کادایف
شعار WHO به مناسبت روز جهانی هپاتیت :

برای ریشه كنی هپاتیت سرمایه گذاری كنید

برای ریشه كنی هپاتیت سرمایه گذاری كنید

كادایف: سازمان جهانی بهداشت (WHO) همزمان با ˮروز جهانی هپاتیتˮ بر لزوم ریشه كن كردن این بیماری تاكید نمود.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، سازمان جهانی بهداشت از تمامی كشورها درخواست نمود تا از كاهش هزینه های تشخیص و درمان هپاتیت ویروسی بهره برده و سرمایه گذاری در امتداد ریشه كن شدن این بیماری را بالا برند.
در گزارش جدید این سازمان آمده است: سرمایه گذاری سالانه شش میلیارد دلار در امتداد ریشه كن ساختن هپاتیت در ۶۷ كشور با میزان درآمد پایین و متوسط می تواند از مرگ زود هنگام ۴.۵ میلیون نفر تا سال ۲۰۳۰ میلادی بكاهد.
سازمان جهانی بهداشت اعلام نموده كه در این ۶۷ كشور به منظور ریشه كن ساختن هپاتیت ویروسی كه تهدیدی برای سلامت عمومی بشمار می رود تا سال ۲۰۳۰ در مجموع به سرمایه ۵۸.۷ میلیارد دلاری نیاز است. در صورت تحقق این هدف موارد مبتلاشدن به این بیماری حدود ۹۰ درصد و مرگ و میر ناشی از آن ۶۵ درصد كاسته می شود.
«تدروس آدهانوم قبریسوس»، دبیركل سازمان جهانی بهداشت اظهار داشت: امروز ۸۰ درصد از افراد مبتلا به بیماری هپاتیت به خدمات مراقبتی لازم برای پیشگیری، آزمایش و درمان دسترسی نداشته اند. همزمان با بیست و هشتم ماه جولای و روز جهانی هپاتیت از رهبران سیاسی جهان درخواست می نماییم تا سرمایه گذاری ها در این عرصه برجسته شود.
حالا با سرمایه گذاری در بخش تست های تشخیصی و داروهای مورد نیاز در درمان هپاتیت B و C كشورها می توانند به حفظ جان انسان ها كمك كنند و هزینه های در رابطه با درمان طولانی مدت سرطان كبد و سیروز را كه در نتیجه درمان نشدن هپاتیت است كاهش دهند.
بعضی از كشورها اقداماتی را در جهت ریشه كن ساختن این بیماری اتخاذ نموده اند. بطور مثال دولت هند اعلام نموده است تست های تشخیصی و درمان بلاعوض برای بیماران مبتلا به هپاتیت نوع B و C قسمتی از برنامه پوشش همگانی سلامت خواهد بود. این هدف بوسیله كاهش بهای دارو امكانپذیر است.
اكثریت قابل توجهی از ۳۲۵ میلیون بیمار مبتلا به هپاتیت نوع B و C به آزمایش های تشخیصی و روش های درمان بیماری دسترسی ندارند. از حدود ۲۵۷ میلیون مبتلا به عفونت هپاتیت B تنها حدود ۱۰.۵ درصد در سال ۲۰۱۶ از بیماری خود، آگاهی داشته اند. همین طور از میان این افراد تنها ۱۷ درصد تحت درمان قرار گرفته اند.
همین طور در سال ۲۰۱۶ میلادی ۱.۱ میلیون نفر به عفونت هپاتیت B مبتلا شدند كه دلیل اصلی سرطان كبد است.
پنج نوع عفونت هپاتیت A، B، C، D و E وجود دارد. بیشتر از ۹۵ درصد از مرگ و میرها ناشی از هپاتیت مزمن B و C است و هپاتیت های A و E به ندرت بیماری كشنده به حساب می آیند. هپاتیت D عفونت دیگری است كه در مبتلایان به هپاتیت نوع B مشاهده می شود.
این بیماری در سال به مرگ ۱.۴ میلیون نفر منجر می شود و بعد از سل دومین بیماری عفونی كشنده است. همین طور افراد ۹ برابر بیشتر از ویروس HIV به بیماری هپاتیت گرفتار می شوند. هپاتیت بیماری قابل پیشگیری و درمان پذیر است.
به گزارش سایت اطلاع رسانی این سازمان، در كمپین روز جهانی هپاتیت امسال سازمان جهانی بهداشت از تمامی كشورها درخواست كرده تا در جهت تحقق شعار "برای ریشه كن كردن هپاتیت سرمایه گذاری كنید" تلاش كنند.1398/05/06
13:40:14
5.0 / 5
1497
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , خدمات , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif