کادایف

تشدید بارش در 10 استان

تشدید بارش در 10 استان

کادایف: سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارش و کاهش محسوس دما در 10 استان و وزش باد شدید و افزایش ارتفاع موج در آب های جنوب کشور هشدار داد.به گزارش کادایف به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ آورده است: وقوع رگبار باران، رعدو برق، تگرگ، صاعقه، وزش باد نسبتا شدید تا شدید، کاهش محسوس دما خصوصاً در نیمه شمالی چهارشنبه (۱۹ اردیبهشت) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و ارتفاعات استانهای گیلان، مازندران و اردبیل، پنج شنبه (۲۰ اردیبهشت) در خراسان رضوی، شرق خراسان شمالی، شمال خراسان جنوبی، ارتفاعات سمنان و ارتفاعات و دامنه استانهای مازندران و گلستان پیش بینی می شود.

در این وضعیت آب و هوایی اختلال در سفرها، کاهش دید، لغزندگی جاده ها، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان آب، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی، صاعقه، رخداد تگرگ، خسارت به سازه های موقت همچون بنرها، داربست ها و تابلوهای تبلیغاتی، اختلال در ناوگان حمل و نقل، احتمال سقوط سنگ در نواحی کوهستانی و خسارت به صنعت کشاورزی وجود دارد.

به سفارش سازمان هواشناسی پرهیز از سفرهای غیر ضروری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل ها، پرهیز از کارهای کوه نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه ها و نواحی مرتفع، اطمینان از استواری سازه های موقت، لایروبی کانال ها و آب روها، کنترل دما و رطوبت در سالن های پرورشی و استفاده از محلول های ضد تنش در گیاهان باغی در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ دیگری آورده است: از ظهر چهارشنبه تا اواخر وقت جمعه (۱۹ تا ۲۱ اردیبهشت) افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه ای در محدوده ۲۸ نات و بیشتر و افزایش ارتفاع امواج در سواحل تا ۲ متر و دور از سواحل بیش از ۲ متر در مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای بوشهر و هرمزگان، در نواحی مرکزی و شرقی خلیج فارس و تنگه هرمز پیش بینی می شود.

در این شرایط جوی خطرغرق شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و لطمه به قفس های پرورش ماهی، اختلال در ترددها و فعالیت دریایی خصوصاً تردد شناورهای سبک، قایق های صیادی و نیمه سنگین و سنگین و اختلال در فعالیت سکوهای نفتی دور از انتظار نیست بدین سبب سازمان هواشناسی نسبت به منع شنا، منع کارهای تفریحی و شیلاتی، اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین و سنگین، اتخاذ تمهیدات لازم جهت کارهای ساحلی و فراساحل همین طور سکوهای نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی سفارش می کند.

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زردرنگ آورده است: افزایش بیشینه سرعت وزش باد لحظه ای در محدوده ۲۴ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج در سواحل تا ۱.۵متر و دور از سواحل بیش از ۱.۵ متر چهارشنبه تا جمعه (۱۹ تا ۲۱ اردیبهشت) در مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان و بوشهر، در شمال خلیج فارس و مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای هرمزگان و سیستان و بلوچستان در دریای عمان و شنبه (۲۲ اردیبهشت) در مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان، در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان پیش بینی می شود.

از اثرات این مخاطره جوی می توان به خطر غرق شدن شناگران، پاره شدن تورهای صیادی و لطمه به قفس های پرورش ماهی، اختلال در ترددها و فعالیت دریایی خصوصاً تردد شناورهای سبک، قایق های صیادی و نیمه سنگین و سنگین و اختلال در فعالیت سکوهای نفتی اشاره نمود.

به سفارش سازمان هواشناسی منع شنا، منع کارهای تفریحی و شیلاتی، اجتناب از تردد شناورهای سبک و نیمه سنگین و سنگین، اتخاذ تمهیدات لازم جهت کارهای ساحلی و فراساحل همین طور سکوهای نفتی و آماده باش برای مواجهه با خسارت احتمالی مد نظر قرار گیرد.

به گزارش کادایف به نقل از ایسنا در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به همراه داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.

هشدار زردرنگ به مفهوم این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که ممکنست در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را بوجود آورد. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرف دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1403/02/19
09:50:59
5.0 / 5
236
تگهای خبر: زندگی , سفارش , سفر , گز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif