کادایف

راهكارهای اصلی مراقبت حین حاملگی

راهكارهای اصلی مراقبت حین حاملگی

به گزارش کادایف عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا با تاکید بر اهمیت مراقبت حین بارداری، اظهار داشت: نکته مهم این است که حتی با انجام زایمان نیز مراقبت حاملگی به پایان نمی رسد و تا 6 هفته پس از زایمان هم باید مراقبت ها ادامه داشته باشد.


دکتر زهره داودی مقدم در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر این که مراقبت حاملگی قبل از حاملگی باید صورت گیرد، اظهار داشت: خانمی که تصمیم به حاملگی گرفته است حتما باید با متخصص زنان مشاوره داشته باشد که از نظر بدنی معاینه شده و در عین حال سوابق بیماری اش پرس و جو شود؛ برای اینکه برخی بیماریها لازم است قبل از مبادرت به حاملگی با دارو کنترل شود. تعیین گروه خونی، برخی آزمایشات خونی، چکاپ کلیه ها و... از دیگر اقدامات مهم قبل از حاملگی است تا در صورت مساعد بودن همه شرایط، اجازه مبادرت به حاملگی داده شود.
وی ادامه داد: مصرف قرص فولیک اسید باید از همین دوران شروع شود تا جلوی برخی ناهنجاری های لوله عصبی را بگیرد. با شروع حاملگی مراقبت های جدی شروع می شود و خانم با انجام نخستین آزمایش و احراز حاملگی باید به دکتر زنان مراجعه کند. حاملگی را به سه بخش سه ماهه تقسیم می نماییم که در هر سه ماه برخی اقدامات باید صورت گیرد. در سه ماهه اول باید چک نماییم حاملگی خارج از رحم رخ نداده باشد و مراقب باشیم تا جنین سقط نشود. در اواخر سه ماهه اول غربالگری جنین باید صورت گیرد. در سه ماهه دوم نیز غربالگری دوم، سونوگرافی سلامت و چکاپ دهانه رحم انجام می شود و در سه ماهه سوم مواردی همچون جفت سر راهی، خون ریزی های احتمالی، وزن گیری جنین و... بررسی می شود.

این متخصص زنان و زایمان، افزود: نکته مهم این است که حتی با انجام زایمان نیز مراقبت حاملگی به پایان نمی رسد و تا ۶ هفته پس از زایمان هم باید مراقبت ها ادامه داشته باشد. کنترل فشارخون، بررسی زخم برای جلوگیری از بروز عفونت و... از موارد مهم مراقبت بعد از حاملگی است.
وی با تاکید بر لزوم فاصله گذاری کافی بین دو بارداری، بیان کرد: یکی از اقدامات پزشک، مشاوره درست دراین زمینه است؛ برای اینکه فاصله زمانی بین دو حاملگی باید مناسب باشد. فاصله زمانی مناسب بین دو حاملگی ۱۸ ماه و بالاتر است.
داوودی مقدم افزود: اصلاح سبک زندگی، بهبود تغذیه، ترک سیگار، قلیان و الکل، انجام ورزش مناسب و... از نکات بسیار مهم در مراقبت حاملگی است که خود فرد باید رعایت کند.
وی به یک تصور غلط در خانم های حامله اشاره نمود و اظهار داشت: تصور این که مصرف هر نوع گیاه دارویی برای دوره حاملگی مناسب می باشد، درست نیست. بطورمثال گیاه شیرین بیان سبب افزایش فشارخون می شود که در دوره حاملگی ما اهتمام می نماییم این مساله را کنترل نماییم بنابراین؛ قبل از مصرف موارد این چنینی بهتر است با پزشک مشورت کنند.

منبع:

1400/04/24
11:50:01
5.0 / 5
246
تگهای خبر: بیماری , پزشك , تخصص , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif