کادایف
سخنگوی سازمان غذا و دارو خبر داد:

تشدید احتمال قاچاق شیرخشك به خارج از كشور!

تشدید احتمال قاچاق شیرخشك به خارج از كشور!

كادایف: چند روزی است كه بحث كمبود شیرخشك و پوشك به مسائل بغرنج والدین تبدیل گشته است.به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، «ایران» در ادامه نوشت: افزایش ناگهانی و جهش شدید قیمت این دو محصول كه امكان حذف آنها به هیچ عنوان از سبد خانواده های دارای كودك زیر دوسال وجود ندارد، سبب نگرانی شده و گاهی برخی نمی توانند از عهده پرداخت هزینه های مستمر شیرخشك و پوشك برآیند. البته افزایش قیمت، در مورد پوشك، محسوس تر است. در زمینه مصرف پوشك بزرگسال هم برخی مراكز با مشكل روبه رو هستند، در حالیكه طیف وسیعی از بزرگسالان میانسال مصرف كننده این محصول هستند، كمبود و گرانی آن سبب نگرانی بیش از پیش خانواده ها شده است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو در این باره می گوید: بجز یكی دو برند خاص هم اكنون مشكلی در عرضه شیرخشك نداریم، واردات طبق روال گذشته انجام شده و به اندازه كافی این محصول در گمرك وجود دارد.

كیانوش جهانپور ادامه می دهد: بعضی از والدین به علت تمایل شخصی یا در بعضی موارد سازگاری نداشتن كودك با شیرخشك های عادی از شیرخشك هایی با برندهای خاص استفاده می نمایند، در زمینه این شیرخشك ها و انواع رژیمی و متابولیك این محصول تا مصرف ۳ ماه ذخیره داریم و فعلاً مشكل نگران كننده ای وجود ندارد، در عین حال به صورت مقطعی در آینده تنها در شبكه توزیع، احتمال دارد مشكل به وجود آید، البته یكی از برندهای خاص شیرخشك كه در بازار كم شده بود روز گذشته ترخیص شد و بزودی هم وارد بازار خواهد شد.

آیا شیرخشك سهمیه بندی می شود؟

او با تاكید بر اینكه با عنایت به خریدهایی كه انجام شده عرضه این محصول بهداشتی با كمترین مشكل مواجه می شود، می گوید: در زمینه سهمیه بندی شیرخشك خوب است بدانید كه شیرخشك های رژیمی و متابولیك ویژه بیماری های خاص از گذشته سهمیه بندی بود، این دسته از شیرخشك های سهمیه ای در داروخانه ها مانند گذشته عرضه می شوند، در زمینه سایر شیرخشك ها هم چون این محصول از ارز یارانه ای تغذیه می شود، در این بازه زمانی امكان دارد دچار قاچاق معكوس شود. قاچاق معكوس به این معنا است كه شیرخشك به بازار كشورهای همجوار قاچاق شود كه با عنایت به ارز یارانه ای دولتی، این روزها این احتمال شدت پیدا كرده است.

جهانپور در ادامه می افزاید: آنچه از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد این است كه سامانه توزیع و نظارت باید كامل شود، چنانچه مجبور به سهمیه بندی شیرخشك شویم تنها هدفی كه مدنظر است، رسیدن محصول به دست مصرف كننده واقعی است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره تغییر قیمت شیرخشك می گوید كه تا این لحظه افزایش قیمت نداشتیم و تنها دغدغه ما ساماندهی بازار و رصد ذخیره توزیع است تا شیرخشك اساساً به دست مصرف كننده برسد. در زمینه شیرخشك های متابولیك هم كه برای بیماران خاص تجویز می گردد سامانه ای وجود دارد كه به صورت سیستمی و منظم، بدون هیچ مشكل خاصی این محصول در اختیار مصرف كننده قرار می گیرد.

پوشك، كالایی لاكچری!

نزدیك به صد درصد خانواده هایی كه كودك زیر دو سال دارند از قیمت های این محصول كه مصرف روزانه آن اجتناب ناپذیر است، شكایت دارند. به قول یك مادر كه كودكی یك ساله دارد، یكی از معمولی ترین برندهای پوشك بچه كه بسته ای ۳۰ هزار تومان عرضه می شد این روزها باید ۹۵ هزار تومان خریداری شود، خانواده دیگری كه دو فرزند با فاصله سنی كم دارند و باید هر دو از پوشك استفاده كنند نیز، از ۴ برابر شدن قیمت برندی كه مصرف می كنند خبر می دهند. هر دو كودك این خانواده به پوشك های عادی آلرژی دارند و باید از پوشك هایی با برند خارجی خاصی برای آنها استفاده گردد. این برند تا پیش از گرانی نرخ دلار با ۳۵ هزار تومان خریداری می شد ولی در ایام اخیر در بعضی مناطق بسته ای ۱۴۰ هزار تومان عرضه می گردد. هر كودك در طول هفته معمولاً دو بسته پوشك مصرف می كند. علاوه بر موارد یاد شده خانواده هایی كه افراد میانسالی دارند كه پوشك مصرف می كنند از بالا رفتن قیمت ها و حتی كمبود محصول در داروخانه های سطح شهر و برخی بیمارستان ها شكایت دارند. بعنوان مثال خانواده مرد میانسالی كه در بیمارستان بستری شده بود از كمبود این محصول خبر داد، دختر زنی ۸۰ ساله هم كه به علت شهادت دو فرزندش دچار بیماری آلزایمر شده و به مدت ۴ سال است كه از پوشك استفاده می نماید این روزها برای خرید این كالای بهداشتی ضروری با مشكلات جدی مواجه شده است.

جهانپور با بیان این نكته كه رسیدگی به مشكلات كالاهای بهداشتی و پوشك به حوزه سازمان غذا و دارو مربوط نمی گردد، می گوید: به علت اهمیت مبحث به این مسأله ورود كردیم و نشستی با اعضای سندیكای تولیدكنندگان و واردكنندگان این اقلام برگزار كردیم.

سخنگوی سازمان غذا و دارو می افزاید: تولیدكننده ها در نشست اخیر با اشاره به رضایت مصرف كننده ها از محصولات داخلی، قول مساعد دادند كه تولید و توزیع این اقلام را به اندازه نیاز تضمین كنند تا بازار با كمبودی در مورد این محصول مواجه نشود. او ابراز امیدواری كرد كه با حمایت تولیدكنندگان مشكلات این حوزه به سرعت حل می گردد.

سخنگوی وزارت بهداشت هم در نشست خبری با اصحاب رسانه در زمینه گران شدن قیمت پوشك می گوید: ما آمادگی داریم كه در قالب تفاهمنامه ای با وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت اقتصاد به حل مشكلات تأمین مواد اولیه پوشك كمك نماییم.

ایرج حریرچی اضافه كرد: به علت نداشتن مسئولیت در این حوزه نمی توانیم وارد حیطه تولید و توزیع پوشك شویم ولی پیگیری های لازم را انجام می دهیم.

نگرانی كمبود و گرانی پوشك در شهرستان ها

بیشترین نگرانی ما در كمبود و گرانی پوشك در ارتباط با افرادی است كه ضایعه نخاعی دارند.

این دغدغه معاون توانبخشی بهزیستی استان مركزی است. امیر حجت نوروزی با اشاره به افزایش دوبرابری پوشك طی هفته اخیر می گوید: قبل از این تأمین پوشك برای افراد تحت پوشش به عهده بهزیستی بود، ولی از سال ۹۷ به هر مددجو ماهانه مبلغ ۱۰۰ هزار تومان برای تهیه پوشك هزینه پرداخت می گردد كه با قیمت هر بسته، امروز، ۹۳ هزار تومان، پاسخگوی نیاز بیماران ضایعه نخاعی نیست.

او تعداد این بیماران را ۲۵۰ تا ۳۰۰ نفر در سطح استان عنوان می كند و می افزاید: در این شرایط بنا داریم از محل مشاركت های مردمی مبلغی را برای خرید پوشك اختصاص دهیم و در مرحله اول به كسانی كه نیاز بیشتری دارند توزیع نماییم.

نوروزی در ارتباط با كودكان و زنان معلول هم متذكر می شود: این مددجویان بیشتر توسط مراكز بخش خصوصی حمایت می شوند و در جلسه ای كه امروز (دوشنبه) به همین منظور تشكیل شد مجوز برای خرید پوشك و تحویل به افرادی كه نیازمندتر هستند صادر گردیده است.

او می افزاید: آخرین خبرهای رسیده از مراكز خصوصی كه مددجویان معلول را تحت پوشش دارند، مشكل خرید با عنایت به دوبرابر شدن قیمت نسبت به روزهای گذشته است. معاون توانبخشی بهزیستی استان مركزی تصریح می كند: امیدواریم این كمبود و بالا رفتن قیمت مقطعی باشد در غیر این صورت مددجو با هزینه ۱۰۰ هزار تومان قادر به تأمین نیاز حتی یك هفته خود نیست.
1397/06/13
16:38:54
5.0 / 5
2390
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif