همان هایی هستند که در ICU یا بخش معمولی بستری می کردیم و چون جایی برای بستری نبوده رجوع نداشتند و به این شکل باید درمان شوند.
وی در پاسخ به اینکه ادامه روند درمان در منزل و عدم بستری در بیمارستان چه تاثیری بر روند درمان بیماران خواهد داشت؟ اظهار نمود: مسلما شرایط ایده آلِ بیمارستان در منزل وجود ندارد ولی وضعیت فعلی ما باید با زمان جنگ مقایسه شود. هم اکنون وضعیت بیماری در کشور بحرانی و حتی فوق بحرانی است. از طرفی ما تجربه نقاهتگاه های کرونا را هم داریم اما مردم از این نقاهتگاه ها استقبالی نکردند. رفتن به منزل برای بیمارانی که علایم کمی دارند خوب است اما مشکل بعدی ما این است که این افراد در خانه سایر افراد را هم بیمار می کنند. هم اکنون یک بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی می تواند ۷ نفر دیگر را در آن واحد بیمار کند.
وی درباره شرایط بیماری در ایام آتی، خاطرنشان کرد: مطمئنا تعداد مرگ و میر از رقم فعلی بالاتر خواهد رفت و اگر تعطیلات پیش رو جدی گرفته نشود مطمئنا روند افزایشی بیماری در کشور ادامه خواهد یافت تا خود اپیدمی فروکش کرده یا خداوند کمک مان کند.
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه حالا در حال مشاهده تأثیر سفرهای نوروزی بر افزایش بار بیماری در کشور هستیم، اظهار داشت: متاسفانه بر مبنای اعلام وزارت بهداشت میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی حدود ۵۸ درصد است. زدن ماسک به تنهایی کفایت نمی کند و حفظ فاصله اجتماعی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. هم اکنون با این که اعلام شده باید دورکاری ادارات برقرار باشد، ببینید در بانک ها، اداره دارایی، دادگستری و... چه خبر است. حالا بهترین کار تعطیلی چنین مراکزی است.
منبع:

1400/01/30
14:16:23
5.0 / 5
564
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , بیمه , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif