کادایف
در گفت وگو با كادایف مطرح شد

واکسن های مناسب برای دز سوم واکسیناسیون کرونا

واکسن های مناسب برای دز سوم واکسیناسیون کرونا

کادایف: عضو کمیته ملی واکسن کرونا ضمن پاسخ به پرسش های متداول پیرامون تزریق واکسن کرونا، در عین حال مطلوب ترین شیوه انجام واکسیناسیون کووید19 را تشریح نمود.


دکتر مصطفی قانعی در گفت و گو با ایسنا، درباب صحبت هایی که پیرامون تزریق دُز سوم یا یادآور واکسن کرونا مطرح می شود، اظهار داشت: از منظر جهانی و بنابر اعلام آقای تدروس _ رییس سازمان بهداشت جهانی اول باید همه جمعیت جهان بتوانند واکسن دریافت نمایند و بعد سایر کشورها دُز سوم را به شکل همگانی تزریق کنند بنابراین؛ ایشان تقاضا کردند تزریق دُز سوم صورت نگیرد تا حداقل دُز اول و دوم واکسن به دست کشورهای دیگر برسد.
وی ادامه داد: از طرفی در ۱۲ آگوست ۲۰۲۱ سازمان غذا و داروی آمریکا اعلام نمود کسانی که نقص سیستم ایمنی دارند دُز سوم واکسن را تزریق کنند و در نهایت ۳۰ آگوست ۲۰۲۱ نیز مدیر منطقه اروپای سازمان بهداشت جهانی اعلام نمود دُز سوم فقط برای محافظت از لطمه پذیرترین افراد مانند کادر درمان فعال در بخش های بیمارستانی و ICU ها است؛ پس این تصمیم جهانی است که این گروه دُز سوم را دریافت نمایند.
کدام واکسن ها برای دُز سوم مناسب هستند؟ او اشاره کرد: دُز یادآور سبب تقویت سیستم ایمنی در مقابل ویروس می شود؛ اما تصمیم ایران و حتی کشورهایی که واکسن به اندازه کافی دارند این نیست که دُز سوم را به همه تزریق کنند. به نظر می آید مطلوب ترین نوع واکسن برای دُز سوم، واکسن های پروتئینی باشد. همین طور چنانچه واکسن MRNA ایران هم به نتیجه برسد آن هم مطلوب خواهد بود.
وی ادامه داد: انجام آزمایش خون و بررسی تیتر آنتی بادی پیکر شخص هیچ کاربردی در تصمیم گیری برای دُز سوم ندارد.
نیاز به ۱۱۶ میلیون دُز واکسن برای واکسیناسیون گروه هدف قانعی درباره واکسیناسیون گروه هدف در کشور اظهار داشت: وقتی از گروه هدف برای واکسیناسیون صحبت می نماییم منظورمان ۷۰ درصد جمعیت است که حدودا ۵۸ میلیون نفر می شوند. در وهله اول واکسن به اندازه کافی و در وهله دوم به تزریق به اندازه کافی نیاز داریم؛ بدین سبب برای واکسیناسیون جمعیت هدف ۱۱۶ میلیون دُز واکسن نیاز داریم. برمبنای آمار فعلی حدود ۲۹ تا ۳۱ میلیون دُز واکسن وارداتی داشتیم و این یعنی به ۸۰ میلیون دُز واکسن دیگر برای واکسیناسیون ۷۰ درصد جمعیت نیاز داریم.
تاخیر در تزریق دُز دوم، اثربخشی واکسن را زیر سوال می برد؟ قانعی در ادامه صحبتهایش درباره بروز تاخیر در دریافت دُز اول و دوم برخی برندهای واکسن کرونا به دنبال کمبود موقتی آن، اشاره کرد: زمان در نظر گرفته شده بین ۲ دُز پیشنهادی است که در بروشور واکسن نوشته شده است و نگاه می کنند ببینند تیتر آنتی بادی دوز اول چه زمانی رو به کاهش می گذارد تا آن زمان تزریق دُز دوم شود؛ اما این به مفهوم این نیست که کسانی که یک دُز واکسن زدند اثر دُز اول از بین رفته است؛ بلکه یک زمان مطلوب برای تزریق دُز دوم وجود دارد که همانی است که گفته شده است، اما وقتی واکسن در دسترس نباشد و تاخیر ایجاد شود به مفهوم عدم کارایی دُز اول نیست.
ایشان سپس اشاره کرد: همیشه دولت، رسانه و... بر این امر متمرکز شدند که چه زمانی واکسن به دستمان می رسد و تولید کنندگان داخلی چه زمانی واکسن می سازند و هیچ گاه این سوال از دولت مطرح نمی گردد که آیا شما مثل بقیه دنیا آمدید واکسن پیش خرید کنید که واکسن سازهای داخلی بتوانند ماده اولیه را در حجم انبوه وارد کرده و دپو کنند تا نگرانی نداشته باشند؟ این استراتژی ها فقط فشار را به سمت فناوران و تولید کنندگان وارد کرده است.
چرا ایران در چندین پلت فرم برای ساخت واکسن کرونا اقدام کرد؟ وی ادامه داد: نکته دیگری که در رسانه منعکس می شود این است که می گویند چرا چندین پلت فرم ساخت واکسن را در داخل شروع کردند و پول بیت المال را هزینه کردند؛ خواهشم این است آنهایی که حساب و کتاب بیت المال دستشان است بگویند تاکنون چقدر پول در پشتیبانی از این واکسن ها هزینه کردیم؟ دولت پولی نداده است، همه آنچه هزینه شد وام بوده است و جز از بخش دولتی ( واکسن پاستور، رازی و وزارت دفاع) حمایت جدی از فناوران نشده است.
پیش بینی آمار تولید واکسن های ایرانی تا زمستان
لزوم اتمام واکسیناسیون عمومی تا بهمن ماه
وی ادامه داد: با عنایت به این که ارقام اعلام شده برای تولید داخل محقق نشد، پیش بینی این است که اگر در انتهای شهریور از شرکت شفافارمد ۳ میلیون دُز واکسن برکت داشته باشیم و در انتهای مهر هم ۳ میلیون دُز برکت، یک میلیون دُز پاستوکووک و ۳ میلیون دُز اسپایکوژن داشته باشیم؛ جمعا ۷ میلیون دُز واکسن خواهیم داشت. همین طور شاید اواخر آبان ماه ۹ میلیون دُز واکسن، در انتهای آذر ۱۰.۵ میلیون دُز و اوایل دی هم ۲۰ میلیون دُز به دستمان برسد و همین طور ماهی ۲۰ میلیون دُز واکسن تا آخر از جمیع واکسن سازها در اختیار داشته باشیم. این یعنی اگر برای ۳ ماه زمستان ۶۰ میلیون دُز در نظر بگیریم و در پاییز حدودا ۲۶ میلیون دُز واکسن داشته باشیم، به جمع حدود ۸۰ میلیون دُز می رسیم. اگر روند فعلی واردات ادامه پیدا کند و مشکلی پیش نیاید می توان با افزایش میزان واکسیناسیون در بهمن ماه جمعیت هدف را واکسینه کرده و به پایان برسانیم. ما اواخر اسفند واکسن به اندازه کافی از تولید داخل داریم ولی از شروع دی ماه باید با ترکیب واردات و تولید داخل کاری نماییم که بهمن ماه واکسیناسیون عمومی را تمام نماییم.
هدف گذاری برای کاهش بیماران در سال آینده وی اشاره کرد: مطلوب ترین شکل واکسیناسیون این است که ظرف ۳ ماه کل جمعیت را واکسینه کنید؛ برای اینکه کسانی که فروردین ۱۴۰۰ واکسن زدند ممکنست در اسفندماه آنقدر مصونیت نداشته باشند نسبت به کسی که دی ماه واکسن تزریق کرده است؛ پس سفارش می نماییم امسال برای پیش گیری از مرگ، واکسیناسیون صورت گیرد و باتوجه به افزایش تولید داخل، سال آینده یک برنامه واکسیناسیون کوتاه مدت برای کل جمعیت کشور طراحی شود و حتی دُز یادآور هم در آن طرح پیش بینی شود تا هدف گذاری مان کاهش تعداد بیماران باشد و سال پس از آن نیز کاری نماییم بیمار سرپایی نداشته باشیم و سال بعدتر بتوان زنجیره انتقال بیماری را قطع کرد.
منبع:

1400/06/15
11:01:35
5.0 / 5
182
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif