کادایف
درخواست انجمن خیریه حمایت از بیماران كلیوی؛

پیوند كلیه جزو بیماری های خاص محسوب شود

پیوند كلیه جزو بیماری های خاص محسوب شود

كادایف: زنجان - مدیر عامل انجمن خیریه پشتیبانی از بیماران كلیوی ایران اظهار داشت: یكی از درخواست های مهم انجمن این است كه بیماران پیوند كلیه جزو بیماران خاص محسوب شوند تا هزینه های دارویی آنان كم شود.


دكتر داریوش آرمان روز چهارشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اضافه كرد: خوشبختانه در جلسه با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و پیگیری های انجام شده داروی مایفورتیك و سلسپت از داروهای نگهدارنده عضو برای بیماران پیوندی با قیمت قبلی آن عرضه میگردد.
وی گفت: داروی گران قیمت بیماران پیوند كلیه به نام 'راپامیون' بلاعوض اعلام شده است كه نرخ این نوع دارو طی ماه های گذشته افزایش یافته بود.
این مسئول افزود: الان مشكل جدی در دستگاههای دیالیز وجود دارد و با عنایت به پیش بینی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی بر این است كه حدود چهار هزار دستگاه كمبود در این بخش اعلام شده و بر این اساس از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دولت و بویژه وزارت بهداشت تقاضا میگردد به این مهم توجه جدی داشته باشند.
وی بیان كرد: امروز در خیلی از مراكز دیالیز كشور دستگاهها دست كم 10 برابر عمر مفید خود كار كرده اند و این به نوبه خود عوارض جدی را برای بیماران به دنبال دارد.
مدیر عامل انجمن خیریه پشتیبانی از بیماران كلیوی ایران افزود: به طور قطع دیالیز استاندارد با سوالاتی روبرو خواهد شد و از هیات امنای ارزی درخواست داریم كه هر چه زودتر بحث خرید دستگاههای دیالیز را در اولویت قرار دهند.
آرمان اضافه كرد: در آخرین جلسه برگزار شده با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی باز دستور خرید سه هزار و 60دستگاه دیالیز صادر شده كه امیدواریم این مهم محقق شود.
وی افزود: دستگاه دیالیز تولید داخل باز وارد چرخه درمان كشور شده كه در مقایسه با مشابه خارجی باز كیفیت خوبی داشته و تابحال مشكل خاصی گزارش نشده است.
این مسئول افزود: الان بیماران دیالیزی بابت دریافت داروهای اصلی مورد نیاز مبلغی پرداخت نمی كنند و بیماران پیوندی باز 10 درصد فرانشیز آنرا پرداخت می كنند كه از شورای عالی بیمه و دولت، مجلس شورای اسلامی درخواست میگردد بودجه ویژه ای در این بخش اختصاص دهند.
آرمان گفت: میزان پرداختی بیماران با عنایت به دوز مصرفی و نوع دارو متفاوت بوده اما دست كم هر بیمار پیوند كلیه بین 2 تا سه میلیون ریال هزینه دارویی پرداخت می كند.
وی بیان كرد: در صورت حذف فرانشیز برای بیماران پیوندیی و لحاظ شدن دفترچه بیمه ای خاص برای انان می توانند از مزایای مختلف آن استفاده كنند.
این مسئول افزود: الان حدود 60 درصد پیوند كلیه در كشور مان از مرگ مغزی است و حدود 40 درصد آن از دهنده زنده رخ می دهد كه به صورت طبیعی انسانهایی فداكار نیاز افراد نیازمند را برطرف می كنند.
وی یادآوری كرد: اهدا كننده كلیه نمی تواند تا سه ماه فعالیت داشته باشد و به طور مستمر باز باید وضعیت درمانی خودرا پیگیری كند كه سپس جراحی در مدت یاد شده استراحت مطلق را انجام دهد.
9646/8068


1397/08/30
14:54:42
5.0 / 5
2104
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif