کادایف

تولید ۴ میلیون دوز واكسن ایران كوبا تا آخر شهریور

تولید ۴ میلیون دوز واكسن ایران كوبا تا آخر شهریور

به گزارش کادایف رئیس انستیتو پاستور ایران از تولید یک میلیون دز واکسن تا آخر خرداد و ۳ میلیون دز تا آخر شهریور در صورت دریافت مجوز اطلاع داد.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا بیگلری در حاشیه بازدید از سایت تزریق واکسن ایران کوبا در دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار داشت: پس از شروع بحران کووید ۱۹ در کشور انستیتو پاستور ایران محوریت تشکیل شبکه تشخیص ملی کووید ۱۹ را به عهده گرفت و الان در سرتاسر کشور بیشتر از ۳۰۰ آزمایشگاه می توانند تشخیص آزمایشگاهی کووید ۱۹ را با هدایت و محوریت انستیتو پاستور ایران انجام دهند.
بیگلری بیان نمود: پس از راه اندازی سیستم تشخیص کووید ۱۹ در کشور و آماده نمودن زمینه برای تولید کیت های داخلی انستیتو پاستور ایران در اواسط بهار ۱۳۹۹ وارد جهاد علمی دیگری برای تولید واکسن شد و واکسن های گوناگونی در انستیتو پاستور ایران طراحی و تولیدشان شروع شد.
وی ادامه داد: در جهت تصمیم وزارت بهداشت که واکسن مشترک با یکی از شرکتهای معتبر واکسن سازی دنیا به صورت اشتراکی داشته باشیم و با عنایت به همکاری دو دهه انستیتو پاستور با کشور کوبا، مقرر شد در طراحی و مبادرت به تولید بر روی واکسن های مشترکی برنامه ریزی شود.
رئیس انستیتو پاستور ایران ضمن اشاره به این که این واکسن از نوع واکسن های نوترکیب می باشد که کم عارضه و بسیار موثر است، اظهار داشت: این امر در کوبا در کار آزمایی ۱ و ۲ به اثبات رسیده است و در فاز ۳ در کوبا بر روی ۴۵ هزار داوطلب مورد بررسی قرار گرفت که نشان داده شد این واکسن کارآیی و ایمنی بسیار بالایی دارد.
بیگلری اعلام نمود: در ایران از ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ در اصفهان کار آغاز شد و در کارآزمایی ۳ یا فاز نهایی واکسن، مقرر است بر روی ۲۴ هزار نفر از هموطنان در ۸ شهر کشور (اصفهان، زنجان، همدان، کرمان، یزد، بندرعباس، بابل و ساری) کار خودشان را شروع کنند.
وی ضمن اشاره به این که از تعداد ۲۴ هزار نفری که باید وارد مطالعه شوند حدودا بیشتر از نصفشان تزریق اول را دریافت نمودند، افزود: این واکسن تنها واکسن نوترکیبی است که کونژوگه شده برای کووید و تنها واکسنی است که یادآور خودش را دارد و مسلما یکی از ابزارهای خیلی خوب کشور در امر کنترل کووید ۱۹ خواهد بود.
رئیس انستیتو پاستور ایران اذعان داشت: تا آخر خرداد یک میلیون دز این واکسن آماده خواهد بود با دریافت مجوز می توانیم در تا آخر شهریور ۳ میلیون دز دیگر تولید داشته باشیم.


واکسن جدید انستیتو پاستور قابلیت باز مهندسی در رویارویی با جهش های کرونا

به گزارش وبدا، رئیس انستیتو پاستور ایران افزود: خوشبختانه در این انستیتو واکسن های گوناگونی آزمایش حیوانی شان تمام شده است و یکی از این واکسن ها در زمان بسیار کوتاهی وارد کار آزمایی بالینی می شود.
بیگلری بیان نمود: خصوصیت واکسن جدید انستیتو پاستور فناوری آن است که تابحال فقط محدود به چهار کشور امریکا، انگلیس، روسیه و چین بوده و ایران پنجمین کشوری است که این فناوری را دارد.
وی اظهار داشت: خصوصیت دیگر این واکسن جدید این است که اگر جهش های جدید ویروس کووید بوجود آید این واکسن با سرعت بسیار زیاد در کمتر از دو هفته می تواند باز مهندسی شود و با جهش های جدید روبرو شود.
بیگلری ضمن اشاره به این که در جهش های آتی ویروس کرونا اغلب واکسن ها به باز مهندسی احتیاج خواهند داشت، اظهار داشت: هم واکسن جدید این مرکز و هم واکسن مشترک ایران کوبا قابلیت مقابله با جهش های پیش رو را دارند.
رئیس انستیتو پاستور ایران افزود: سایت تزریق واکسن ایران کوبا در بابل حاصل تفکر هوشمندانه و پشتکار بسیار عالی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل و همت همه همکاران دانشگاه می باشد که با امکانات و برنامه ریزی خوبی صورت گرفته و رجوع کنندگان هم اظهار رضایت بسیار بالایی را عنوان می کردند.


هیچ عارضه ای از تزریق واکسن ایران کوبا در کشور گزارش نشد

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت از نبود عارضه در هموطنانی که واکسن ایران کوبا را تزریق کردند اطلاع داد.
دکتر محمد مهدی گویا در حاشیه بازدید از سایت تزریق واکسن ایران کوبا در دانشگاه علوم پزشکی بابل اظهار داشت: یکی از مدرن ترین واکسن های دنیا در مرحله کارآزمایی قرار دارد و تابحال بیشتر از ۱۲ هزار نفر در هشت شهر تزریق کردند که حتی یک عارضه هم در این افراد گزارش نشده است.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ضمن اشاره به آغاز روند کاهشی پیک چهارم همه گیری کرونا در کشور، اظهار داشت: خوشبختانه موارد بیماری در حال کم شدن است اما این هنوز نگرانی ما را برطرف نکرده و بایستی کارهای زیادی صورت گیرد تا اطمینان حاصل شود و وضعیت ما به یک وضعیت با ثبات تبدیل گردد.
وی افزود: مهم ترین ابزاری که در این دنیا برای مقابله با این بیماری وجود دارد واکسیناسیون است و تا وقتی جمعیتی به اندازه ۷۰ درصد کل کشور را واکسینه نکردیم نمی توانیم اطمینان پیدا نماییم که بیماری در کشور تحت کنترل در آمده است.
گویا بیان نمود: نمونه های جدید این ویروس وقتی در دنیا شناسایی میشوند هر کدام به نوع خود در دنیا نگرانی بیشتری ایجاد می کنند چون که این گونه های جدید امکان دارد چند خصوصیت داشته باشند بنابراین به آن گونه های نگران کننده گفته می شود.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت اضافه کرد: خصوصیت جهش های جدید ویروس کرونا، قدرت سرایت بالا نسبت به ویروس اصلی است و همینطور امکان دارد جهش های جدید به واکسن مقاوم باشند و واکسن روی آنها موثر نباشد.
وی ادامه داد: خوشبختانه واکسنی که در دست ساخت انستیتو پاستور هست بگونه ای است که می تواند با گونه های جدید روبرو شود و حتی در مقابل جهش هایی که در آینده رخ خواهند داد به سرعت قابل باز مهندسی هستند و میشود واکسن را تغییر داد تا گونه جدید را هم زیر پوشش قرار دهد.
گویا تصریح کرد: این را بدانیم که واکسن به تنهایی مانع همه گیری نیست و مردم باید علاوه بر واکسینه شدن نکات بهداشتی که تاکنون سفارش شده را هم حتما رعایت نمایند و خصوصا این گردهمایی ها و جمع شدن ها را مدیریت کنند تا انشاالله اتفاق جدیدی رخ ندهد.
گویا ضمن اشاره به این که نگرانی های ما در مورد بیماری کووید ۱۹ کماکان به جای خود باقی است، اظهار داشت: هنوز پیک چهارم را به طور کامل پشت سر نگذاشتیم و افزایش مسافرت ها، ترددها و گردهمایی نگران کننده است.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در انتها اضافه کرد: در صورت عدم رعایت نکات بهداشتی، در شرایط فعلی امکان این که اینکه بیماری برگردد بسیار زیاد است.
منبع:

1400/02/24
13:10:31
5.0 / 5
310
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif