کادایف
رییس جمعیت هلال احمر اعلام كرد

برنامه هلال احمر برای آغاز واکسیناسیون اتباع و راهپیمایی اربعین

برنامه هلال احمر برای آغاز واکسیناسیون اتباع و راهپیمایی اربعین

رئیس جمعیت هلال احمر از آمادگی ۵۰۰ مرکز واکسیناسیون هلال احمر برای تزریق واکسن کرونا اطلاع داد و در عین حال برنامه های در نظر گرفته شده برای آغاز واکسیناسیون اتباع خارجی و همینطور ارائه خدمات به زائرین اربعین را شرح داد.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا و بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ دکتر کریم همتی در جلسه شورای معاونین جمعیت هلال احمر که روز دوشنبه برگزار شد، اظهار داشت: وزارت بهداشت از جمعیت هلال احمر درخواست نمود تا هلال احمر در عرصه واکسیناسیون با ظرفیت بیشتری به کمک وزارت بهداشت آید. هلال احمر هم به این درخواست وزارت بهداشت پاسخ مثبت داد و مقرر شده است که هلال احمر تمامی مراکز واکسیناسیون خود که 500 مرکز است را به این فرایند اختصاص دهد.
وی ادامه داد: استان تهران به دلیل جمعیت زیادی که دارد نسبت به شهرستان ها در عرصه واکسیناسیون عقب تر است و ما تلاش می نماییم تا این سرعت پایین واکسیناسیون در استان تهران را با راه اندازی 20 مرکز جدید تزریق واکسن، جبران نماییم. وزیر بهداشت هم بر این اصل تاکید داشت. هلال احمر در تهران پهنه بندی خواهد نمود تا با نظم بیشتری واکسیناسیون صورت گیرد. الان هلال احمر بیشتر از درخواست وزیر بهداشت، 13 مرکز واکسیناسیون مستقل داشته و در 116 مرکز هم مشارکت و همکاری داشته است.
رئیس جمعیت هلال احمر تصریح کرد: ما از ظرفیت شعب هلال احمر در استان ها استفاده خواهیم کرد تا حداقل در هر شهرستان، یک مرکز تزریق واکسن داشته باشیم. در ماه های آینده، فقط از راه هلال احمر، مقرر شده است که 90 میلیون دز واکسن وارد کشور شود و مشخصا نیروی انسانی زیادی نیاز دارد تا بتوان این حجم از واکسن را به شهروندان تزریق کرد.
همتی افزود: پس از مکاتبات انجام شده، مقرر شد که یونیسف تعدادی واکسن برای ایمن سازی اتباع خارجی ساکن در ایران، در اختیار هلال احمر قرار دهد. هلال احمر هم به صورت مجزا منابعی را برای واکسیناسیون اتباع خارجی در نظر خواهد گرفت. احیانا یک میلیون دز واکسن هم از جانب یونیسف به ایران اختصاص داده می شود تا واکسیناسیون اتباع خارجی آغاز شود.
وی ادامه داد: ما به دنبال این هستیم که برای سنین 12 تا 20 سال هم واکسن وارد کشور نماییم و احیانا به زودی هم در این خصوص خبرهای خوبی شنیده شود. برای سنین 2 تا 12 سال هم فقط یک کشور واکسن تزریق کرده است و هنوز در این خصوص جمع بندی حاصل نشده است.
رئیس جمعیت هلال احمر ضمن اشاره به این که باید تمامی مسؤلان هلال احمر با قدرت به وظایف خود عمل کنند، اظهار نمود: عملکرد هلال احمر را زمانی که با سال 98 مقایسه می نماییم، تفاوت ها را به وضوح میتوان متوجه شد. در یک زمینه فقط 70 درصد واکسن کشور توسط هلال احمر تأمین شده است. واردات واکسن هم امری آسان نبود چونکه برخی کشورهای غربی در این حوزه صداقت ندارند. همین امروز اگر از انگلستان و آمریکا درخواست واکسن می کردیم، مطمئن باشید که یک دز هم به ایران نمی دادند.
همتی با بیان اینکه در 5 ماه نخست سال جاری در جمعیت هلال احمر، 50 میلیون سرنگ ساخته شده است، خاطرنشان کرد: هلال احمر این توانمندی را دارد تا آلام مردم را در بخش های مختلف کم کند و رویه ما هم در هلال احمر با تاکید بر همین اصل است. این عملکرد با نظارت دستگاههای مختلف صورت می گیرد و خوشبختانه چالش های گذشته هم دیگر وجود ندارد. امروز فعالیتهای اجتماعی هلال احمر نسبت به تمامی ادوار بهتر شده است و باید این رویه تداوم یابد.
رئیس جمعیت هلال احمر در مورد مراسم اربعین 1400 اظهار داشت: تلاش می شود تا با تمام توان به زائرین خدمت رسانی شود و هر مقدار از ظرفیت بیمارستان نجف را هم که اخیرا راه افتاده است در این حوزه به کار خواهیم گرفت. تلاش بر این است تا زائرین بتوانند در سلامت کامل به زیارت رفته و به کشور بازگردند. ما رویه ای را هم در پیش خواهیم گرفت تا از همه زائرین در هنگام بازگشت به کشور تست فوری گرفته شود تا مشکلی هم در ورود بیماری به کشور وجود نداشته باشد.
همتی ضمن اشاره به اینکه جمعیت 30 هزار نفری هم می تواند در انتشار کرونا بسیار موثر باشد، تصریح کرد: کنترل در هنگام بازگشت با رئیس جمهوری مطرح می شود تا در این خصوص هم برنامه ریزی های لازم صورت گیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ همتی همینطور اظهار داشت: جمعیت هلال احمر امروز ۱۳ مرکز مستقل برای تزریق واکسن کرونا به شهروندان راه اندازی کرده و در ۱۱۶ مرکز دیگر هم در کنار کادر تزریق و دانشگاه های علوم پزشکی حضور یافته است.
وی ادامه داد: با عنایت به حرکت جهادی جمعیت هلال احمر و مجموعه دولت سیزدهم که منجر به واردات حجم زیادی واکسن به کشور در شهریورماه می شود، لزوم دارد مراکز تزریق و کارکنان این حوزه افزایش پیدا کند تا بتوان از محموله های واکسن وارداتی به موقع بهره برد.
رئیس جمعیت هلال احمر تصریح کرد: آمادگی داریم تعداد مراکز تزریق واکسن خویش را در کشور به ۵۰۰ مرکز برسانیم تا باری از دوش مجموعه های دانشگاه علوم پزشکی برداشته و جامعه هر چه سریع تر درمقابل کرونا مقاوم شود. این آمادگی وجود دارد و جمعیت هلال احمر منتظر درخواست نهادهای مربوطه است.
همتی در انتها اظهار داشت: با عنایت به شیوع اخیر بیماری کرونا و افزایش قابل توجه مبتلایان در کشور، ساعات کاری داروخانه های هلال احمر هم افزوده شده است و این مراکز حتی در تمامی ایام تعطیل هم فعالیت دارند. برای انجام این فعالیت ها، حدود ۵۵۰۰ نفر از اعضای تیم های بهداشت و درمان اضطراری، جوانان، امداگران و داوطلبان جمعیت همدوش کارکنان جمعیت در هر روز فعالیت می نمایند و این تلاش ها تا ایمن سازی کامل جامعه ادامه خواهد یافت.
منبع:

1400/06/15
20:06:00
5.0 / 5
173
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
کادایف kadaif

کادایف kadaif