کادایف

هپاتیت در چه افرادی سبب مرگ می شود؟

هپاتیت در چه افرادی سبب مرگ می شود؟

كادایف: یك فوق تخصص بیماری های عفونی با تشریح راه های انتقال انواع هپاتیت، اظهار داشت: واكسیناسیون، اجتناب از رفتارهای پر خطر، عدم استفاده از سرنگ مشترك، روابط جنسی حفاظت شده و استریلیزاسیون در تزریقات بعضی از مهم ترین راه های پیشگیری از مبتلا شدن به انواع هپاتیت است.دكتر مسعود مردانی - استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی به بهانه روز جهانی هپاتیت در گفت وگو با ایسنا، عنوان كرد: داروها، توكسین، عوامل میكروبی و ویروس ها از عوامل تولید كننده هپاتیت محسوب می شوند و از علل ویروسی تولید كننده هپاتیت می توان به هپاتیت های نوع A، B، C و اخیراD و E اشاره نمود.

وی با اشاره به دفع سموم، ساخت پروتئین های حیاتی برای بدن، تنظیم مصرف قند خون، سوخت و ساز چربی ها و بعضی از هورمون های ضروری بدن بعنوان مهم ترین وظایف كبد در بدن انسان، خاطرنشان كرد: اختلال در عملكرد این عضو می تواند به بیماری هپاتیت منجر شده و همینطور عواملی مانند ویروس ها، دارو و الكل آن را تشدید می كند. همینطور فعال شدن غیرطبیعی سیستم ایمنی بدن بر ضد سلول های كبد هپاتیت " اتوایمیون" نامیده می گردد.

این استاد دانشگاه، عوامل ویروسی را دلیل بروز شایع ترین انواع هپاتیت A، B، C و D و E عنوان نمود و اضافه كرد: هر كدام از این بیماری ها نشانه های متفاوتی دارند. بعنوان نمونه هپاتیت نوعA یك بیماری بسیار شایع است كه ۸۰.۴ درصد ایرانی ها تا سن بلوغ و پس از آن به این بیماری مبتلا می شوند.

عمده ترین راه های انتقال هپاتیت A

وی عمده ترین راه انتقال هپاتیت A را با استفاده از دهان و مدفوع دانست و اظهار داشت: افراد در تماس با بیمار هم احیانا با استفاده از مواد غذایی آلوده به این بیماری مبتلا می شوند. البته این نوع هپاتیت تا حدی شایع است كه خیلی از كودكان فرم بدون یرقان آن را می گیرند.

این فوق تخصص بیماری های عفونی، مسافرت به عتبات عالیات و عدم رعایت بهداشت را در شیوع این بیماری موثر عنوان نمود و اظهار داشت: متاسفانه زیرساخت های بهداشتی كشور همسایه ما عراق برای پذیرایی میلیونی زائران كفاف نمی كند و ازاین رو زائران باید در این سفرها تا حد امكان از خوردن مواد آشامیدنی و غذاهای تهیه شده توسط افراد دوره گرد و كیوسك های غیراستاندارد و فاقد اصول اولیه بهداشت فردی، اجتناب كنند.

علایم اولیه مبتلا شدن به هپاتیت

مردانی با اشاره به علایم اولیه مبتلا شدن به هپاتیت، اظهار نمود: این بیماری در ابتدا با علائمی مثل سرما خوردگی، بدن درد، تب و سردرد و بی اشتهایی مفرط خودش را نشان داده است. البته اغلب بیماران به یرقان مبتلا نمی شوند ولی چشم مبتلایان به یرقان، زرد می گردد. از سایر مشخصه های این بیماری می توان به درد شكم، تهوع، استفراغ و تغییر رنگ ادرار به صورت پررنگ و مدفوع كم رنگ اشاره نمود.

یك درصد مبتلایان هپاتیت A دچار هپاتیت برق آسا می شوند

مردانی با اشاره به اینكه هپاتیت A یك بیماری خوش خیم است كه با گذشت ۶ تا ۸ هفته حتی بدون درمان دارویی خود به خود بهبود می یابد، خاطرنشان كرد: متاسفانه یك درصد این افراد در طول بیماری دچار هپاتیت برق آسا شده كه این نوع شدید بیماری اكثرا به دنبال هپاتیت نوع A گزارش شده و می تواند سبب مرگ بیمار شود و گاهی اوقات تنها راه جلوگیری از مرگ و میر هپاتیت برق آسا، پیوند كبد است.

هپاتیت در چه افرادی سبب مرگ و میر می شود؟

وی با اشاره به اینكه ۸۰ درصد ایرانی ها تا ۲۰ سالگی به هپاتیت نوع A مبتلا می شوند، خاطرنشان كرد: ازاین رو آنتی بادی این بیماری در بدن اغلب افراد تولید می گردد. عموما مرگ و میر در افرادی تولید می گردد كه بیماری مزمن كبدی دارند. بعنوان نمونه به علت مبتلا شدن به هپاتیتB، C یا بیماری سیروز كبدی، هپاتیت Aحاد روی آن سوار شده و گاها به سمت نوع برق آسا كه مرگ و میر بالایی دارد، حركت می كند.

بیماران مبتلا به هپاتیت B، C مزمن حتما واكسن بزنند

این استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی سفارش كرد: بیماران مبتلا به هپاتیت B، C مزمن، حتما با آزمایش خون از مبتلا شدن یا عدم مبتلا شدن به هپاتیت A مطمئن شده و نسبت به واكسیناسیون هپاتیت A اقدام نمایند.

وی افزود: درصورت ابتلای یكی از اعضای خانواده به خصوص كودكان زیر سن بلوغ به هپاتیت نوع A، به این افراد ایمونوگلوبولین تزریق می گردد تا از ابتلای سایر اعضای خانواده جلوگیری شود. این اقدام یكی از طریق های پیشگیری از مبتلا شدن به هپاتیت نوعA است.

راه های پیشگیری از مبتلا شدن به هپاتیت A

وی با اشاره به سایر راه های پیشگیری از مبتلا شدن به هپاتیت A، عنوان كرد: مهم ترین راه پیشگیری، رعایت مسائل بهداشت فردی، شست و شوی مكرر دست، عدم استفاده از غذا و آب آلوده در مسافرت ها به خصوص مسافرت های زیارتی است. همینطور اگر یكی از اعضای خانواده مبتلا شد، سایر افراد خانواده می توانند برای پیشگیری از واكسن استفاده كنند.

هپاتیت B؛ راه های انتقال و پیشگیری

مردانی با اشاره به هپاتیت B بعنوان نوع دیگری از این بیماری كه عموما با استفاده از خون و فرآورده های خونی، تماس جنسی و انتقال از مادر مبتلا به هپاتیت B به نوزاد، عنوان كرد: هپاتیتB در یك برهه زمانی از بیماری های با شیوع بالا در كشور محسوب می شد كه خوشبختانه از سال ۱۳۷۲ واكسن هپاتیت Bجزو واكسن های طرح گسترش ایمن سازی قرار گرفت و طی آن كلیه كودكان تازه متولد شده، مجانی واكسینه می شوند. ازاین رو ما هم اكنون در منطقه جزو كشورهایی هستیم كه افراد زیر ۲۵ سال مطمئنا در برابر هپاتیت B ایمن هستند.

حدود ۲ میلیون بیمار مبتلا به هپاتیتB در ایران

وی با اشاره به اینكه با اقدامات صورت گرفته در زمینه پیشگیری از هپاتیت Bاز جمله واكسیناسیون، آمار افراد در خطر شیوع این بیماری كاهش یافته است، اظهار داشت: هم اكنون میزان شیوع هپاتیتB در كشور ما رقمی حدود ۱.۵ تا ۲ درصد است. ولی با وجود همه اینها فكر می نماییم چیزی حدود ۱.۵ تا ۲ میلیون بیمار در كشور داریم كه بعضی از آنها از این بیماری آگاه بوده و تحت نظر دكتر هستند و متاسفانه عده ای هم شناسایی نشده اند كه شناسایی و درمان این افراد با هدف جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران یكی از مسئولیت های مهم ماست. در همین راستا كشور ما در طرح پیشگیری از هپاتیت B تا سال ۱۴۰۰ مشاركت فعالی دارد.

ناقلین سالم مبتلا به هپاتیت B هر ۶ ماه یك بار آزمایش دهند

وی با اشاره به اینكه ناقلین سالم مبتلا به هپاتیت B باید هر شش ماه یك بار آزمایش داده و تست عملكرد كبد انجام دهند، اظهار نمود: در صورتیكه فرد با افزایش آنزیم های كبدی روبرو بود، باید به پزشك مراجعه نموده و درمان گردد. خوشبختانه در سال های اخیر داروی موثر درمان هپاتیتB مزمن در كشور خودمان ساخته می گردد و حتی پوشش بیمه دارد. ازاین رو افراد می توانند با پرداخت مبلغی ناچیز برخلاف كشورهای منطقه و دنیا، هپاتیت B مزمن را درمان كنند.

وی انجام واكسیناسیون را یكی از مهم ترین اقدامات برای پیشگیری عنوان نمود و اظهار داشت: متاسفانه هنوز افرادی هستند كه پیش از سال ۱۳۷۲ به دنیا آمده و واكسن مربوطه را نزده اند این افراد باید با رجوع به مراكز بهداشتی واكسینه شوند.

مردانی در ادامه با اشاره به هپاتیت C هم اظهار داشت: این نوع از بیماری هپاتیت از طریق تزریق خون و فرآورده های خونی و یا استفاده از سرنگ های مشترك منتقل می گردد و در این میان عواملی مانند سیگار، چاقی، مصرف الكل، مبتلا شدن به دیابت، بیماری HIV، داروهای كورتون و بیماری تالاسمی به پیشرفت صدمه كبدی در بیمارن هپاتیت C كمك می نماید. در همین راستا اگر هپاتیت B و C مزمن را درمان نكنیم در طول زمان امكان دارد به سیروز كبدی و یا حتی سرطان كبد تبدیل گردد.

این متخصص بیماری های عفونی در انتها صحبت هایش متذكر شد: در مورد انتقال بیماری به دنبال تزریق خون و فرآورده های خونی، خوشبختانه با پوشش های سازمان ملی انتقال خون ایران، آمار انتقال هپاتیت و HIV به دنبال تزریق خون به صفر رسیده است.
1397/05/07
14:56:29
5.0 / 5
1682
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif