کادایف
دلتا، چگونه مفروضات مربوط به كروناویروس را بر هم زد؟

ضرورت استفاده از ماسك به رغم واكسیناسیون گسترده

ضرورت استفاده از ماسك به رغم واكسیناسیون گسترده

سویه دلتا سریعترین و مسری ترین نسخه از ویروس کرونای عامل بیماری کووید-۱۹ و با بالاترین قدرت بیماری زایی است که هم اکنون جهان با آن روبرو شده و طبق گفته ویروس شناسان، مفروضات در ارتباط با این بیماری را بر هم زده و این درحالیست که شماری از کشورها، به تازگی محدودیت ها را تسهیل کرده و فعالیت اقتصادی خویش را از سر گرفته اند.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، بر مبنای مصاحبه انجام شده با ۱۰ متخصص برجسته بیماری کووید-۱۹، قدرت واکسن برای ایجاد مصونیت در مقابل نوع شدید بیماری و کاهش بستری ها بر اثر مبتلا شدن به هر نوع از کروناویروس، بسیار بالاست و افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند کسانی اند که هنوز در مقابل بیماری واکسینه نشده اند.
با این وجود شواهد فزاینده ای نشان داده است سویه دلتا که برای نخستین بار در هند شناسایی شد، می تواند افراد واکسینه شده را هم نسبت به نسخه های قبلی با سرعت بیشتری آلوده کند و نگرانی هایی در خصوص این وجود دارد که حتی امکان دارد ویروس را گسترش دهد.
برخی از متخصصان در ایالات متحده به تازگی اظهار داشتند: بنابراین استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و سایر اقدامات پیشگیرانه امکان دارد حتی در کشورهایی که برنامه گسترده واکسیناسیون را در پیش گرفته اند، لزوم پیدا کند.
مقامات بهداشتی در آمریکا این روزها درحال بررسی این مورد هستند که آیا لازم است دستورالعمل استفاده از ماسک در افراد واکسینه شده مورد بازنگری قرار گیرد؟
در لس آنجلس، پرجمعیت ترین شهر ایالات متحده، استفاده از ماسک حتی در میان افراد واکسینه شده در فضاهای عمومی سرپوشیده الزامی است.
"شارون پیکاک"، میکروبیولوژیستی که اقدامات انگلیس برای تعیین توالی ژن های انواع کروناویروس را اداره می کند، در این رابطه می گوید: هم اکنون بزرگترین خطر برای جهان، سویه دلتاست که با سرعت بالایی منتقل می شود.
ویروس ها به صورت مداوم از راه جهش و با ایجاد سویه های جدید، تکامل پیدا می کنند و گاهی اوقات سویه های جدید، خطرناک تر از نسخه اصلی ویروس هستند.
نگرانی اصلی در مورد سویه دلتا این نیست که شدت بیماری را زیاد می کند بلکه این سویه بسیار راحتتر و سریعتر، از فردی به فرد دیگر منتقل می شود و در نتیجه می تواند باعث افزایش موارد مبتلا شدن و بستری در افراد واکسینه نشده شود.
سازمان بهداشت عمومی انگلیس روز جمعه اعلام نمود: از مجموع ۳۶۹۲ نفری که به علت مبتلا شدن به سویه دلتا بستری شده اند، ۵۸.۳ درصد واکسینه نشده و ۲۲.۸ درصد کاملا واکسینه شده اند.
در سنگاپور هم که سویه دلتا شایع ترین نوع است، مقامات دولتی روز جمعه گزارش کردند که سه چهارم موارد کروناویروس در بین افراد واکسینه شده رخ داده، هرچند هیچ یک از آنان گرفتار نوع شدید بیماری نشده اند.
به گزارش کادایف به نقل از خبرگزاری رویترز، در ایالات متحده که بیشتر از هر کشور دیگری موارد مبتلا شدن و فوت ناشی از کووید-۱۹ را گزارش کرده، سویه دلتا حدود ۸۳ درصد از موارد جدید مبتلا شدن را تشکیل می دهد. تابحال افراد واکسینه نشده نزدیک به ۹۷ درصد موارد ابتلای شدید به بیماری را شامل می شوند.




منبع:

1400/05/05
23:05:51
5.0 / 5
185
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , تخصص , كرونا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif