کادایف
سرپرست مركز بهداشت یزد:

12 درصد مرگ و میرهای یزد ناشی از مصرف دخانیات است

12 درصد مرگ و میرهای یزد ناشی از مصرف دخانیات است

كادایف: سرپرست مركز بهداشت شهرستان یزد با بیان این كه سن مصرف مواد مخدر در استان یزد از 16 سال به 12 سال كاهش یافته است، اظهار داشت: 12 درصد مرگ و میرهای استان یزد ناشی از مصرف دخانیات است.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، دكتر«محمدرضا اعلائی» در نشست خبری كه به مناسبت هفته بدون دخانیات برگزار شد، با بیان این كه بحث دخانیات و مرگ و میر ناشی از مصرف مواد دخانی تهدیدی جدی برای مردم جهان است، اظهار نمود: شعار امسال هفته بدون دخانیات«قلیان، سمی ضد سلامت خانواده» تعیین شده است.
وی اضافه كرد: بر مبنای آخرین تحقیقات انجام شده 17 درصد جمعیت استان یزد به مصرف مواد دخانی اعتیاد دارند كه 9 درصد این تعداد قلیان مصرف می كنند.
سرپرست مركز بهداشت شهرستان یزد بحث شیوع مصرف قلیان بین زنان را یكی از چالش های جدی سال های اخیر در استان دانست و بیان كرد: متأسفانه هم اكنون بیش از چهار درصد زنان استان یزد قلیان می كشند.
دكتراعلائی بحث مبارزه با مواد دخانی را همچون لزوم های جدی توسعه فرهنگی در جوامع عنوان نمود و اظهار داشت: دروازه ورود به بحث اعتیاد مصرف سیگار است.
این مقام مسئول با اشاره به این كه استان یزد درگیر دو چالش بیماری های سنتی و جدید است، خاطرنشان كرد: كم تحركی، مشكلات تغذیه ای و تغییر سبك زندگی، منشأ مبتلا شدن به خیلی از بیماری های جدید است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود مصرف دخانیات را مهمترین عامل مبتلا شدن به بیماری های غیرواگیر دانست و بیان كرد: سالانه حدود 55 هزار نخ سیگار در كشور تولید می گردد.
سرپرست مركز بهداشت شهرستان یزد تصریح كرد: سالانه حدود سه هزار مرگ در استان یزد ثبت شده كه 12 درصد این میزان مرگ ها ناشی از مصرف مواد دخانی است.
دكتر اعلائی با بیان این كه استان یزد رتبه 11 كشوری در مصرف مواد دخانی را به خود مختص كرده است، اظهار داشت: سن مصرف مواد دخانی از 16 به 12 سال كاهش یافته است.
وی در انتها پایین بودن سواد سلامت را یكی از اشكالات جدی استان و كشور دانست و بیان كرد: فرهنگ سازی و آموزش خانواد محور، كاهش دسترسی و برخورد قانونی، سه عامل در دستور كار وزارت بهداشت برای كاهش مصرف دخانیات است.1397/03/19
21:41:25
5.0 / 5
1693
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif