کادایف

اهمیت دوز دوم واكسن كرونا برای سالمندان

اهمیت دوز دوم واكسن كرونا برای سالمندان

کادایف اهمیت دوز دوم واکسن کرونا برای سالمندان


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، آمار یاد شده از طرف مسئولان اداره بهداشت و درمان آمریکا در اختیار رسانه ها قرار گرفته است. آنجلا رسموسن، ویروس شناس و از متخصصان سازمان واکسیناسیون و بیماریهای عفونی در دانشگاه "ساسکاچوانِ" کانادا معتقد می باشد که سر باز زدن از نوبت دوم تزریق واکسن کرونا می تواند علت های گوناگونی داشته باشد.
به باور او، تعدادی از مردم از تاثیرات جانبی این واکسن ها هراس دارند و برخی دیگر به دلیلهای پزشکی و سلامتی از پذیرش نوبت تزریق دوم واکسن کرونا خودداری می کنند.
اما وی معتقد می باشد بخش اعظم کسانی که حاضر به دریافت نوبت دوم واکسن کرونا نمی شوند، کسانی هستند که به خطا گمان می کنند یک دفعه دریافت واکسن کرونا برای محافظت آنها در مقابل این ویروس کفایت می کند.
دلیلهای دیگری را نیز شاید بتوان برشمرد. بعنوان نمونه ممکنست که مرکز واکسیناسیون مربوطه، واکسن مورد نظر این دسته از افراد را در اختیار نداشته باشد یا ممکنست که کارفرما به این افراد اجازه ترک محل کار برای دریافت واکسن کرونا را ندهد.
به هر روی پرسش اصلی این است: کسانی که تنها یک دفعه در مقابل ویروس کرونا واکسینه می شوند، تا چه حد در مقابل مبتلاشدن به بیماری کووید-۱۹ ایمن هستند؟

آیا یک نوبت واکسن کافی است؟
در مورد واکسن هایی که هم اکنون در دسترس هستند، کارشناسان براین باورند که تزریق نوبت دوم الزامی است. تنها از این طریق، بدن انسان می تواند برای مدت طولانی تری در مقابل این ویروس از خود محافظت کند.
مطالعات نشان می دهد افرادی که یک دفعه واکسن کرونا دریافت کرده اند در مقابل این ویروس از ایمنی برخوردار می باشند اما روشن نیست که ایمن بودن بدن این دسته از افراد تا چه زمانی به قوت خود باقی است.
در این رابطه دو تحقیق صورت گرفته است. یکی از طرف اداره آمار ملی بریتانیا و دیگری از طرف دانشگاه آکسفورد. هر دو تحقیق به وضوح نشان داده اند که تنها کسانی که هر دو نوبت واکسن کرونا را دریافت کرده اند از سطح بالایی از پادتن در بدن خود در مقابل این ویروس برخوردار می شوند.
کوئن پاولز، یکی از نویسندگان این پژوهش و از دانشمندان موسسه نوفیلد در زمینه سلامت مردم در دانشگاه آکسفورد در مصاحبه با دویچه وله گفته است که افراد بعد از دریافت نوبت دوم واکسن کرونا برای مدت طولانی تری در مقابل این ویروس ایمن خواهند بود.
او می گوید: در مورد کرونا نیز همچون سایر بیماریهای عفونی، افراد بعد از دریافت واکسن از ایمنی بالایی در مقابل آن ویروس برخوردار می شوند اما سطح ایمنی بدن این افراد به مرور زمان کاهش پیدا می کند.
پاولز گفته است که پادتن به وجود آمده در اثر دریافت نوبت نخست واکسن کرونا خیلی سریع عمل می کند. اما تنها بعد از نوبت دوم واکسیناسیون است که بدن انسان برای مدتی طولانی تر در مقابل این ویروس از خود دفاع می کند.
به باور او، اهمیت دریافت نوبت دوم واکسن کرونا به ویژه در مورد افراد سالمند بیش از سایر رده های سنی است. همین طور گفته می شود که تعدادی از کسانی که نوبت نخست واکسن کرونا را دریافت کرده اند در اثر مبتلاشدن به این ویروس نیازمند مراقبت های پزشکی اضطراری و دستگاه تنفس شده اند.
همین طور کسانی که یک دفعه واکسن کرونا دریافت کرده اند، باید همچنان پروتکلهای بهداشتی را رعایت کنند
مایکل وارنر، پزشک بیمارستانی در تورنتو بتازگی در یک پست توییتری نوشته است: کسی که کاملا واکسینه نشده باشد، واکسینه نشده است.

الزام واکسیناسیون برای بهبودیافتگان کووید-۱۹
وضعیت در مورد کسانی که از مبتلاشدن به بیماری کووید-۱۹ شفا یافته اند با سایر افراد تفاوت می کند. کمیسیون واکسیناسیون آلمان سفارش کرده است که این دسته از افراد شش ماه بعد از کسب بهبودی از این بیماری باید یک دفعه واکسینه شوند.
انستیتو روبرت کخ بر این باور است که واکسیناسیون این افراد نیز می تواند بر توان ایمنی آنها نسبت به ابتلای مجدد بیافزاید.
نتایج پژوهشی که توسط مرکز پزشکی سدارز-سینایی در لس آنجلس روی ۲۶۰ نفر صورت گرفته نشان میدهد کسانی که سلامت خودرا بعد از مبتلاشدن به بیماری کووید-۱۹ به دست آورده اند با دریافت یک نوبت واکسن بایون تک-فایزر از همان سطح ایمنی برخوردار می شوند که افرادی که دوبار واکسینه شده اند.
جاناتان براون، یکی از کسانی که در این پژوهش مشارکت داشته گفته است که تزریق تنها یک نوبت واکسن کرونا به این دسته از افراد عملا موجب آن می شود که واکسن بیشتری برای تزریق به دیگر شهروندان در دسترس باشد و همین مورد می تواند امر مقابله با شیوع ویروس کرونا را شتاب بیشتری ببخشد.
به گزارش دویچه وله، تحقیقات صورت گرفته در موسسه "ایمنی شناسی پن" واقع در دانشگاه پنسیلوانیا نیز به نتیجه مشابهی رسیده است. کارشناسان این موسسه به این نتیجه رسیده اند که تزریق واکسن حاوی mRNA (آران ای پیام رسان) می تواند تولید کافی پادتن در این دسته از افراد را در پی داشته باشد.
منبع:

1400/02/15
10:01:39
5.0 / 5
346
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif