کادایف

راهكارهایی برای رهایی از حساسیت فصلی

راهكارهایی برای رهایی از حساسیت فصلی

به گزارش كادایف هرساله با شروع فصل بهار و گرده افشانی گیاهان یكی از موضوعاتی كه امكان دارد افراد با آن دست و پنجه نرم كنند، حساسیت بهاری و آلرژی است كه اغلب به شكل آب ریزش بینی، عطسه های پیاپی و سرفه خویش را نشان داده است.


یك فوق تخصص آلرژی و ایمونوروژی بالینی در گفتگو با ایسنا، ضمن تعریف دقیق علت بروز آلرژی، به عرضه راهكارهایی برای درمان آن پرداخت.
دكتر علیرضا شفیعی، آلرژی را افزایش پاسخ دهی غیرمعمول سیستم ایمنی بدن به عوامل محیطی توصیف كرده و اضافه كرد: سیستم ایمنی بدن كه جهت محافظت از عواملی مانند ویروس ها، میكروب ها و سلول های سرطانی فعالیت می كند گاهی اوقات به عوامل نه چندان مضر محیطی مانند گرده گیاهان، غذاها و داروهایی كه در تماس با بدن هستند واكنش نشان داده است و علائم آلرژی در فرد ظاهر می شود.
شفیعی در ادامه این عوامل آلرژی زا را در سه دسته خوراكی، استنشاقی و پوستی برشمرد و اضافه كرد: در افرادی كه نسبت به برخی غذاها حساسیت دارند، می توان شاهد بروز مشكل در دستگاه گوارشی و در افرادی كه نسبت به گرده گیاهان حساسیت دارند، می توان مشكلات تنفسی را مشاهده كرد. همینطور برخی افراد در تماس با عامل آلژی زا گرفتار حساسیت پوستی مانند كهیر می شوند كه می تواند از علائم آلرژی باشد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار داشت: باآنكه در فصل بهار به دلیل گرده افشانی گیاهان علائم آلرژی بیشتر در افراد مشاهده می شود، اما این حساسیت می تواند در بعضی هم دائمی باشد. گرد و غبار در منازل، حساسیت به پرنده ها و موی حیوانات می تواند از عوامل دیگر بروز آلرژی باشد كه فقط مربوط به فصل بهار نیست.
شفیعی، راه قطعی برای جلوگیری از بروز آلرژی ها را مشخص نشده عنوان نمود و اضافه كرد: چون زمینه های ژنتیكی در افراد نقش مؤثری دارد، نمی توان از پیشگیری قطعی آلرژی صحبت كرد. یكی از سفارش های جدی برای جلوگیری از بروز آلرژی در نوزادان این است كه تا چهار الی شش ماهگی تغذیه فقط از شیر مادر باشد. همینطور كاهش تماس با عوامل محرك دیگر مانند آلاینده ها، عدم استفاده بیش از اندازه از آنتی بیوتیك ها و تغذیه مناسب شامل مصرف ویتامین D، میوه های تازه و غذاهای حاوی آنتی اكسیدان و امگا ۳ است.
این فوق تخصص آسم و آلرژی اضافه كرد: باآنكه تصور می شود این بیماری ها قابل درمان نیستند، اما می توان در بلندمدت با درمان دارویی مناسب این بیماری ها را درمان كرد.
وی اظهار داشت: به دلیل اشتراك در علائم آلرژی با بیماری هایی مانند عفونت های ویروسی، سینوزیت و غیره، تشخیص آلرژی حتماً باید توسط پزشك صورت گیرد؛ چراكه استفاده از داروی نامناسب نه تنها در بهبود بیماری مؤثر نیست، بلكه می تواند سبب بروز سایر مشكلات هم شود.
شفیعی افزود: استفاده خودسر از بعضی اسپری های بینی سبب انقباض عروق بینی شده كه امكان دارد با قطع مصرف، علائم در فرد تشدید شود. همینطور استفاده از آنتی هیستامین ها خالی از عارضه نبوده و عوارضی مانند خشكی مخاط بینی، خواب آلودگی و اختلال در كار روزمره پیش می آورند. كورتون های تزریقی هم خالی از عوارض نیستند و در بلندمدت سبب پوكی استخوان شده و در رشد كودكان هم اثر دارند.
شفیعی در انتها اضافه كرد: تغییر فصل در كسانی كه آسم به همراه آلرژی دارند، سبب عود این بیماری می شود.كسانی كه حساسیت دارند در قسمت فوقانی مجاری تنفسی و كسانی كه آسم دارند در قسمت تحتانی مجاری تنفسی گرفتار مشكل می شوند كه كنترل مناسب التهاب دستگاه تنفسی فوقانی در جلوگیری از تشدید علائم آسم در این فصل نقش به سزایی دارد.1398/01/24
15:58:33
5.0 / 5
1588
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif