کادایف
یك كارشناس تغذیه تاكید كرد؛

رژیم غذایی مناسب می تواند از آلزایمر پیشگیری کند

رژیم غذایی مناسب می تواند از آلزایمر پیشگیری کند

کادایف: مسئول آموزش همگانی انستیتو تحقیقات تغذیه ای و صنایع غذایی کشور، آلزایمر را یکی از شایع ترین بیماریهای دوران سالمندی برشمرد که با رژیم غذایی مناسب، تا حدودی قابل پیشگیری است.به گزارش کادایف به نقل از مهر، مینا کاویانی، با اعلان اینکه تا حالا درمان مؤثری برای زوال عقل یا آلزایمر شناخته نشده است بر پیش گیری از این بیماری خصوصاً با بهره گیری از رژیم غذایی مناسب اصرار کرد و اظهار داشت: مداخله پیشگیرانه اگر پیش از بروز نخستین علایم زوال عقل، یعنی در حدود سن ۵۰ سالگی صورت گیرد، بهترین نتایج را به همراه خواهد داشت و داشتن تغذیه مناسب می تواند تا حدی تغییرات نامطلوب سیستم عصبی را جبران کند و شانس سالم ماندن برای مدت طولانی تر را افزایش دهد.
وی اضافه کرد: ثابت شده عادات غذایی نامناسبی که منجر به ایجاد بیماریهای قلبی عروقی و متابولیک (مثل دیابت) می شود، خطر ابتلاء به زوال عقل را نیز به میزان قابل توجهی می افزاید.
کاویانی با اشاره به تحقیقات انجام شده درباره ی چگونگی ارتباط فرآیندهای بیوشیمیایی دریافت و هضم غذا با تغییرات در مغز، اظهار داشت: بر طبق این تحقیقات نوع فلور میکروبی موجود در سیستم گوارش ممکنست بر شروع و پیشرفت بیماری آلزایمر تأثیر بگذارد.
وی اضافه کرد: مطالعه روی موش ها و انسان ها نشان میدهد که ترکیب فلور میکروبی روده در افراد مبتلا به آلزایمر و اختلال شناختی خفیف با همتایان سالم آنها متفاوت می باشد. تغییرات در نوع میکروب های روده با افزایش سن در افراد مبتلا به اختلال سیستم ایمنی، التهاب مداوم و بیماریهای مزمن و اختلالات عصبی مانند آلزایمر مرتبط می باشد.
مسئول آموزش همگانی انستیتو تغذیه، رژیم مدیترانه ای را یکی از رژیم های غذایی برشمرد که شواهد امیدوار کننده ای برای پیش گیری از آلزایمر نشان میدهد.
به گفته وی، در رژیم غذایی مدیترانه ای بر مصرف میوه ها، سبزی ها، غلات کامل و سبوس دار، حبوبات، ماهی و غذاهای دریایی و نیزچربی های غیراشباع مانند روغن زیتون تاکید می شود و همین طور بر محدودیت مصرف انواع گوشت قرمز، تخم مرغ و شیرینی ها سفارش می شود.
کاویانی با تأکید بر اهمیت داشتن تغذیه مناسب برای قوی و سالم نگهداشتن بدن، اضافه کرد: در یک فرد مبتلا به آلزایمر یا زوال عقل، تغذیه نامناسب ممکنست علایم رفتاری نامناسب را افزایش دهد و موجب کاهش وزن شود.


منبع:

1401/08/13
13:16:59
5.0 / 5
111
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif