کادایف
برای جلوگیری از نشت دارو در بازار آزاد

داروهای مخدر هولوگرام دار می شوند

داروهای مخدر هولوگرام دار می شوند

به گزارش كادایف مدیركل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینكه به منظور هولوگرام دار كردن داروهای آگونیست مورد استفاده در درمان اعتیاد همچون «متادون » تدابیر بسیاری در دستور كار جلسات كمیته درمان ستاد قرار گرفته است، اظهار داشت: باتوجه به اینكه كددار كردن داروهای متادون برعهده سازمان غذا و دارو قرار دارد، الان این سازمان در حال اجرای پیش نیازها، مقدمات و زیرساخت های این كار است.


حمید جمعه پور در گفتگو با ایسنا، درباره آخرین وضعیت تولید متادون در كشور، بیان كرد: متادون یكی از داروهای اصلی مورد استفاده در حوزه درمان اعتیاد و از منظر درمان اعتیاد، ماده استراتژیكی به حساب می آید، بنابراین وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو همه تلاش خویش را می كنند تا این ماده به اندازه كافی و مورد نیاز تولید و بموقع توزیع و عرضه گردد، به صورتی كه طبق آخرین اطلاعات به دست آمده از سازمان غذا و دارو، هم اكنون هیچ مشكلی در تولید داروی متادون در كشور وجود ندارد.
وی همینطور با اشاره به آخرین وضعیت نشت داروی متادون در بازار آزاد، اظهار داشت: باتوجه به اینكه مراحل مختلفی از تولید تا مصرف داروی متادون طی می شود، امكان دارد نشت دارو از قسمت های مختلفی از این فرایند رخ دهد، بنابراین زمانی كه صحبت از نشت این دارو می شود، نباید تنها روی بیمار یا مركز درمان تاكید و تمركز داشت.
جمعه پور اضافه كرد: البته تدابیر بسیاری در این زمینه در دستور كار جلسات كمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار گرفته است و سازمان غذا و دارو هم مكلف شده اقداماتی را به منظور هولوگرام دار كردن داروهای مخدر مورد استفاده در درمان اعتیاد انجام دهد. همینطور تدابیری اندیشیده شده تا بتوان دارو را از زمان تولید تا مصرف رصد كرد كه در صورت نشت، منبع نشت مشخص شود.
مدیركل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینكه داروی متادون، دارویی مخدر و تحت كنترل است، اظهار نمود: اجرای كددار كردن این دارو بر عهده سازمان غذا و دارو است، البته طبق گزارشات به دست آمده از این سازمان مقدمات و زیرساخت های هولوگرام دار شدن آن در حال اجرا است و بنده هم بعنوان دبیر كمیته درمان اعتیاد، پیگیر این مورد هستم، چونكه تا زمانی كه این دارو و سایر داروهای آگونیست موجود به صورت سیستمی و سامانه ای توزیع نشود و قابل رصد و پیگیری نباشد، نمی توان در ارتباط با منبع و محل نشت آن به خارج از چرخه درمان اظهار نظر كرد.
جمعه پور در ادامه در پاسخ به این سؤال كه عمده ناخالصی هایی كه با داروی متادون تركیب می شوند، چیست؟، هم توضیح داد: تهیه داروی درمان اعتیاد از عطاری یا هر مرجع دیگری بعنوان بازار قاچاق به حساب می آید، چونكه داروهایی كه با نظارت وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو تهیه می شوند، فاقد ناخالصی بوده و تولید، نگهداری، پخش و توزیع آن تحت شرایط استاندارد انجام می شود، در حالیكه وقتی دارو از بازار قاچاق و خارج از چرخه مجاز درمان اعتیاد تهیه می شود (نظیر تهیه آن از عطاری ها) امكان دارد با هر ناخالصی به فروش برسد.
وی یكی از اهداف درمان اعتیاد را عرضه داروی مجاز، خالص، استاندارد و به میزان (دوز) مورد نیاز و مناسب به بیمار دانست و افزود: یكی دیگر از اهداف درمان اعتیاد قطع شدن ارتباط بیمار با فروشندگان مواد مخدر و ایجاد امكان نظارت مستمر بر وضعیت و شرایط درمان وی و همینطور ایجاد امكان بهره مندی بیمار از خدمات روانشناختی، مشاوره ای و مددكاری است، این در حالیست كه وقتی بیمار داروی خویش را از خارج از چرخه درمان دریافت كند و به صورت خودسرانه و بدون تجویز به مصرف آن مبادرت می كند بنابراین بخش قابل توجهی از خدمات ضروری موجود در بسته درمان را از دست داده و از آن محروم می شود.
مدیركل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به عمده ناخالصی های ماده مخدر شیشه و تاثیرات مخرب آن بر مغز هم اضافه كرد: یكی از نگرش های اشتباه مصرف كنندگان مواد مخدر آن است كه اگر ماده خالصی مصرف كنند، گرفتار عارضه و وابستگی كمتری خواهند شد.
وی اعتقاد دارد كه مواد محرك مانند شیشه كه ماده اصلی آنها «آمفتامین» یا «متامفتامین» است، به علت تحریك هایی كه بر سیستم مركزی مغز وارد می كنند، سبب ایجاد تحریك و توهم در فرد مصرف كننده و وارد شدن صدمه های روانی و جسمانی به وی می شود؛ هرچه مواد مورد نظر صنعتی تر و شیمیایی تر باشد به همان نسبت صدمه زننده تر خواهد بود، اما به علت اینكه تركیب شیمیایی یكسان و استانداردی برای ساخت مواد همچون شیشه وجود ندارد، آثار روان پزشكی و جسمانی آن وابسته به تركیبات شیمیایی موجود در آن است.
جمعه پور ادامه می دهد: برپایه آمارها و اطلاعات آزمایشگاه های پلیس مبارزه با مواد مخدر، آنچه بعنوان مواد محرك در كشور وجود دارد حاوی درصدی از مواد افیونی همچون هروئین و داروهایی مانند دیفنوكسیلات، دیازپام، دكسترومتورفان است كه در صورتیكه ناخالصی مواد به صورت بارز به ستاد مبارزه با مواد مخدر گزارش شود، ستاد به مراكز درمانی اخطار می دهد تا ضمن آگاهی و هوشیاری لازم، در صورت رجوع بیماران دارای علائم و نشانه های مسمومیت، اقدامات اورژانسی لازم و ارجاع به مراكز تخصصی مورد نظر را انجام بدهند.
به گفته مدیركل درمان و حمایت های اجتماعی ستاد مبارزه با مواد مخدر، اوردوز (بیش مصرفی) از عوامل مرگ و میر بعضی از معتادان به حساب می آید، اما خیلی از علل مرگ معتادان مرتبط به عواملی همچون مسمومیت های ناشی از مصرف متادون توسط كودكان، خوردن مواد مخدر به منظور حمل آن و... مرتبط می باشد.1398/06/25
13:58:19
5.0 / 5
1515
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif