کادایف
رییس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت خبر داد

شناسایی ۲۱۱ مورد تخلف در انتقال و پذیرش دانشجویان گروه پزشكی و ارجاع به دستگاه قضا

شناسایی ۲۱۱ مورد تخلف در انتقال و پذیرش دانشجویان گروه پزشكی و ارجاع به دستگاه قضا

به گزارش كادایف رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی از شناسایی و برخورد با متخلفین در انتقال و پذیرش دانشجویان گروه علوم پزشكی به داخل كشور اطلاع داد.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، دكتر كیانوش جهانپور ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: به دنبال تشدید تحریم ها و تغییرات ناگهانی قیمت ارز و مشكلات بوجود آمده برای دانشجویان ایرانی در حال تحصیل در خارج از كشور، سال قبل تسهیلاتی برای انتقال این گروه از دانشجویان به دانشگاههای داخلی صورت پذیرفت كه به دنبال آغاز روند اجرایی آن، گزارشهایی هم در خصوص بروز تخلف در این فرآیندها به وزارت بهداشت واصل شد.
وی اظهار داشت: بیشتر از ۸۰ درصد دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از كشور در رشته های دكترای حرفه ای گروه پزشكی تحصیل میكردند كه بیشتر از ۶۶۰۰ نفر را شامل می شود و بیشترین آنها در مجارستان، هندوستان روسیه، قبرس و بلاروس به تحصیل اشتغال داشتند.
مشاور وزیر بهداشت تصریح كرد: در سال ۹۶، تعداد ۶۲۴ نفر متقاضی انتقال از خارج به داخل كشور بودند در حالیكه این عدد در سال ۱۳۹۷ بدنبال مشكلات پدیدآمده بر سر راه انتقال ارز به ۲۸۲۴ نفر رسید، از این میان ۱۷۴۱ نفر تا آخر سال ۹۷ مصاحبه شده و با انتقال ۱۳۶۵ نفر از آنها موافقت شده بود. همینطور در سال ۹۸ هم ۷۰۰ نفر مصاحبه شده، ۶۰۰ پرونده هم در دست بررسی می باشد و البته از مهرماه ۹۸ پرونده ورودی های سپتامبر ۲۰۱۸ در دست بررسی قرار میگیرد كه تابحال بیشتر از ۴۰۰ نفر متقاضی داشته است.
به قول وی، البته اصل مبحث انتقال دانشجویان شاغل به تحصیل خارج به داخل مبحث جدیدی نیست لكن از آغاز سال ۲۰۱۹ امكان انتقال به داخل كشور با اطلاع رسانی قبلی، ممنوع شده است. در مورد شرایط انتقال به داخل هم تنها شرط تسهیل شده كاهش حداقل واحدهای گذرانده شده از ۷۲ واحد به ۳۶ واحد بوده و البته شرط مصاحبه به شروط قبلی انتقال به داخل افزوده شده است.
رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، افزود: صحت و اصالت تمامی مدارك تحصیلی در خارج از كشور از راه سامانه تایید اسناد كنسولی وزارت امور خارجه و با تایید این وزارتخانه هست و ریز نمرات دانشجویان پس از استعلام از دانشگاه مبدا باید به تایید نمایندگیهای جمهوری اسلامی در خارج از كشور برسد.

به گزارش وبدا، وی ادامه داد: به دنبال گزارش هایی در خصوص بروز برخی تخلفات در راه انتقال دانشجویان به داخل و پیگیری معاونت آموزشی وزارت بهداشت، چند ماه قبل، با دستور وزیر بهداشت، معاونت آموزشی با همكاری مركز حراست وزارت متبوع، بررسی جوانب موضوع، احصاء و شناسایی موارد تخلف و متخلفین احتمالی و صدمه های موجود در فرایند انتقال و پذیرش كه زمینه ساز بروز تخلف می تواند باشد را در دستور كار خود قرارداد و با مجوز دستگاه قضایی و همكاری ضابطین قضایی و بازجویی از مظنونین، تابحال ۲۱۱ نفر افراد در حال انتقال یا پذیرفته شده كه با عناوین مختلف همچون ارائه مدارك دیپلم متوسطه و پیش دانشگاهی جعلی، جعل مدارك ورود و خروج از كشور، جابجایی در ترتیب و ترتب پذیرش و... با همكاری حداقل ۵ مدرسه و دبیرستان متخلف، یك آژانس مسافرتی متخلف، واسطه ها و متخلفین دیگری كه با این افراد همراهی داشته¬اند، شناسایی شده و ضمن توقف روند پذیرش یا ادامه تحصیل آنها، جهت برخورد قانونی به دستگاه قضایی معرفی شده اند.

رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در ادامه تصریح كرد: در این رابطه تا امروز، حداقل ۵ نفر كار چاق كن خارج از مجموعه وزارت بهداشت و ۳۸ نفر از همین دانشجویان كه به شكلی به دلالی و واسطه گری در این رابطه مشغول بودند و همینطور ۳ نفر از كاركنان متخلف وزارت بهداشت، یك آژانس مسافرتی و ۵ مدرسه متخلف، شناسایی شده-اند كه همگی جهت برخورد قانونی، تحویل مراجع قضایی شدند.

دكتر جهانپور همینطور اضافه كرد: البته از نظر ما، این پرونده همچنان مفتوح خواهد ماند و هر مورد تخلفی كه در هر مرحله ای از انتقال و پذیرش یا بعد از اشتغال به تحصیل و حتی بعد از فراغت از تحصیل، احراز شود بدون درنگ از ادامه روند انتقال، پذیرش، تحصیل و فراغت از تحصیل آنها جلوگیری بعمل آمده و با عنایت به ماهیت مجرمانه آن به دستگاه قضایی جهت برخوردهای قانونی تحویل خواهند شد.

رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت با تاكید بر این كه موارد تخلف و اقدامات مجرمانه در حوزه پذیرش و انتقال دانشجو با عنایت به پراكندگی عوامل مختلف درگیر در موضوع، واجد پیچیدگی خاصی است و ادعای شناسایی همگی یا رفع كامل تخلف را نداریم، خاطرنشان كرد: با هوشیاری همكاران ما در حوزه معاونت آموزشی و مركز حراست وزارت بهداشت، بطور قطع زمینه ها و موارد بروز این تخلفات، كاهش چشم گیری یافته است و البته نظارت های موجود كماكان با جدیت ادامه خواهد یافت.

دكتر جهانپور با تاكید بر این كه وزارت بهداشت، تمامی ابزارهای ممكن و موجود خویش را برای شناسایی موارد تخلف در این عرصه را بسیج كرده، یاد آور شد: قاعدتا بعضی از موارد، ابزارها و اختیارات، خارج از مجموعه وزارت بهداشت و اختیارات آن هست، همینطور مادامی كه خلاف آن ثابت نشود محكوم به پذیرش مستندات رسمی ثبت نام و گذراندن واحدهای درسی و ریز نمرات دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت منوط به تایید نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور هستیم، چنانكه در مورد دانشجویان داخل نیز، وزارت بهداشت مسئولیت مستقیمی در پذیرش دانشجو ندارد و كلیه پذیرفته شدگان كنكور سراسری با كد رسمی از جانب سازمان سنجش به دانشگاههای علوم پزشكی معرفی می گردند و مسیر موازی دیگری برای پذیرش دانشجو وجود ندارد و نمی تواند وجود داشته باشد.

وی در ادامه، از مواردی از تخلف به صورت دریافت وجوه از دانشجویان واجد شرایط انتقال از جانب برخی دانشگاهها، تحت عناوین مختلف و یا احتمال كار چاق كنی و دلالی برخی افراد برای پذیرش متقاضیان انتقال به داخل به دانشگاه های خاصخبر داد و اظهار داشت: این موارد نیز، مطابق دستور اكید وزیر بهداشت و پیگیری و حساسیت مجدانه معاونت آموزشی در حال احصا و بررسی است، همینطور در این زمینه متذكر می شود، هیچ دانشگاهی حق دریافت وجه بابت پذیرش افراد معرفی شده از جانب وزارت بهداشت كه شرایط انتقال به داخل را داشته و موافقت كمیسیون را دریافت كرده اند و تقدم در پذیرش آنها را نداشته، همینطور افرادی كه به شكلی به اعمال نظر و یا دلالی در پذیرش دانشجویان واحد شرایط در بعضی دانشگاه ها بپردازند، شناسایی شده و مطابق مقررات تحت پیگرد قانونی و قضایی قرار خواهند گرفت و این موارد هم از زمره مصادیق صندلی فروشی قلمداد خواهد شد.

جهانپور در مورد مبحث دانشجوی قلابی دندانپزشكی دانشگاه شهید بهشتی كه هفته گذشته توسط حراست این دانشگاه تحویل مراجع انتظامی شده است اظهار داشت: مبحث این فرد از جنس تخلفات انتقال به داخل نیست، فرد مذكور عملا یك دانشجوی قلابی است كه از سال قبل به این دانشگاه رفت و آمد داشته، با برخی موسسات كنكور ارتباط داشته، این فرد و امثالهم در این تخلفات بطور قطع تنها نیستند، متاسفانه فرد مذكور و امثال او تحت عناوین مجعول رتبه برتر كنكور و نخبه و نابغه و... وارد برنامه های تلویزیونی شده و حلقه ای از یك زنجیره كلاهبرداری است كه متاسفانه در سال های اخیر در حوزه كنكور به سواستفاده از تمایل دانش آموزان و خانواده ها به موفقیت در این آزمون، مشغولند و سالانه صدها میلیارد تومان از این راه كسب می كنند.
به قول وی، امیدواریم آموزش و پرورش، آموزش عالی و نهادهای نظارتی برای این بازار كاذب ناسالم چاره اندیشی كنند و مسئولین و ناظرین سیما و رسانه ملی هم برای این پدیده زشت و غم انگیز و توجیه ناپذیر، تدبیری بیندیشند، لكن این موارد در حوزه وظایف، مسئولیت مستقیمذو كارویژه وزارت بهداشت و نظام سلامت نمی گنجد و نهادهای مسوول و مسئولین انتظامی و قضایی در این زمینه می توانند اطلاعات بیشتری در اختیار عموم بگذارند.

رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت به افراد متقاضی انتقال به داخل كشور و یا علاقمندان به تحصیل در رشته های گروه علوم پزشكی هم سفارش كرد: در دام اغواگران و كلاهبردارانی كه با عناوین مختلف، وعده فروش صندلی و پذیرش در دانشگاه های داخلی را می دهند، نیفتند چون كه این مسیر، به هر شكل و نوع، شرانجامی جز خسران مالی و گرفتاری قضایی و كیفری به دنبال نخواهد داشت.

دكتر جهانپور در انتها اضافه كرد: در این راستا كماكان انتظار می رود دانشجویان، خانواده ها و افرادی كه به موارد مشكوك یا پیشنهاداتی از این دست برخورد می كنند، اطلاعات خویش را به حراست یا بازرسی دانشگاه های علوم پزشكی و مركز حراست و یا اداره كل بازرسی وزارت بهداشت منعكس نمایند.1398/06/30
15:38:03
5.0 / 5
1791
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif