کادایف

راهنمای تقویت سیستم ایمنی بدن

راهنمای تقویت سیستم ایمنی بدن

كادایف: برخی افراد بطور دائم به انواع عفونت ها و بیماری ها مبتلا شده و برخی دیگر نیز به ندرت درگیر بیماری می شوند و علت این تفاوت را باید در توانِ سیستم ایمنی افراد جست وجو كرد.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، برای مصونیت بیشتر در مقابل انواع بیماری ها و كسب سلامت مطلوب، حفظ سلامت و قدرت سیستم ایمنی بدن باید در اولویت قرار گیرد.
عواملی چون افزایش سن و كیفیت و سبك زندگی نیز بر سلامت سیستم ایمنی افراد موثر بوده و برای برخورداری از یك سیستم ایمنی قوی باید نگاهی كلی را در پیش گرفت، چونكه هیچ راهكار جادویی به تنهایی نمی تواند فرد را به این هدف مهم برای كسب سلامتی و تندرستیِ مطلوب برساند.

از بدن خود محافظت كنید
میكروب ها و شرایط محیطی نامطلوب مانند مه، تغییرات شدید آب و هوایی، تهویه هوای دائم و آلودگی های ناشی از استنشاق دود دخانیات می توانند سلامتی شما را در معرض خطر قرار دهند. افزایش موارد مبتلاشدن به آنفلوآنزا از همه انواع كه ناشی از فقدان ورزش، كمبود خواب و افزایش استرس است نیز منجر به تضعیف بدن می شود.
تنها چیزی كه سلامت فرد یا تسلیم شدن بدنش را در مقابل انواع عفونت تعیین می كند، وضعیت سیستم ایمنی بدن اوست. سیستم ایمنی بدن شامل میلیاردها سلول یا گلبول خونی سفید همچون ماكروفاژها، نوتروفیل ها، لنفوسیت ها و سلول های كشنده طبیعی و بسیار شبیه به ارتش یك كشور است كه از قسمت های مختلف نیروی زمینی، هوایی و دریایی تشكیل شده است.
این سلول های ایمنی موظف به خنثی كردن پاتوژن های بیماری زایی مانند باكتری ها، ویروس ها، قارچ ها، انگل ها و حتی سلول های سرطانی هستند. از آن جایی كه سیستم ایمنی بدن، نخستین خط دفاعی بدن است، محافظت و تقویت آن از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
برای تقویت سیستم ایمنی بدن موارد زیر را رعایت كنید:
- دست كم پنج بار در هفته و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه ورزش كنید. فعالیت بدنی و ورزش منظم به بهبود توانایی خوابیدن كه خود موجب كاهش استرس می شود، كمك می نماید. مطالعات نشان داده است كه استرس با خیلی از مشكلات سلامتی همچون سركوب سیستم ایمنی بدن ارتباط دارد.
- حداقل هفت ساعت از شبانه روز را به خوابیدن اختصاص دهید، چونكه بدن كمبود خواب را نوعی استرس تلقی كرده و این وضعیت موجب سركوب سیستم ایمنی بدن می شود.
- روزانه رژیم غذایی سرشار از میوه ها و سبزیجات را مصرف كنید، چونكه رژیم غذایی نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن ایفا می كند. یك سیستم ایمنی سالم به مصرف مداوم تلفیقی از ویتامین ها و مواد معدنی بستگی دارد. متاسفانه در جوامع پرشتاب امروزی، خیلی از ما مقدار كافی از میوه ها و سبزیجات تازه مورد نیاز برای حفظ ایمنی بدن خودرا مصرف نمی نماییم. دریافت مقدار كافی از ویتامین های آنتی اكسیدان همراه با مواد معدنی به پشتیبانی از سیستم ایمنی بدن برای مقابله با سرماخوردگی، بیماری های گوارشی و سایر بیماری ها منجر می شود.

از یك راهنمای روزانه پیروی كنید
بعضی از مواد مغذی تقویت كننده سیستم ایمنی بدن عبارتند از:
- ویتامین C: این ویتامین كه به نام اسید اسكوربیك نیز شناخته می شود، نوعی ویتامین محلول در آب است كه موجب تحریك تولید و عملكرد سلول های ایمنی برای مبارزه با میكروب ها می شود. از منابع سرشار از ویتامین C می توان به پرتقال، پاپایا، كلم بروكلی و توت فرنگی اشاره نمود.
- ویتامین D: این ویتامین بعنوان عاملی مهم در سلامت سیستم ایمنی شناخته شده است. مطالعات بی شماری ارتباط سطح پایین ویتامین D را با افزایش ریسك مبتلاشدن به آنفلوآنزا نشان داده است. سلول های گیرنده ویتامین D روی سلول های ایمنی یافت می شوند كه در آنها ویتامین D با كاهش سطح پروتئین های التهابی و افزایش پروتئین های ضد میكروبی كه میكروب های مهاجم را تخریب می كنند به سیستم ایمنی بدن كمك می نماید. از منابع غنی از ویتامین D می توان از ماهی قزل آلا، ماهی تن، جگر گاو و زرده تخم مرغ یاد كرد.
- روی: "روی" یك ماده معدنی لازم است كه به سبب نقش آن در تقویت سیستم ایمنی بدن با افزایش تولید گلبول های سفید برای كمك به مبارزه با عفونت ها شناخته شده است. برخی منابع سرشار از عنصر روی شامل مرغ، قارچ، بادام هندی و تخم كدو می شود.
- سیر: در طول تاریخ سیر بعنوان ماده ای خوراكی كه با عفونت ناشی از باكتری ها و ویروس ها مبارزه می كند، شناخته شده است. آلیسین، یكی از مواد مغذی محرك ایمنی موجود در سیر است كه هنگام بریدن، ریز كردن یا خرد كردن حبه های سیر آزاد می شود. سیر هم چنین موجب تحریك فعالیت سلول های سیستم ایمنی بدن می شود كه ویروس های سرماخوردگی و آنفلوآنزا را از بین می برند.
- مخروط سانان: مطالعات نشان می دهد كه مخروط سانان نظیر خانواده كاسنی كه در طب سنتی مصرف دارند، میزان گلبول های سفید خون را برای مبارزه با عفونت ها می افزایند. با این وجود دو مطالعه دیگر كه توسط مركز ملی طب مكمل و جایگزین مستقر در ایالات متحده آمریكا صورت گرفته، نشان داده اند كه مخروط سانان به بهبود سرماخوردگی در كودكان و بزرگسالان كمكی نمی كند.
- بتا گلوكان مخمر: بتا گلوكان مخمر بعنوان یكی از قوی ترین مواد مغذی برای تقویت سیستم ایمنی بدن، تنها نوع از بتا گلوكان ها است كه قادر به فعال كردن نوتروفیل ها و تحریك آنها به مبارزه مقابل عوامل بیماری زا در بدن است. بدون این ماده، سلول های ایمنی بدن ما كند باقی می مانند.
بنا بر گزارش سایت استار۲، متخصصان سفارش می كنند برای محافظت بیشتر در مقابل میكروب ها، عفونت ها و بیماری ها، رژیم غذایی خودرا با تمام مواد مغذی بالا غنی كرده و بطور مداوم سیستم ایمنی بدن خودرا چكاپ كنید.
منبع:

1398/04/27
10:49:48
5.0 / 5
1787
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
کادایف kadaif

کادایف kadaif