کادایف
رئیس كارگروه صنایع غذایی اتاق فكر توسعه مازندران مطرح كرد؛

سرطان زا بودن نگهدارنده شیمیایی در سوسیس و كالباس

سرطان زا بودن نگهدارنده شیمیایی در سوسیس و كالباس

كادایف: رئیس كارگروه صنایع غذایی اتاق فكر توسعه مازندران اظهار داشت: نگهدارنده های شیمیایی در سوسیس و كالباس عاملی برای بروز سرطان است اما اگر میزان استاندارد آن رعایت شود منعی ندارد.


رضا اسماعیل زاده كناری در گفت وگو با خبرنگار ایسنا درباره مهم ترین چالش های فرآورده های گوشتی همچون سوسیس و كالباس اظهار نمود: وجود نگهدارنده های شیمیایی مثل نیتریت و نیترات و استفاده از ضایعات در بعضی فرآورده های گوشتی از مشكلات سوسیس و كالباس بوده است.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون با نظارت دامپزشكی و هیات نظارت بر مواد غذایی جلوی استفاده از خمیر مرغ در سوسیس و كالباس گرفته شده است، اشاره كرد: در گذشته بعضی از كارخانه ها از امعا و احشا مرغ در این فرآورده های گوشتی استفاده می كردند اما حالا با منع استفاده از ضایعات، از قسمت های اصلی مرغ، خمیری تهیه و در سوسیس و كالباس استفاده میگردد.
سرپرست پژوهشكده علوم و صنایع غذایی مازندران با اشاره به اینكه تولید خمیر مرغ در كارخانجات تهیه سوسیس و كالباس ممنوع شده و به صورت مجزا در كارخانه هایی با استانداردهای بالا تهیه می شود، اشاره كرد: كیفیت سوسیس و كالباس های تولید شده با وجدان شركت ها رابطه مستقیم دارد، بعضی از كارخانه ها از گوشت، فرآورده های گیاهی و دوز استاندارد نگهدارنده استفاده می نمایند و برخی باز برعكس این عمل خواهند كرد.
اسماعیل زاده كناری در مورد نگهدارنده موجود در فرآورده های گوشتی و مضرات آن اظهار داشت: هرچند نگهدارنده های شیمیایی سرطانزا هستند اما وجود نیترات و نیتریت به صورت استاندارد آن یعنی بین 100 تا 120 میلی گرم در كیلوگرم مجاز بوده و مشكلی احداث نمی كند.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم كشاورزی ساری اضافه كرد: اگر به سمتی حركت نماییم كه نگهدارنده های طبیعی جایگزین نگهدارنده های شیمیایی شود، فرآورده هایی چون سوسیس و كالباس به راحتی می تواند جزیی از سبد غذایی خانواده ها باشد.
وی تصریح كرد: حالا در مراكز دانشگاهی و تحقیقاتی نگهدارنده های طبیعی تولید میگردد اما به سبب نبود ارتباط مناسب بین صنعت و دانشگاه این نتایج علمی ثمین هنوز به بخش صنعت راه پیدا نكرده است.
وی با اشاره به اینكه باید فرهنگ استفاده از نگهدارنده های طبیعی در مردم ارتقا یابد، اشاره كرد: اگر تقاضا جهت استفاده از نگهدارنده های طبیعی افزایش یابد اساسا كارخانه ها مجاب خواهند شد به سمت این مواد بروند.
رئیس كارگروه صنایع غذایی اتاق فكر توسعه مازندران با اشاره به اینكه به هیچ عنوان از ضایعات دامی در تهیه سوسیس و كالباس استفاده نمی گردد، اظهار داشت: ضایعات كشتارگاه ها معمولا به خوراك دام و طیور ارتقا می یابد اما به هیچ وجه وارد صنعت غذایی نمی گردد.
وی درباره بوی بد كارخانجات فرآورده های گوشتی اشاره كرد: سیستم تصفیه فاضلاب كارخانجات فرآورده های گوشتی و لبنی از نوع هوازی یا لجن فعال است و باید طوری عمل كند كه ضایعات حاصله تخمیر شود، اما اگر این فاضلاب خوب هوادهی نكند بوی تعفن به اطراف پخش خواهد شد.
اسماعیل زاده كناری اضافه كرد: این بو ناشی از عملكرد نامطلوب سیستم فاضلاب بوده و هیچ ربطی به درون كارخانه و وجود ضایعات ندارد؛ به علاوه معمولا باید شركت های فرآورده های گوشتی حدود یك كیلومتر خارج از شهرها راه اندازی شود تا مشكلی برای شهروندان احداث نشود.1397/09/27
15:27:03
5.0 / 5
2315
تگهای خبر: پزشك , غذا , كیفیت , گوشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif