کادایف
عضو انجمن دندانپزشكان عمومی ایران:

300 میلیون دندان پوسیده در دهان ایرانی ها وجود دارد

300 میلیون دندان پوسیده در دهان ایرانی ها وجود دارد

كادایف: تهران- عضو كمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشكان ایران با اشاره به اینكه طبق آخرین برآوردها 300 میلیون دندان پوسیده در دهان ایرانی ها وجود دارد، تصریح كرد: ضروری می باشد تمام دست اندركاران سلامت و مردم در حوزه پیشگیری فعال شوند.


به گزارش كادایف به نقل از ایرنا از انجمن دندانپزشكان عمومی ایران، سید جلال پورهاشمی در آستانه برگزاری نخستین همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشكان عمومی ایران درباره پوسیدگی دندان، اظهار داشت: پوسیدگی دندان در دنیا و همچون ایران بعنوان شایعترین بیماری عفونی انسانی شناخته شده است.
وی تصریح كرد: وزارت بهداشت در جهت پیشگیری از بیماری های عمومی موفق بوده اما در زمینه پیشگیری از بیماری های دهان موفقیت چندانی نداشته است.
پورهاشمی با اشاره به اینكه شاخص پوسیدگی دندان در كشور ما در طول 20 سال قبل نه تنها كاهش نداشته بلكه افزایش هم داشته است، اضافه كرد: حدود 40 سال قبل مردم از سلامت دندان بهتری برخوردار بودند اما برای این مساله نمی توان تنها یك فرد یا وزارتخانه را مقصر دانست؛ زیرا آنگونه كه باید در مجموعه دستگاه های ذیربط در حوزه پیشگیری از پوسیدگی اقدام نشده است.
وی با عنایت به نقش دندانپزشكان برای پیشگیری از پوسیدگی، بیان كرد: دندانپزشكان در دفاع از رساله خود سوگند یاد كرده اند كه حافظ سلامت دندان های مردم باشند اما اكنون دنداپزشكان به جای فعالیت در حوزه پیشگیری بیشتر به درمان می پردازند.
متخصص دندانپزشكی كودكان اضافه كرد: در این راستا و برای یادآوری وظایف دندانپزشكان، انجمن دندانپزشكان عمومی نخستین همایش سلامت دهان را برگزار خواهد نمود تا در كنار یادآوری این وظایف، دانش دندانپزشكان هم به روز شود.
عضو كمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشكان عمومی، خاطرنشان كرد: پوسیدگی دندان در كشور ما بسیار شایع است به گونه ای كه اگر تمام بودجه سلامت كشور را صرف درمان نماییم، پاسخگو نخواهد بود و با این روند اگر دندانپزشكان هم شبانه روز به درمان بپردازند، بهبودی در سلامت افراد حاصل نمی گردد.
متخصص دندانپزشكی كودكان با تاكید بر اینكه درمان پوسیدگی هزینه بسیاری نیاز دارد، خاطرنشان كرد: چاره ای جز پیشگیری نداریم؛ باید تمام دست اندركاران سلامت و مردم دست به دست هم دهند و از پوسیدگی پیشگیری كنند.
وی اولین گام برای پیشگیری را آموزش به مادران آبستن و نوزادان دانست و اظهار داشت: اگر مادران را از زمان باروری آموزش دهیم كه از بدو تولد به سلامت دندان های فرزندانشان توجه نمایند، در آینده شاهد دندان های سالم در دهان افراد خواهیم بود؛ با انجام این اقدام هزینه های درمان 10 برابر كاسته می شود.
اولین همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشكان عمومی ایران در ایام 27 تا 29 تیر در تهران برگزار می گردد.
اجتمام**1834


1397/03/05
14:36:39
5.0 / 5
2002
تگهای خبر: بیماری , پزشك , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif