کادایف

آخرین اخبار از جلسه ستاد فرماندهی مدیریت كرونا در تهران

آخرین اخبار از جلسه ستاد فرماندهی مدیریت كرونا در تهران

به گزارش كادایف فرمانده ستاد مدیریت بیماری كرونا در تهران ضمن تشریح آخرین تصمیمات اتخاذ شده در جلسه مشترك با نمایندگان مجلس شورای اسلامی و وزیر بهداشت، برخی نكات بهداشتی برای پیشگیری از بروز بیماری را بیان كرد.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، دكتر علیرضا زالی با اشاره به برگزاری جلسه مشترك امروز میان وزیر بهداشت، رئیس مجلس شورای اسلامی و نمایندگان آن، اظهار داشت: جلسه بسیار خوبی برگزار گردید و مصوب شد كلیه اقدامات حمایتی از نظر تأمین لجستیك، تأمین اعتبارات و افزایش كمك به بار مصوبات ملی كرونا در صحن مجلس در چارچوب مصوبات مجلس تحقق یابد.
وی ادامه داد: بر مبنای یكی از تاكیدات ویژه شخص رئیس مجلس هم مقرر شد مصوبات ملی و استانی در مورد كرونا ویروس مورد توجه قرار گیرد و سایر دستگاه ها هم موظف به تمكین این مصوبات هستند. همینطور مقرر شد تعدادی مصوبه در كمیسیون های مختلف مجلس در ابعاد حمایتی، اعتباری، ایجاد ملاحظات در مداخلات اجتماعی و... صورت گیرد.
وی به جلسه دیگری كه با فعالان بیمارستان های خصوصی در تهران برگزار گردید اشاره نمود و افزود: همكاران ما در مجموعه بیمارستان های خصوصی اعلام آمادگی كردند تا به كمك ما بیایند تا بتوانیم بعد از گذر از پیش شرط های لازم در این حوزه از ظرفیت های بخش خصوصی هم بهره كافی را ببریم.
وی در مورد مباحث مطرح شده در جلسه با بسیج جامعه پزشكی كشور، بیان نمود: بسیج جامعه پزشكی هم آمادگی خویش را برای عرضه خدمات در سه دانشگاه علوم پزشكی فعال در سطح استان تهران اعلام نموده است و در جلسه امروز تقسیم كار مقتضی صورت گرفت كه از فردا كار خویش را آغاز خواهند كرد.
زالی در مورد تخت های فعال بیمارستانی در زمینه بستری بیماران مبتلا به كرونا، اظهار داشت: عمده تخت های بیمارستانی از مجموعه بیمارستان های دانشگاهی ما هستند البته از ظرفیت سایر نهادها مانند تأمین اجتماعی، نیروهای مسلح و... هم استفاده شده است اما تمركزمان همچنان بر بیمارستان های عمومی است چون كه بیمار مبتلا به كرونا نیازمند خدمات عمومی است.
وی با اشاره به اینكه در ایام ابتدایی شیوع بیماری بیمارستان هایی خاص برای درمان مبتلایان در نظر گرفته شده بود، خاطرنشان كرد: در ایام اول ۶ بیمارستان به این كار اختصاص یافت كه با گذشت زمان راهبردمان را تغییر دادیم.
زالی در مورد وضعیت كرونا در تهران، تصریح كرد: بر مبنای گمانه زنی های موجود ما در راه پیك بیماری قرار داریم. اینكه در چه زمانی شرایط به صورت كلی تغییر خواهد نمود به رعایت بهداشت عمومی توسط مردم وابسته است. برای كنترل ویروس باید ریتم زندگی مردم در تهران تغییر كند. رعایت بهداشت فردی، عدم حضور در اجتماعات، كاهش ترددها و... همچون موارد كمك كننده به كنترل بیماری است. خوشبختانه در ایام گذشته تغییرات مثبتی رخ داده است اما نیازمند تغییرات بیشتری هستیم.
فرمانده ستاد مدیریت بیماری كرونا در تهران در مورد قرنطینه شهر تهران، تصریح كرد: قرنطینه سازی دارای ۴ سطح است كه به صورت معمول سختگیرانه ترین نوع آن كه به ذهن مردم متبادر می شود سطح چهارم آن است كه مبادی ورودی و خروجی شهرها بسته شده و ترددها در شهرها به حداقل رسیده و قوه قهریه هم مبادرت به فعالیت خواهد نمود. اقداماتی كه حالا در كشورهایی مانند چین، كره جنوبی و ایتالیا بیشتر از ما مورد توجه قرار گرفته است، سطح سوم قرنطینه است به شكلی كه تلاش می شود تجمعات مردمی به حداقل رسیده، مداخله برای بروز پراكندگی اجتماعی صورت گیرد و... ازاین رو حالا مبحث قرنطینه می تواند برای استان هایی موثر باشد كه میزان آلودگی كمتری نسبت به سایر نقاط دارند.
وی ادامه داد: حتی در مناطق آلوده تر مانند تهران، گیلان و قم هم از آنجایی كه هنوز از نظر همه گیرشناختی كانون قعال شناخته می شویم كه باید اقدام جدی برای عدم ورود و خروج به شهرها را مورد توجه قرار دهیم. عدم مدیریت تردد سبب می شود افراد از سایر استان های آلوده با ویروس های متفاوت تر وارد شهر تهران شوند كه بار مراجعات را افزایش خواهد داد. از جانب دیگر انتخاب سواحل شمالی كشور برای سفر در این روزهای سخت سبب افزایش مشكلات برای كادر درمانی در استان های شمالی خواهد شد كه با عنایت به عدم وجود زیرساخت كافی در آن نقاط با خدشه در ارائه خدمات مواجه خواهیم بود.
ایشان در ادامه به رعایت نكات بهداشتی در آسانسورها و نانوایی ها تاكید ویژه كرد و اضافه كرد: یكی از طریق هایی كه می تواند سبب افزایش سطح ایمنی و دوری از آلودگی شود، استفاده از دستمال كاغذی یا خلال دندان هنگام فشردن كلیدهای آسانسور است.
زالی همینطور افزود: از آن جایی كه نان قوت غالب مردم به حساب می آید رعایت دستورات بهداشتی در نانوایی ها و همینطور هنگام خرید نان اهمیت ویژه ای دارد. در صورتیكه هر یك از شاغلین در نانوایی احساس بیماری داشته باشند نباید در محل كار خود حاضر شوند. نكته مهم دیگر آن است كه فردی كه از مردم وجه نان را دریافت می كند نباید باردیگر دست خویش را در تماس با نان قرار دهند.
وی كه در یك برنامه تلوزیونی صحبت می كرد، در خاتمه سخنان خود اظهار نمود: به مردم هم سفارش می نماییم هنگام خرید نان كمترین تماس را با سطوح برقرار كرده و قبل از هربار مصرف نان را باردیگر گرم كنند تا آلودگی احتمالی از بین برود.1398/12/19
23:09:11
5.0 / 5
1780
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
کادایف kadaif

کادایف kadaif