کادایف
در بیانیه ای از سوی مدیركل سازمان جهانی بهداشت اعلام شد

قدردانی از اقدامات وزارت بهداشت ایران در پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر

قدردانی از اقدامات وزارت بهداشت ایران در پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر

كادایف: مدیركل سازمان جهانی بهداشت در اطلاعیه ای از تلاش ها و اقدامات وزارت بهداشت در زمینه پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر و رسیدن به اهداف توسعه پایدار، قدردانی كرده و موفقیت های حاصل شده در این زمینه را به وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران، تبریك گفت.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، در جلسه مشترك كمیته ملی كنترل و پیش گیری از بیماری های غیرواگیر كه با حضور معاونین سازمان جهانی بهداشت، نایب رئیس كمیته ملی بیماری های غیرواگیر، اعضای این كمیته و معاونین و مدیران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی برگزار شد، درباب اقدامات وزارت بهداشت ایران در زمینه مدیریت و كنترل بیماری های غیرواگیر در كشور گزارشی ارائه شد، در ادامه این نشست، دكتر رن مینگویی، معاون سازمان جهانی بهداشت كه به نمایندگی از این سازمان به ایران سفر كرده است، اطلاعیه ای از طرف دكتر تدروس آدهانوم گبریسوس، مدیركل سازمان جهانی بهداشت، قرائت كرد.
مدیركل سازمان جهانی بهداشت در این بیانیه ضمن قدردانی از تلاش های ایران در زمینه كنترل بیماری های غیرواگیر بیان كرد: در ابتدا شایسته است راهبری و شجاعت ایران در زمینه مقابله با بیماری های غیرواگیر را بستاییم. سازمان جهانی بهداشت مفتخر است كه پیامش را به این جلسه ارائه كند.
در متن كامل بیاینه مدیر كل سازمان جهانی بهداشت آمده است: « معتقد هستیم كه ایران یكی از كشورهایی است كه با راهبری خود، بهترین عملكرد را در پیشگیری و مدیریت بیماری های غیرواگیر در سطح جهان با اجرای بیشترین تعداد مداخله های برتر سفارش شده سازمان جهانی بهداشت، داشته است.
مداخله های برتر سفارش شده، مجموعه ای از ۱۶ مداخله كاربردی است كه برای تمامی كشورها همچون كشورهای با درآمد پایین و متوسط، هزینه-فایده مند و امكان پذیرند. در مجمع جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶ هجری شمسی) تمامی كشورها این مداخله ها را تایید كردند. در صورت اجرا در سطح جهانی، این مداخله ها، ۱۰ میلیون زندگی را تا سال ۲۰۲۵ (۱۴۰۴ هجری شمسی) نجات داده و تا سال ۲۰۳۰ (۱۴۰۹ هجری شمسی) از ۱۷ میلیون سكته مغزی و قلبی پیشگیری می كنند. اما فواید آنها فراتر از سلامت است. این مداخله ها، ابزار اقتصادی قدرتمندی است.
بر طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت، اجرای جهانی همه این ۱۶ مداخله، سبب رشد اقتصادی به میزان ۳۵۰ میلیارد دلار در فقیرترین كشورها از الان تا سال ۲۰۳۰ می شود. هر دلار سرمایه گذاری در این مداخله های برتر، برگشتی به میزان حداقل هفت دلار خواهد داشت و بی شك باید گفت در اجرای مداخله های برتر، نباید هیچ تردیدی داشت.
این مداخله ها به جعبه ابزاری می مانند، اما نكته این است كه ابزارها فقط زمانی به كار می آیند كه آنها را از جعبه خارج كرده و به كار بندیم و این مستلزم تصمیم، نیت و اراده سیاسی است. از این ۱۶ مداخله برتر، ایران ۱۳ مداخله را به تمامی اجرا كرده است. این دستاوردها، ایران را در راس كشورهایی قرار می دهد كه بیشترین تعداد از این مداخله ها را اجرا كرده اند.
كشورهای دیگری كه به این جرگه می پیوندند عبارتند از موریس در آفریقا، كاستاریكا در منطقه آمریكا، عربستان سعودی در منطقه مدیترانه شرقی، بلغارستان، تركیه و بریتانیای كبیر در منطقه اروپا، تایلند در منطقه آسیای جنوب شرقی، برونئی دارالسلام در منطقه اقیانوس آرام غربی.
تبریك خودرا به رهبر عظیم الشان جمهوری اسلامی ایران و وزیر عالی مقام بهداشت، جناب آقای دكتر سعید نمكی، برای نیل به این دستاورد ممتاز، عرضه می دارم. شما ایران را در مسیری پایدار برای رسیدن به هدف توسعه پایدار برای كاهش بیماری های غیرواگیر و بهداشت روان، قرار داده اید.
دو نمونه از اقدامات ایران در زمینه كنترل بیماری های غیرواگیر كه الهام بخش سایر كشورهای دنیا نیز بوده، شامل موارد زیر است؛
با اجرای بسته مداخله های ضروری بیماری های غیرواگیر در نظام مراقبت های بهداشتی اولیه بسته ایراپن (Ira-PEN) نظام مراقبت بهداشت ایران توانسته است به نیازهای مراقبت بهداشتی افراد مبتلا به بیماری های غیرواگیر پاسخ دهد.
در ۱۰ سال اخیر، ایران پیشرفت شایانی در مدیریت دخانیات كرده است. مدیریت دخانیات، سنگ بنای پاسخ ملی به بیماری های غیرواگیر در ایران شده است. راهبری ایران در كنترل دخانیات، نمونه كاملی است از آنچه كه ایران می تواند در دیپلماسی جهانی بهداشت و ترویج تعهدات آن، كسب كند. درحال حاضر، ایران رئیس دفتر گردهمایی اعضای معاهده چارچوب سازمان جهانی بهداشت برای مدیریت دخانیات است.
برنامه راهبردی پنج ساله جدید سازمان جهانی بهداشت شامل بیماری های غیرواگیر است كه خود یكی از پنج عرصه ای است كه ما برای دستیابی به سلامت و تندرستی بهتر آحاد مردم در هر زمان و مكان، اولویت بندی خواهیم كرد. برای دستیابی به آن، افزایش مالیات اختصاصی و بهای محصولات دخانی در تمام كشورهای جهان، بسیار ضروری می باشد. افزایش مالیات دخانیات، اقدامی است كه تمامی كشورها برای پیروزی در نبرد مقابل بیماری های غیرواگیر، می توانند در پیش گیرند. حالا، برای ایران زمان اقدام فرا رسیده است. ایران تنها نیست. ما در این راه با هم هستیم. پشتیبانی سازمان جهانی بهداشت از ایران و از دستیابی به آرمان مردمی سالم تر، هزینه نیست، بلكه سرمایه گذاری است در این سرمایه انسانی كه پاداشی گرانبها خواهد داشت.
در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۹ (یك مهر ۱۳۹۸)، جهان جهت شركت در اجلاس عالی پوشش همگانی سلامت، در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورك، گردهم خواهند آمد. سازمان جهانی بهداشت امیدوار است شاهد حضور هر چه بیشتر روسای كشورها و حكومت ها باشد. ایران در این گردهمایی، گزارش مهمی برای ارائه دارد. پویش ملی كنترل فشارخون نمونه ای بهادار از همكاری پرمعنی و موثر بین دولت و بخش خصوصی برای بهبود سلامت همه مردم است. ما با هم می توانیم موفقیت هایمان را جشن بگیریم. ما با هم می توانیم از تجربه ها بیاموزیم. از شما برای تعهدتان بسیار سپاسگزارم.»
بنابر اعلام وبدا، درانتها این نشست، از سند ملی پیشگیری و كنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط در جمهوری اسلامی ایران، رونمایی گردید.
منبع:

1398/05/10
00:50:28
5.0 / 5
1519
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif