کادایف
در قالب یك تحقیق ۱۴ ساله بررسی شد

بروز و عوامل خطر مرگ و میر زودرس

بروز و عوامل خطر مرگ و میر زودرس

به گزارش كادایف اخیراً یكی از مقالات حاصله از ˮمطالعه قند و لیپید تهرانˮ در نشریات و مجامع علمی بین المللی مورد توجه قرار گرفته كه از عوامل مرگ زودرس در جامعه ایرانی و میزان بروز آن حكایت می كند.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، رئیس مركز تحقیقات بیماری های متابولیك دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در مورد این پژوهش، با ذكر این نكته كه نتایج حاصل از آن در آخرین شماره نشریه معتبر BMC Public Health به چاپ رسیده، اظهار نمود: یك بررسی ۱۴ ساله بر روی جمعیت افزون از ۷۰۰۰ نفر نشانگر ۲۶۲ مورد مرگ زودرس بود كه در رأس آنها حوادث قلبی عروقی قرار داشت.
دكتر فرزاد حدائق، عوامل دیگر مرگ زودرس شامل سرطان ها، جراحات ناشی از تصادفات جاده ای، عفونت ها و سایر علل متفرقه را بعنوان دیگر علل مرگ و میر زودرس در جامعه تحت مطالعه، كه نمونه ای قابل تعمیم به جامعه به حساب می آید، نام برد.
این متخصص غدد اضافه كرد: نتایج حاصل از این مطالعه نشان داده كه حضور دیابت می تواند احتمال بروز مرگ و میر زودرس را دو برابر نماید.
وی همینطور افزود: یافته های این پژوهش نمایانگر این مطلب بوده كه در صورت كنترل سه عامل خطر قابل تغییر شامل دیابت، پرفشاری خون و مصرف دخانیات، می توان كاهش بیشتر از ۴۰ درصدی در میزان مرگ و میرهای زودرس را شاهد بود كه در این بین می بایست دیابت را بعنوان اولویت اصلی در نظر گرفت.
به گفته این استاد دانشگاه نكته قابل ملاحظه آن است كه در تحقیق حاضر اثرات منفی اضافه وزن و چاقی در بروز مرگ و میر زودرس تأیید نشده است.
به گزارش روابط عمومی پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم، حدائق در پایان، توجه به پیشگیری و كنترل دیابت، درمان پیگیرانه فشارخون و ترك مصرف دخانیات را بعنوان پیام حاصل از این بررسی ۱۴ ساله جهت پیشگیری از مرگ و میر زودرس عنوان نمود كه بایستی مورد توجه مردم و سیاست گذاران قرار بگیرد.1398/03/22
15:26:47
5.0 / 5
1565
تگهای خبر: بیماری , پزشك , تخصص , چاقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif