کادایف
همزمان با هفته حمایت از بیماران كلیوی اعلام شد

۴۰ تا ۵۰ هزار بیمار دیالیزی در كشور

۴۰ تا ۵۰ هزار بیمار دیالیزی در كشور

كادایف: مدیرعامل انجمن پشتیبانی از بیماران كلیوی با اشاره به اینكه حدود 40 تا 50 هزار بیمار دیالیزی در كشور زندگی می كنند، ضمن برآورد هزینه های دیالیز برای نظام سلامت كشور، درباره پیوند كلیه، داروها و هزینه های آن نیز توضیح داد.


مجید رمضانی در گفت و گو با ایسنا، ضمن بیان شعار امسال هفته پشتیبانی از بیماران كلیوی، در خصوص "حمایت از كلیه بعنوان یك اصل اساسی در حفظ و بقای خانواده"، اظهار داشت: شایع ترین علت بیماری كلیوی كه منجر به دیالیز یا پیوند می شود، دیابت است و شعار متخصصان دیابت نیز در ارتباط با حفاظت از كلیه است. در این زمینه مصرف منظم داروها و انجام آزمایشات مكرر به حفظ سلامت كلیه كمك می نماید.
وی با اشاره به اینكه انجمن خیریه پشتیبانی از بیماران كلیوی سابقه ای نزدیك به ۴۰ سال قبل دارد، اظهار نمود: این انجمن با حمایت خیرینی كه شاید حالا در میان ما نباشند، كارخود را آغاز نموده و بدون بودجه دولتی به حمایت بیماران برخواسته ایم. كمك به بیماران در امور پیوند و در اختیار قرار دادن اجناس اهدایی از طرف خیرین به بیماران همچون وظایف این انجمن است. با عنایت به اینكه این مجموعه به هیچ عنوان بودجه دولتی ندارد، با كمك خیرین به بقای خود ادامه می دهد كه با عنایت به اوضاع كنونی اندكی نقش كمك های مردمی كم شده است كه امیدواریم بزودی مانند گذشته شود.
وی با اشاره به اینكه عمده دستگاه های دیالیزی در كشور قدیمی هستند و تابحال كار زیادی انجام داده اند، اظهار داشت: همین كاركرد بالا و عمر طولانی دستگاه سبب كاهش كیفیت دیالیز می شود. خوشبختانه اخیرا شركت دانش بنیان ایرانی برای نخستین بار در خاورمیانه مبادرت به تولید دستگاه دیالیز كرده است كه این دستگاه در آزمایش و مقایسه با نمونه خارجی سربلند از آزمون بیرون آمده و در چند بیمارستان به شكل آزمایشی كار دیالیز را انجام داده است.
رمضانی با اشاره به اینكه حتی كشورهایی مانند مالزی متقاضی خرید دستگاه دیالیز ایرانی بودند، اشاره كرد: همین سوژه اهمیت توجه به افزایش پتانسیل های تولیدات دستگاه هایی با ارائه خدمات سلامت به شكل ایرانی را نشان میدهد تا علاوه بر رفع مشكلات بیماران داخلی به كمك سایر بیماران نیز منجر شود.
فرانشیز داروی بیماران پیوند كلیهوی با اشاره به اینكه بعد از پیوند كلیه، مصرف دارو نقش بسیار مهمی در ماندگاری پیوند ایفا خواهد كرد، افزود: بیمارانی كه تحت پیوند قرار گرفته اند نیاز به مصرف داروهایی دارند كه سیستم ایمنی بدن را تضعیف كرده تا پیوند پس زده نشود اما، متاسفانه بتازگی فرانشیز پرداختی بیماران دو برابر شده است. این درحالی است كه در كنار مصرف دارو نیاز به عكسبرداری، سونوگرافی، تصویربرداری و... در این بیماران زیاد است و متعاقبا هزینه هایی نیز متوجه اینگونه خدمات خواهد بود.
وی با تاكید بر نقش مصرف دارو بعد از پیوند افزود: به سبب این اهمیت و اوضاع كنونی اقتصادی، دولت باید به این بیماران كمك كند؛ چونكه در صورت شكست خوردن پیوند به سبب عدم مصرف دارو و یا مصرف نادرست آن بیمار مجدد به سمت دیالیز سوق پیدا خواهدنمود كه هزینه های این دیالیز تماما به عهده نظام سلامت خواهد بود.
۴۰ تا ۵۰هزار بیمار دیالیزی در كشوروی با اشاره به این كه حدود ۴۰ تا ۵۰ هزار بیمار دیالیزی در كشور زندگی می كنند اضافه كرد: هر بیمار دیالیزی سه نوبت در هفته و هر نوبت ۴ ساعت به دیالیز احتیاج دارد كه هزینه ناشی از دیالیز برای هر سری حدود ۵۰۰ هزار تومان برآورد می شود؛ این یعنی هفته ای ۱۲ ساعت دیالیز با هزینه یك میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بر دوش نظام سلامت.
داروی بیماران كلیوی كمبود نداردمدیرعامل انجمن پشتیبانی از بیماران كلیوی درباب نحوه تامین داروی این بیماران افزود: به هیچ عنوان مشكل كمبود دارو و عدم تامین آن وجود ندارد؛ البته ممكنست گاهی اوقات داروهای مصرفی در تمام نقاط یك شهر یا استان یافت نشود كه آن هم به سبب خاص بودن نوع دارو است؛ بطور مثال حتی در پایتخت نیز تنها بعضی از داروخانه ها داروهای بیماران دیالیزی و كلیوی را دارند. همین طور خوشبختانه در زمینه تجهیزات نیز مشكل خاصی نداریم و علاوه بر شركت دانش بنیان ایرانی كه كار تولید دستگاه های دیالیز و فیلترها و مواد مصرفی را به عهده دارند، بتازگی تعدادی دستگاه دیالیز خارجی از طرف وزارت بهداشت خریداری شده و در حال توزیع در مراكز ارائه خدمت است.
رمضانی با بیان این كه كشور در سال ظرفیت حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ پیوند كلیه را دارا است، بیان كرد: البته از تعداد افراد دیالیزی فعلی همگی شرایط پیوند را ندارند؛ برخی سن بالایی داشته و برخی بیماری دارند كه حتی با انجام پیوند باز هم بیماری به كلیه جدید رسوخ كرده و نیاز به دیالیز را باردیگر در بیمار به وجود می آورد.
پیوند كلیه چقدر هزینه دارد؟ وی همین طور درباره هزینه های پیوند و پوشش بیمه ای آن اضافه كرد: بیمه پایه تا حد زیادی هزینه های بیمارستانی وبیمه مكمل هزینه پیوند را پرداخت می كند. در كنار هزینه های بیمارستان هدیه ای تحت عنوان هدیه ایثار برای شخص اهدا كننده كلیه در نظر گرفته می شود كه قسمتی از مبلغ آن توسط خانواده فرد گیرنده و بخشی نیز توسط خیرین، وزارت بهداشت و بنیاد بیماری های خاص به ایثارگر پرداخت می شود و هم اكنون این مبلغ ۲۰ میلیون تومان است.
۴۰ درصد پیوندهای كلیه از "پیوند از زنده" استوی با تاكید بر اهمیت توسعه این كار فرهنگی و خیرخواهانه افزود: در صورتیكه پیوند كلیه از مرگ مغزی صورت گیرد، هزینه ایثار از بین می رود؛ اما متاسفانه با عنایت به این كه آمار تصادفات در كشور ما بالا است ولی بیشتر افراد در سر صحنه تصادف جان خودرا از دست می دهند و به مراكز درمانی نمی رسند تا در صورت مرگ مغزی عضو او را اهدا كنند. همین سوژه موجب می شود آمار پیوند از متوفی زیاد نباشد؛ بطوریكه هم اكنون ۶۰ درصد از پیوندها از مرگ مغزی و ۴۰ درصد از پیوند زنده است.
وی اضافه كرد: در این میان نیز كسانی هستند كه مطلقا نمی توانند پیوند از متوفی را دریافت نمایند مانند برخی افراد جوان چون ممكنست تطابق بافتی با پیوند از متوفی وجود نداشته باشد.
بازار سیاه خرید و فروش كلیه و ضرورت پشتیبانی از سامانه پیوند وزارت بهداشتوی ضمن ابراز تاسف از اینكه همیشه پیرامون كار خیر، مشكلاتی وجود دارد، اظهار نمود: متاسفانه در زمینه پیوند، بازار سیاه خرید و فروش وجود دارد. بتازگی با تلاش های وزارت بهداشت سامانه پیوند كه كار طراحی آن از خرداد ماه شروع شده بود، از شروع شهریور ماه شروع به كار كرده و امیدواریم میزان تخلفات پس از راه اندازی این سامانه به حداقل برسد. طراحی سامانه به شكلی است كه فردی كه تمایل به اهدای كلیه دارد و فرد گیرنده در سامانه ثبت نام كرده و تمام اطلاعات و شرایط وی در سامانه جهت مطابقت قرار دادن ثبت شده و توسط متخصصین پیوند و اورولوژی رصد می شود و در نهایت بعد از گرفتن آزمایش های خونی و... از دو طرف و آزمایش روانپزشكی از فرد اهدا كننده، دو موردی كه بیشترین تطابق را با یك دیگر داشته باشند، با در نظر گرفتن سایر اولویت ها بدون آنكه اهداكننده و گیرنده یكدیگر را بشناسند، عمل پیوند انجام می شود.
رمضانی افزود: این سامانه راهكاری برای مقابله با بازار سیاه است كه برای ارتقا نیاز به حمایت مسئولین دارد تا ضمن فرهنگسازی برای اهدای عضو بعنوان یك كار خیر، هزینه هارا برای بیمار به حداقل برسانیم.
عمر كلیه پیوندی چند سال است؟ وی یكی از مزایای مهم سامانه پیوند را ایجاد تطابق حداكثری میان گیرنده و اهداكننده دانست و اشاره كرد: باتوجه به اینكه هرچه بقای كلیه بیشتر باشد، بیمار شرایط بهتری خواهد داشت، متخصصین فیلترهای مهمی برای همسان كردن دو نفر دارند تا با حداكثر شباهت بین بافتی و میزان مصرف كمتر دارو به بقای هرچه بیشتر كلیه كمك كنند. عمر كلیه پیوندی با تمام حساسیت ها می تواند تا ۲۵ سال باشد.
مدیرعامل انجمن پشتیبانی از بیماران كلیوی با اشاره به اینكه پیوند از خویشاوندان می تواند نتایج بهتری داشته باشد، افزود: البته گاهی اوقات مشخص می شود خویشاوند فرد نیازمند كلیه نمی تواند كلیه خودرا به آن شخص اهدا كند؛ چونكه مطابقت باقتی وجود ندارد، در این شرایط آن خویشاوند كلیه خودرا به نیازمند دیگری اهدا كرده و وزارت بهداشت و انجمن كار پیوند عضو او را تسهیل كرده و آن شخص را در اولویت دریافت كلیه قرار می دهند كه روش بسیار مناسبی است.
وی با اشاره به همكاریهای مساعد وزارت بهداشت با انجمن پشتیبانی از بیماران كلیوی، اضافه كرد: صراحتا باید اعلام نمود مسائل علمی بدون ورود وزارت بهداشت میسر نیست؛ علاوه بر آنكه تمام پیگیری های انجام اعمال پیوند نیز بر عهده وزارتخانه است. در این بین ما نیز وظیفه داریم بلندگوی بیماران بوده و برای رفع مشكلات تلاش نماییم تا خلاءهای موجود نیز برطرف شود.
درخواست از مجلسیانمدیرعامل انجمن پشتیبانی از بیماران كلیوی درانتها به مشكلات افراد دیالیزی اشاره نمود و اظهار داشت: با عنایت به نوع بیماری و نیاز مداوم به دیالیز، این افراد قدرت كار كردن را به مرور زمان از دست می دهند و دیگر قادر نیستند فعالیت های خودرا به خوبی انجام دهند. بدین جهت از مجلس محترم درخواست كردیم در قانون جامع معلولین، بیماران دیالیزی هم بعنوان معلول شناخته شوند كه امیدواریم نمایندگان صدای مارا بشنوند.
منبع:

1398/08/27
13:24:29
5.0 / 5
1923
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif