کادایف

علائم بیماری قلبی در كودكان

علائم بیماری قلبی در كودكان

كادایف: یك عضو هیئت علمی گروه قلب كودكان دانشگاه علوم پزشكی اصفهان اظهار داشت: بیماری های قلب در كودكان به سختی قابل تشخیص می باشد و سفارش می گردد حداقل تا سه ماهگی یكبار كودك را از نظر قلبی معاینه كنند.


محمدرضا صبری درگفت وگو با خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان، اظهار نمود: مبتلا شدن به بیماری های قلبی تنها با بروز یك علامت مشخص نمی گردد و به همین علت متاسفانه بعضی از علائم بیماری های قلبی در كودكان را والدین تشخیص نمی دهند. در این صورت پزشك تنها با استفاده از معاینه متوجه شده و بر مبنای آن می تواند بررسی های بیشتری را انجام دهد.
وی با اشاره به اینكه كبودی ناخن ها و لب، تیرگی مخاط دهان و لثه ها نخستین علامت بیماری های قلبی مادر زادی است، اضافه كرد: در واقع همچون علائم نارسایی قلب كه والدین می توانند به خوبی تشخیص دهند كاهش وزن گیری یا وزن نگرفتن خوب كودك است.
این عضو هیئت علمی گروه قلب كودكان دانشگاه علوم پزشكی اصفهان خاطرنشان كرد: البته این نشانه در بیماری های دیگر هم می تواند بعنوان یك علامت باشد و تنها مختص به بیماری های قلبی نیست. اما اگر در موقعی كه كودك شیر می خورد خسته شود و مرتب سینه مادر را از دهانش خارج كند تا نفس بگیرد و به جای اینكه همانند یك كودك نرمال در عرض 10 دقیقه شیر بخورد 40 طول می كشد تا شیر بخوردند می تواند از علایم دیگر مبتلا شدن به بیماری های قلبی باشد.
وی خاطرنشان كرد: از دیگر علایم مبتلا شدن به بیماری های قلبی نفس زدن است. البته نوزادان به صورت طبیعی نفس شان تند است اما در صورتیكه تعداد تنفس شان بیشتر از 50 تا 60 بار در دقیقه است و قبلشان تندتر می زند نشان دهنده بیماری قلبی در كودك است. البته به این معنا نیست كه تنها با تندی نفس كودك به بیماری قلبی مبتلا شده است بلكه امكان دارد این علایم علت بیماری های دیگری هم باشد.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه عرق كردن از دیگر علایم است و البته كودكان به صورت طبیعی زیاد عرق می كنند، اضافه كرد: این نشانه هم به تنهایی گویای ابتلای كودك به بیماری های قلبی نیست اما اگر با همه علائم مطرح شده بروز كند نشان دهنده بیماری قلبی و نارسایی قلبی در كودك است چونكه به تنهایی یك نشانه نمی تواند نشان دهنده بیماری های قلبی باشند.
وی با اشاره به اینكه یكی دیگر از نشانه های مبتلا شدن به بیماری های قلبی عفونت های مكرر ریوی است، اظهار داشت: هم چنین بزرگی كبد در بیماری هایی كه منجر به نارسایی قلب می شوند هم از علایم مبتلا شدن به بیماری های قلبی است.
صبری با اشاره به اینكه در كودكان بزرگ تر علایم مبتلا شدن به بیماری های قلبی متفاوت می باشد، اضافه كرد: برای نمونه در زمان بازی با هم سن و سالان زود خسته می گردد كه این نشانه می تواند یك علامت بیماری قلبی باشد.1397/06/05
14:14:15
5.0 / 5
2345
تگهای خبر: بیماری , پزشك , شیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif