کادایف
دبیركل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران مطرح كرد

كاهش سن استعمال دخانیات در كشور

كاهش سن استعمال دخانیات در كشور

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات با اشاره به گسترش مصرف دخانیات در کشور و کاهش سن استعمال آن، اظهار داشت: در صورتیکه در 8 الی 10 سال اخیر صنایع کشور تا 50 درصد تعطیل شدند یا با یک سوم قدرت کار می کنند اما واحدهای تولیدی محصولات دخانی در طول این مدت از 7 واحد به 21 واحد رسیده است.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر محمدرضا مسجدی، با اشاره به کاهش سن استعمال دخانیات در کشور، اظهار داشت: متاسفانه سن استعمال دخانیات در کشور به ۱۲ سال رسیده است و نزدیک ۲۰ تا ۲۲ درصد مردان سیگاری بوده و کمتر از ۳ درصد خانم ها سیگاری هستند.
وی ادامه داد: اما اگر به دانش آموزان و دانشجویان دختر برسیم ارقام نشان میدهد تا ۳۵ درصد دختران تجربه مصرف قلیان دارند. اگر از این تعداد ۵ درصد به دام دخانیات بیفتند ارقام وحشتناک خواهد شد.
وی با تاکید براینکه مضرات مصرف قلیان بسیار بالاتر از سیگار است، اظهار نمود: چطور می شود کشورهایی مثل فنلاند و نیوزیلند اعلام می کنند تا سال ۲۰۳۰ دیگر سیگاری نخواهیم داشت و ما نمی توانیم؟ این مساله نشان میدهد برنامه جامع کنترل مصرف وجود دارد و عرضه، کشاورزی و صنعت دخانیات قانون مند است.
وی ادامه داد: حدود ۸ تا ۱۰ میلیون نفر در کشور مصرف کننده سیگار هستند و شرکت دخانیات اعلام نمود چرخش مالی دخانیات ۴۰ هزار میلیارد تومان است و نه ۱۱ هزار میلیارد تومان و این رقم بسیار کلان است. علاوه بر بیماری هایی که متعاقب مصرف دخانیات افراد را درگیر می کند سایر هزینه هایی که مصرف دخانیات به خانواده ها و جامعه وارد میکند بالای ۱۴۰ هزار میلیارد تومان است.
مسجدی اشاره کرد: در صورتیکه در ۸ الی ۱۰ سال اخیر صنایع کشور تا ۵۰ درصد تعطیل شدند یا با یک سوم قدرت کار می کنند اما واحدهای تولیدی محصولات دخانی در طول این مدت از ۷ واحد به ۲۱ واحد رسیده است.
وی همین طور اظهار داشت: تنها کالایی که بعد از انقلاب تا حالا تحریم نشده است، دخانیات است. همین حالا برای تهیه داروها و واکسن در رابطه با کرونا مشکل داریم اما در ارتباط با دخانیات هیچ گاه چنین نبوده است. دو سال قبل اعلام نمود خارجی ها حدود ۳۸۰ میلیون یورو در ایران سرمایه گذاری کردند و خوشحال بودند اما ۷۰ درصد این رقم در زمینه دخانیات بوده است؛ یعنی ژاپنی ها بجای این که در ایران کارخانه تویوتا راه اندازی کنند در مناطق آزاد انزلی و قشم کارخانه سیگار می زنند.1400/03/15
15:37:30
5.0 / 5
234
تگهای خبر: بیماری , تولید , دارو , كرونا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif