کادایف

لبخندهای هالیوودی و كسانی كه نباید لمینت كنند

لبخندهای هالیوودی و كسانی كه نباید لمینت كنند

كادایف: رییس انجمن دندان پزشكان عمومی ایران ضمن ارائه توضیحاتی درباره روش های زیبایی دندان مانند لمینت و كامپوزیت عوارض احتمالی آن ها، اظهار داشت: افرادی كه بهداشت دهان و دندان خویش را رعایت نمی كنند یا عادت به دندان قروچه دارند، كاندید مناسبی برای انجام این روش های زیبایی نیستند.دكتر غلامرضا غزنوی – متخصص پروتزهای دندانی در گفت وگو با ایسنا، درباره روش های جدید در طب دندانپزشكی كه برای لبخند زیباتر در این روزها طرفداران زیادی جذب كرده، اظهار داشت: همانطور كه در جراحی های زیبایی، اگر فرد مشكل خاصی نداشته باشد و تغییر چشمگیری در او تولید نشود، نباید تحت جراحی قرار گیرد، در دندانپزشكی هم به همین صورت است و اگر فردی مشكل خاصی در فرم دندان ها نداشته باشد و صرفا برای لبخندی زیباتر و دندان هایی سفیدتر تمایل به انجام لمینت و كامپوزیت داشته باشد، این دلایل برای شروع این كار در او كافی نیست.

وی اضافه كرد: به صورت كلی در هر كاری از پزشكی، پزشك موظف است بیمار را از هر جهت معاینه كامل كند و بعد در مرحله تشخیص نیازهای بیمار را با دانسته های خود تطابق دهد و در صورت ضرورت درمان و پیشگیری، به بیمار كمك نماید. در دندانپزشكی هم باید ضرورت لمینت برای بیمار وجود داشته باشد. خیلی از هنرپیشه ها در دنیا با استفاده از قالب های چینی متحرك در مراسم ها لبخندشان را به نمایش می گذارند و حاضر نیستند به سلامت دندان خود برای زیبایی صدمه بزنند.

فواید لمینت و كامپوزیت

غزنوی ضمن اشاره به اینكه كامپوزیت و لمینت از پیشرفت های علم دندانپزشكی هستند، اظهار داشت: در روش پركردگی دندان، موادی كه استفاده می شد خاصیت چسبندگی نداشت و باید حجم زیادی از دندان تراشیده می شد تا این مواد به صورت قالبی در دندان جای گیرد، این در حالی است كامپوزیت طبیعتی دارد كه كه می تواند به سطح دندان بچسبد و از میزان تراشیدگی اضافی می كاهد.

وی در ادامه اظهار داشت: در گذشته برای سفید كردن از روكش استفاده می كردند كه در این روش هم حجم زیادی از دندان را می تراشیدند، اما در لمینت این كار با مقدار كمتری انجام می گردد در كامپوزیت هم كه تراشیدگی وجود ندارد.

تفاوت لمینت و كامپوزیت

این متخصص پروتزهای دندانی در باره تفاوت های كامپوزیت و لمینت اظهار داشت: كامپوزیت ماده ای خمیری شكل است كه به صورت آماده و با رنگ و زیرساخت مختلف روی دندان می چسبد و در پركردگی و ترمیم زیبایی بكار می رود. در صورتی كه لمینت باید به صورت یك دست در لابراتوار قالب گیری شود و با تراشیدگی اندك روی دندان قرار می گیرد. در لمینت شیارهای مختلف روی دندان قابل تولید است. عده زیادی معتقدند لمینت درخشندگی و زیبایی بیشتری به دندان می دهد.

طول عمر كامپوزیت و لمینت چقدر است؟

غزنوی در ادامه صحبت هایش درباره طول عمر این روش های زیبایی اظهار داشت: این روش ها مثل تمام جراحی های زیبایی یك درمان دائمی است و اینطور نیست كه بگوییم یك یا 10 سال طول عمر دارند. لمینت و كامپوزیت هم نیازمند مراقبت هستند و با فشار بر روی دندان ها و... دچار شكستگی می شوند، اما این ایرادات قابل ترمیم مجدد هستند.

وی همینطور درباره تغییر رنگ در لمینت و كامپوزیت اظهار داشت: این مورد هم به رعایت شدید بهداشت دهانی بستگی دارد. در عین حال لمینت های چینی حدودا تغییر رنگ نمی دهند. در كامپوزیت هم امكان دارد تغییر رنگ رخ دهد، اما با یك پالیش ساده به حالت اولیه بازمی گردد.

این متخصص در پاسخ به این سوال كه آیا لمینت یا كامپوزیت سبب پوسیدگی می شود؟ اظهار داشت: خود لمینت یا كامپوزیت سبب پوسیدگی نمی گردد، مگر اینكه پوسیدگی زیر دندان وجود داشته باشد یا مشكل گیرغذایی وجود داشته باشد یا اینكه مشكلی در رعایت بهداشت دهانی باشد.

چه افرادی نباید لمینت انجام دهند؟

رییس انجمن دندانپزشكان عمومی ایران در ادامه در پاسخ به این سوال كه انجام لمینت برای چه كسانی ممنوع است؟ اظهار داشت: كسانی كه عادت دارند دندان قروچه كنند (دندان هایشان را محكم روی هم فشار دهند) و یا كسانی كه به مقدار زیاد ترشی یا مواد اسیدی مصرف می كنند و كسانی كه بیماری های مفصلی دارند و مهم تر از همه كسانی كه بهداشت دهان را رعایت نمی كنند، نباید از این روش ها استفاده كنند؛ چون كه لمینت مستلزم استفاده منظم از نخ دندان و مسواك است.

چه افرادی كاندیدای مناسب انجام لمینت هستند؟

وی درباره اینكه چه كسانی كاندید مناسب انجام لمینت هستند، اظهار داشت: افرادی كه بدفرمی های مادرزادی در دندان خود دارند (میخی شكل بودن دندان) یا پوسیدگی هایی روی سطح بیرونی دندان دارند، بین دندان هایشان به صورت بد شكلی فاصله است و با ارتودنسی قابل درمان نیست و یا كسانی كه به علت املاح موجود در آب آشامیدنی محل زندگی شان دچار بدرنگی روی دندان هایشان شدند، كاندید مناسبی برای انجام لمینت هستند.

وی در ادامه اظهار داشت: در صورتی كه بدفرمی دندان ها به گونه ای باشد كه به صورت در هم رفته باشد و برای لمینت یا كامپوزیت نیاز باشد كه حجم زیادی از دندان را تراشید و این كار باعث صدمه رسانی و پوسیدگی شود، باید از انجام كامپوزیت و لمینت خودداری كرد و بیمار را برای ارتودنسی ارجاع دهیم.

لزوم انجام تسهیلاتی برای تامین كالاهای دندانپزشكی

غزنوی با اشاره به اینكه در دندانپزشكی معمولا پزشكان از تعرفه ها تبعیت می كنند، اظهار داشت: خیلی از دندانپزشكان، داوطلبانه تلاش می كنند از افزایش قیمت دستمزد خود اجتناب كنند و خواهان این هستیم دستگاه های دولتی هم از افزایش قیمت ابزار و مواد دندانپزشكی جلوگیری نمایند. سفارش ما این است دولت هر چه زودتر تسهیلاتی را برای تامین كالاهای موردنیاز دندانپزشكی فراهم آورد.

وی در انتها با اشاره به اینكه سواد و استعداد در دندانپزشكان ایرانی در رقابت با اروپایی هاست و در خارومیانه در درجه اول قرار دارد، اظهار داشت: نرخ دندانپزشكی ایران در منطقه خلیج فارس از كشورهای دیگر بسیار كمتر است و این مورد به شدت در توریسم سلامت مورد توجه قرار گرفته و رجوع كنندگان زیادی را از كشورهای همسایه داریم.
1397/05/13
13:41:02
5.0 / 5
1824
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , جراحی , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif