کادایف

مصرف 23هزار میلیارد تومان دارو در كشور پارسال

مصرف 23هزار میلیارد تومان دارو در كشور پارسال

به گزارش كادایف معاون كل وزارت بهداشت ضمن اشاره به وضعیت مصرف دارو در كشور، در عین حال ظرفیت تولید دارو در كشور در كشور را یاد شده قرار داد و اظهار داشت: باید بازار صادراتی برای محصولات تولیدی ایرانی را پیدا و تقویت نماییم.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، دكتر ایرج حریرچی در مراسم رونمایی از چهار فرآورده نسل جدید پروبیوتیك در پارك فناوری پردیس، تصریح كرد: محصولات شركت های دانش بنیان و فناور ایرانی می توانند علاوه بر تامین نیازهای داخلی كشور و به عبارت دیگر تامین نیازهای یك درصد جمعیت جهان در ایران، به رونق صادرات و شكوفایی اقتصادی در كشور كمك بسزایی كنند.

وی ادامه داد: بر مبنای اعلام سازمان جهانی بهداشت، نظام سلامت چهار هدف دارد كه شامل افزایش سلامت مردم، محافظت از مردم در مقابل هزینه ها و مخاطرات مالی بیماری ها، افزایش رضایتمندی و ارتقای كارایی است و تقاضا دارم كه تولید كنندگان در حوزه سلامت به این ۴ هدف توجه كرده و به تأثیر محصولات خود در سلامت مردم، كاهش هزینه ها و افزایش رضایتمندی آنها بیاندیشند.
معاون كل وزارت بهداشت اضافه كرد: در سال ۹۷ در كشور حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان دارو مصرف شده و به عبارتی ۱۷ درصد از كل هزینه های سلامت، مربوط به دارو است اما در حوزه توزیع، ۶۱ درصد از داروی مصرفی كشور از جیب مردم تامین می شود در صورتی كه یكی از دستاوردهای طرح تحول نظام سلامت، كاهش پرداختی از جیب مردم بوده است و از كل هزینه های سلامت، حدود یك سوم از جیب مردم پرداخت می شود، اما در دارو، این میزان پرداختی دو برابر و حدود ۶۱ درصد است كه باید چاره اندیشی نماییم.
حریرچی اضافه كرد: از كل پرداختی از جیب، ۱۸ درصد مربوط به خدمات بستری است اما دارو و ملزومات مصرفی در بخش سرپایی ۳۳ درصد از كل پرداختی از جیب را شامل می شود كه حدود ۲ برابر هزینه های خدمات بستری است.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، وی با اشاره به اینكه ظرفیت تولید دارو در كشور در حوزه سلامت، ۴ برابر ظرفیت مصرف است، اضافه كرد: باید بازار صادراتی برای محصولات تولیدی ایرانی را پیدا و تقویت كنیم؛ اما گاهی هم می بینیم كه یك نوع دارو توسط چند شركت داخلی تولید می شود اماحتما باید ظرفیت های صادراتی را افزایش دهیم.1398/08/12
14:54:39
5.0 / 5
1372
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif