کادایف

اقدام محققان كشور برای توسعه مرز فناوری بافت های زیستی

اقدام محققان كشور برای توسعه مرز فناوری بافت های زیستی

به گزارش كادایف رئیس مركز راهبردی فناوری های همگرای معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری، با اشاره به اینكه با انسان، مولودی به نام «نیاز» متولد می شود، اظهار داشت: این مركز برخی از نقاط همگرایی را برگزیده و حمایت هایی برای توسعه و تجاری سازی محصولات در این عرصه را شروع كرده است.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، علی محمد سلطانی با تاكید بر اینكه با محصولات «ایران ساخت»، مرز فناوری بافت های زیستی گسترده تر می شود، اظهار نمود: "چاپگرهای زیستی" یكی از حوزه هایی است كه مركز راهبردی فناوری های همگرا، پیگیر توسعه تولید محصولات آن است و هم اكنون به مرحله ای رسیدیم كه دستگاه چاپگر زیستی و جوهرهای آن در داخل ساخته و تولید می شود. همینطور تیم های تحقیقاتی دانشگاه های علوم پزشكی در این عرصه مشغول فعالیت هستند. این تیم ها با محصولات ایرانی تحقیقات در عرصه تولید بافت، استخوان، غضروف و بافت های پیچیده تر را انجام می دهند.
سلطانی با اشاره به اینكه مسیر فعالیت در حوزه چاپگرهای زیستی ادامه دارد و به دنبال صنعتی كردن آنها هستیم تا بزودی از مرحله تحقیقات خارج شویم، خاطرنشان كرد: در نقاط همگرایی حداقل دو فناوری نوظهور و مهم وجود دارد و محصولی جدید و پیچیده تولید می شود. محدوده این محصولات متغیر است و به اشكال مختلف در صنایع به كار می روند. چاپگرهای زیستی یكی از این نقاط همگرایی است. توسعه آنها نویدی از جنس حذف صف های پیوند عضو را می دهد چونكه با وجود آنها بافت مورد نیاز برای پیوند تولید می شود.
بر مبنای اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وی با تاكید بر اینكه هم اكنون در كشورهای مختلف و ایران تحقیقات با موفقیت در این عرصه در حال انجام می باشد و بزودی خبرهایی خوش برای بیماران شنیده می شود، اضافه كرد: «نیاز» در انسان همواره او را در مسیرهای متفاوتی قرار می دهد. فناوری در این راه انسان را همراهی می كند. این نیاز می تواند مانند رفع گرسنگی تا تولید بافت های زیستی برای نجات یك زندگی باشد. همینطور اولین نیاز او برای ادامه حیات مادی اش خوردن و آشامیدن بود و كوشش برای حفظ حیات شروع شد و مهارت ها و نیروی ذهن خویش را برای رفع نیازها آن هم با ساخت ابزارها و چاره هایی به كار گرفت.1398/11/20
23:25:35
5.0 / 5
2711
تگهای خبر: پزشك , تولید , زندگی , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif