کادایف

بسته شدن لوله های رحمی علایم و درمان

بسته شدن لوله های رحمی علایم و درمان

به گزارش کادایف، متخصص زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ضمن اشاره به عوارض انسداد یا بسته شدن و حرکت نامناسب لوله های رحمی، نازایی و حاملگی خارج رحم را همچون نتایج این عارضه عنوان نمود.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر زهرا نائیجی با اشاره به این که سیستم تولید مثل زنان از رحم و تخمدان تشکیل شده است، اظهار داشت: یکی از قسمت های مهمی که میان تخمدان و رحم ارتباط برقرار می کند لوله های رحمی است.
وی ادامه داد: نقش لوله های رحمی این است که تخمک آزاد شده از تخمدان را به فضای رحمی و اسپرم منتقل شده از واژن را هم به تخمک برساند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اعلان اینکه در خیلی از اوقات لقاح داخل لوله های رحم صورت می گیرد، اظهار داشت: حرکت صحیح لوله های رحمی به سمت فضای داخل رحم و انتقال تخم شکل گرفته موجب می شود حاملگی اتفاق بیفتد.
نائیجی اشاره کرد: اگر بهر دلیلی در روند کار لوله های رحمی اختلالی ایجاد شود، حاملگی ناموفق است.
او با اشاره به این که گاهی لوله های رحمی گرفتار عفونت تناسلی نیز می شوند، افزود: ورم لوله های رحمی یا هیدروسالپنکس منجر به عارضه هایی مثل دردهای مزمن شکمی و نازایی برای بیمار می شود.
وی به نشانه های بسته شدن لوله های رحمی اشاره نمود و اضافه کرد: زمانیکه لوله های رحمی بسته باشند، نشانه های این عارضه در زنان مختلف نیز متفاوت می باشد، از دردهای شکمی تا نازایی و یا حاملگی خارج از رحم بروز می کند.
نائیجی درباره ی دلیلهای بسته شدن لوله های رحمی نیز، اظهار داشت: عفونت ها، مهم ترین علت بسته شدن لوله های رحمی هستند؛ اما جراحی هایی که در شکم به انجام می رسد نیز می توانند چسبندگی به وجود آورده و موجب این عارضه شوند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که ممکنست هر جراحی عارضه چسبندگی و یا بسته شدن لوله های رحمی را به همراه داشته باشد، عنوان کرد: این عارضه می تواند بدنبال یک عمل سزارین تا جراحی ساده آپاندیس ایجاد شود.
وی درباره ی درمان بسته بودن لوله های رحم، عنوان کرد: اگر علت بسته شدن لوله ها عفونت باشد، تکلیف روشن است، با انواع روش های دارویی و مصرف آنتی بیوتیک ها با تجویز پزشک متخصص این عارضه برطرف خواهد شد.
نائیجی با تأکید بر این که زمانی که تنها یک لوله بسته باشد، امکان حاملگی وجود دارد، افزود: زمانی که هر دو لوله رحمی بسته باشد، درمان توسط روش های هیستروسکوپی یا کمک باروری مثل IVF به انجام می رسد.
به گفته ی ایشان، حفظ بهداشت در زنان با هدف پیش گیری از عفونت های تناسلی از مهم ترین روش ها برای پیش گیری از اختلال در عملکرد لوله های رحمی است.
این عضو هیئت علمی دانشگاه، اشاره کرد: جراحی های بی مورد و عمل های سزارینی که بدون دلیل جایگزین زایمان طبیعی می شود، از مهم ترین عوامل چسبندگی و انسداد لوله های رحمی است.
بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، وی به افرادی که جراحی های لگنی کرده اند و در پی آن عفونت داشته اند، سفارش کرد: در صورت تأخیر در سیکل قاعدگی حتما تست حاملگی را انجام دهند چون حاملگی خارج رحم با اهمیت ترین عارضه لطمه به لوله های رحم است.
منبع:

1402/03/14
12:56:06
5.0 / 5
309
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif