کادایف

دكل های مخابراتی با سلامت مردم چه می كنند؟

دكل های مخابراتی با سلامت مردم چه می كنند؟

كادایف: سال ها از ورود نخستین دكل های مخابراتی به كشور می گذرد و در این مدت اظهار نظرهای متفاوتی درباره تاثیر این امواج بر سلامت شهروندان مطرح شده است؛ نازایی، تولد كودكان بیمار، خطر مبتلا شدن به سرطان و سقط جنین ادعاهایی هستند كه به نام صدمه این امواج مطرح شده اند. با این حال هنوز پاسخ قطعی و علمی درباره تاثیرات منفی این امواج داده نشده است.به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، مبحث دكل های مخابراتی مدت هاست كه محل مناقشه شورای شهر تهران، اپراتورهای تلفن همراه و مجلس قرار گرفته است. پیش از این رحمت االه حافظی - یكی از اعضای وقت شورای شهر تهران- در سال ۹۴ تاكید كرده بود كه دیگر اجازه نصب حتی یك دكل مخابراتی در شهر تهران را نمی دهد؛ چون كه نمی خواهد تهران به مزرعه دكل های مخابراتی تبدیل گردد.

اندازه گیری پرتوهای انتشار یافته توسط آنتن های BTS در ایران با نصب نخستین آنتن ها و حدودا در سال ۱۳۸۰ آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد. برپایه نتایج به دست آمده تاكنون، در هیچ موردی شدت پرتو رادیویی ناشی از آنتن های BTS اندازه گیری شده نه فقط از حد پرتوگیری مردم برپایه استاندارد ملی بیشتر نبوده است، بلكه در اغلب موارد از یك صدم این حد كمتر بوده است. سازمان جهانی بهداشت در یكی از گزارش های خود درباره تاثیر امواج BTS (فرستنده و گیرنده های كوچكی كه در نقاط مختلف شهر نصب می شوند و به كمك آنها آنتن دهی تلفن های همراه انجام می شود) بر سلامت مردم گفته است كه شواهد قانع كننده ای درباره تاثیرات نامطلوب این امواج وجود ندارد. این سازمان در گزارش دیگری هم می گوید مردم چندان در معرض خطر قرار ندارند. با این حال منابع، برخی پزشكان نظر متفاوتی دارند.
ورود مجلس برای جمع آوری دكل های مخابراتی زائد در تهران
تاثیر امواج دكل های مخابراتی بر سلامت مردم دوباره با ابراز نگرانی اخیر یكی از نمایندگان مجلس بر سر زبان ها افتاد؛ پروانه مافی - نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس چهاردهم اردیبهشت ماه امسال از ورود مجلس به بحث جمع آوری دكل های مخابراتی بدون مجوز در تهران اطلاع داد. به قول وی، دكل های مخابراتی در محیط های مسكونی و شهری بسیار خطرناك بوده و تاثیرات مهمی در سلامتی افراد دارد.

این اظهارات در حالی مطرح می گردد كه مسئول بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت می گوید مجموع این پرتوها در تهران اندازه گیری می گردد و می توان گفت فعلا جای نگرانی وجود ندارد.

مهندس علی گورانی در گفت وگو با ایسنا، در این خصوص توضیح داد و اظهار داشت: این آنتن ها حامل انرژی هستند و بافت بدن ما هم تحت تاثیر قرار می گیرد. اینكه ما می توانیم با تلفن همراه صحبت نماییم، یعنی انرژی این آنتن ها حركت كرده و به ما رسیده است. هر وسیله ای محدودیت های خویش را دارد و ممكن نیست وسیله ای بی خطر باشد؛ اما نكته آن است كه اگر مقدار و زمان این انرژی زیاد باشد، بدن ما بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد. باید این مورد را در نظر بگیریم كه اگر از این وسیله به درستی استفاده نشود، احتمال تولید خطر وجود دارد.

وی ادامه داد: استانداردهای پرتوزایی در ایران برگرفته از قوانین كمیسیون بین المللی حفاظت در برابر پرتوهای غیر یون زا (ICRP) است؛ طبق این قوانین هیچ وسیله ای حق ندارد مقدار انرژی بیشتری از این میزان استاندارد به كار گیرد و مردم نباید در معرض انرژی های بیشتر از استاندارد قرار گیرند. میزان این پرتوها هم اندازه گیری و در صورت وجود تخلف اعلام می گردد.

مسئول بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت در ادامه بیان كرد: سازمان های مسئول درباره بهداشت پرتوها همچون سازمان بهداشت جهانی، آژانس بین المللی انرژی اتمی و... می گویند تا جایی كه امكان دارد در زمینه پرتوزایی احتیاط و میزان آن را كم كنید. مفهوم این سفارش این است كه نه تنها استانداردها باید رعایت شود، بلكه تاحد امكان از میزان استانداردها هم پرتوگیری كمتر باشد. این كار توجیه اقتصادی هم دارد. سازمان های متولی باید این مورد را رعایت كرده و تا جایی كه ممكن است مقدار پرتوگیری مردم را كاهش دهند.
مردم از دكل های مخابراتی می ترسند
گورانی نگرانی مردم از حضور این آنتن ها در محیط زندگی خویش را یكی از مهم ترین عوارض دكل های مخابراتی دانست و اظهار داشت: صدمه روانی یكی از مهم ترین مواردی است كه این دكل ها در تمام دنیا همچون ایران تولید می كنند كه در نهایت می تواند سبب صدمه جسمی شود. مردم از این آنتن ها كه نزدیك خانه هایشان نصب می شود، می ترسند. با عنایت به این مورد باید تا جایی كه امكان دارد شیوه هایی را به كار گرفت كه مردم این دكل ها را نبینند. تجمیع و استتار آنتن های تلفن همراه یكی از اقداماتی است كه می تواند در كاهش نگرانی مردم در این زمینه موثر باشد.

گورانی ادامه داد: باآنكه آنتن های تلفن همراه كمترین انرژی را دارند، اما مردم بیشترین نگرانی را درباره آنها دارند؛ چون آنتن های دیگر را نمی بینند. ازاین رو تجمیع و استتار آنتن ها علاوه بر كمك به كاهش نگرانی مردم، دكوراسیون شهری را هم بهبود می بخشد.

مسئول بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت در ادامه تصریح كرد: از نظر وزارت بهداشت مهم این است كه مردم چه میزان انرژی از این محدوده فركانسی دریافت می كنند و آیا استانداردها رعایت می گردد یا خیر؟ از نظر روانی اگر اطراف محل سكونت مردم تعداد زیادی آنتن وجود داشته باشد، آنها نگران می شوند.
مجموع پرتوهای دریافتی در تهران نگران كننده نیست
گورانی درباره مجموع میزان انرژی دریافتی از پرتوهای ساطع شده از منابع مختلف در تهران اظهار داشت: مجموع انرژی های دریافتی مردم در تهران بررسی می گردد و این مورد فعلا نگران كننده نیست، اما بی نظمی و پراكندگی آنتن ها نیاز به مدیریت دارد و باید نگرانی مردم را كاهش داد. برای مثال خانمی دچار سقط جنین شده بود و می گفت پس از اینكه آنتن نزدیك محل زندگی او نصب شده، این اتفاق افتاده است، اما پس از بررسی مشخص شد آنتن مورد نظر هنوز به صورت كامل نصب نشده و فقط یك دكل فلزی وجود داشت. این مورد نشان داده است تبعات روانی حضور آنتن ها بسیار بیشتر از تبعات واقعی تشعشعی آنهاست.

وی یكی از اشكالات این آنتن ها را احتمال سقوط آنها به علت بروز حوادث طبیعی خواند و اظهار داشت: یكی از اشكالات ما محل نصب و استقامت سازه ها است كه گاهی خانه های فرسوده هم برای این كار انتخاب می شوند. چندسال پیش به علت باد شدیدی كه در تهران وزیده بود تعداد قابل توجهی از این آنتن ها سقوط كردند. باید به صورت جدی به این مساله پرداخت. علاوه بر این باید موارد ایمنی عمومی مانند برق گرفتگی و دسترسی مردم به دكل ها نیر مورد توجه قرار گیرد.

گورانی تصریح كرد: مسئولان شهری باید به صورت جدی به فكر ساماندهی این آنتن ها باشند. اگر این اصول رعایت نشود، صدمه دیدن دور از انتظار نیست.
1397/02/28
13:08:13
5.0 / 5
1846
تگهای خبر: بهداشت , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif