کادایف
سخنگوی وزارت بهداشت اعلام كرد

ادامه طرح فاصله گذاری اجتماعی تا 20 فروردین

ادامه طرح فاصله گذاری اجتماعی تا 20 فروردین

به گزارش كادایف سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی، اظهار داشت: از حدود 48 ساعت گذشته اعمال محدودیت ها در چارچوب مصوبات ستاد ملی مدیریت و مقابله با كرونا تشدید یافته و حداقل تا 20 فروردین با تایید رئیس جمهور در همین سطح ادامه خواهد یافت.


به گزارش كادایف به نقل از ایسنا، دكتر كیانوش جهانپور در ارتباط ویدیو كنفرانسی با خبرنگاران، اظهار داشت: به دنبال اجرا و گسترش طرح بسیج ملی مقابله با كرونا و ثبت نام و مشاركت خوب مردم در این بسیج ملی بوسیله خوداظهاری در سامانه Salamat.gov.ir تابحال بیش از ۵۷ میلیون نفر در این سامانه ملی مشاركت كرده اند و مورد غربالگری و بر حسب لزوم مورد ارزیابی و مراقبت قرار گرفته اند و اطلاعات و داده های قابل توجهی به دست آمده است.
وی اضافه كرد: باید توجه كرد كه تشخیص و مداخله زودهنگامی كه از مسیر این بسیج عمومی و مشاركت مردم و به همت همكاران مان در نظام سلامت اتفاق افتاده، قاعدتا بر روند بیماریابی ما تأثیر مثبت گذاشته و بر كاهش و مدیریت بیماری تأثیر مثبت می گذارد، همانطور كه در ایام اخیر گذاشته است.
با استمرار فاز مدیریت كرونا، هفته های آتی وارد فاز مهار بیماری میویمجهانپور با اعلان اینكه عملا در فاز مدیریت بیماری كووید-۱۹ در كشور قرار داریم، اضافه كرد: مقایسه وضعیت مان با آمار و اطلاعات سایر كشورها حتی كشورهای توسعه یافته، به خوبی این امر را نشان می دهند و متخصصان و كارشناسان اذعان دارند كه بااینكه بیماری هنوز وارد فاز مهار در ایران نشده، اما به یمن این طرح و مشاركت مردم، در فاز مدیریت قرار گرفته است و با امتداد این فاز وارد فاز مهار بیماری در هفته های آتی شویم.
ادامه طرح فاصله گذاری اجتماعی تا ۲۰ فروردینوی ضمن تشكر از همه مردم به سبب مشاركت شان در ایام اخیر و همراهی شان در رعایت نكات بهداشتی و... اظهار داشت: از بامدادان روز گذشته عملا با تشدید و اعمال محدودیت ها در حوزه فاصله گذاری اجتماعی روبرو می باشیم و قبل از آن هم به دنبال شناسایی نخستین مورد بیماری در كشور اقدامات لازم نظیر تعطیلی دانشگاه ها، مدارس و... اعمال شده بود. بر همین مبنا ظرف ۴۸ ساعت اخیر با مصوبات ملی مدیریت و مقابله با كرونا این مصوبات تشدید یافته و حداقل تا ۲۰ فروردین با تایید رئیس جمهور با همین سطح ادامه خواهد یافت. امیدواریم این مشاركت ادامه داشته و با خودمراقبتی و دیگر مراقبتی بتوانیم در ایام آتی در راه مقابله با این بیماری یاری رسان نظام سلامت باشیم.
چرایی اقدام وزیر بهداشت در استفاده از طب ایرانی برای مقابله با كروناجهانپور در ادامه در پاسخ به سوالی درباره نامه وزیر بهداشت در خصوص استفاده كمكی از طب ایرانی در مقابله با كرونا ویروس، اظهار داشت: باید توجه كرد كه طب ایرانی در كنار طب رایج به كار می آید. بدین سبب با حوزه پیشگیری و حفظ سلامت و مواردی كه ممكنست بن بست های طب مدرن تلقی شود، طب ایرانی می تواند كاربرد داشته باشد. بر این اساس سال هاست كه این مساله از طرف سازمان بهداشت جهانی هم مورد توجه قرار گرفته و ما جزو 10 كشوری هستیم كه واجد تاریخ، دیرینه و مكتب طبی سنتی هستیم كه در دنیا هم به رسمیت شناخته شده است. وزارت بهداشت هم اداره كلی را تحت همین عنوان برای این مساله به وجود آورده و ده ها گروه آموزشی طب ایرانی در دانشگاه های علوم پزشكی كشور وجود دارد و ده ها نفر ظرف چند سال اخیر بعنوان متخصصین یا دكترای تخصصی از میان پزشكان فارغ التحصیل شده و دانش آموخته این رشته هستند. حتی مطالعات آنها در حوزه سلامت كارآمد خواهد بود.
وی اضافه كرد: آنچه كه وزیر بهداشت مطرح نمودند، استفاده از این توان و استعداد در كنار طب رایج است تا وضعیت سلامت عمومی ارتقاء یافته و بتوان در جهت پیشگیری، مهار، كنترل و حتی برمبنای شواهد علمی به درمان بیماری كووید-19 هم كمك گردد. بدین سبب مبحث جدید نیست. طب سنتی یك اداره كل مستقل در وزارت بهداشت بوده و بعنوان طب مكمل ارائه خدكمت می كند. البته این مساله با آنچه كه ممكنست عده ای سودجو، فرصت طلب و دانش ناآموخته و مدعی دروغین تحت عنوان طب اسلامی و.. در سطح جامعه، بدون مجوز و سابقه تحصیلات، مبادرات به درمان و دخالت غیرمجاز در درمان داشته باشند، متفاوت می باشد. اینكه برخی افراد با عناوین مختلف و بدون تحصیلات و اطلاعات لازم به سركیسه كردن ملت دراین زمینه می پردازند، جداست. دستور وزیر هم در جهت روشن شدن این مرزبندی و حفظ هویت و ارتقاء طب ایرانی بعنوان طب مكمل بوده است و ارتباطی با برخی افراد مدعی دراین زمینه كه بعضی از آنها مكررا مورد پیگرد قانونی هم بوده اند، ندارد.
جهانپور درباره وضعیت مراكز مراقبت بالینی كه قرار بود برای قرنطینه بیماران كرونایی كه یا نیاز به بستری در بیمارستان ندارند و یا از بیمارستان ترخیص شده و باید مدت بیشتری تحت مراقبت باشند، ایجاد شود، اظهار داشت: تابحال بیش از 10 هزار تخت در سراسر كشور، به خصوص استان هایی كه شیوع بیماری در آنها بیشتر بود با امكانات رفاهی به وجود آمده است و دراین زمینه نیروی بسیج، جمعیت هلال احمر، ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران همكاری و مشاركت داشتند. گاها ممكنست این اقدام با برخی الگوها و رفتارهای فرهنگی ما خیلی مطابقت نداشته باشد و ممكنست پذیرش آن در جامعه ما كه حمایت های خانوادگی بالا است، مقداری سخت باشد. در هر حال موارد قطعی كه نیازی به بستری در بیمارستان ندارند یا افرادی كه از بیمارستان ترخیص می شوند و همچنان نیاز به مراقبت دارند، در این مراكز مراقبت بالینی پیش بیمارستانی مورد مراقبت قرار می گیرند. در عین حال برای اجرای این كار شاید نیازمند اعمال مقررات و محدودیت هایی باشیم كه از امروز با مصوبه ستاد ملی مقابله با كرونا این مساله عملیاتی می شود. ممكنست در مواردی مجبور باشیم برخی عزیزان را به جهت حفظ سلامت خانواده و اطرافیان شان برای چند روز به اجبار در این مراكز مراقبت نماییم. امیدواریم الزامی كه امروز برای حفظ سلامت عمومی است را درك كرده و با دانشگاه های علوم پزشكی همكاری كنند.
چرایی افزایش آمار مبتلایان به كرونا در كشوروی در پاسخ به سوال دیگری درباره وضعیت تست های كرونا در كشور، اظهار داشت: ما مانند هفته های اولیه آغاز طغیان این بیماری در كشور، لزوما بطور كامل به انجام تست PCR وابسته نیستیم. امروز برای تشخیص و حتی ثبت موارد قطعی لزوما وابسته با تست PCR نخواهیم بود. باید توجه كرد كه كاربرد اصلی این تست در آغاز طغیان و اعلام آخر اپیدمی است. با این وجود هم اكنون بیش از 56 آزمایشگاه با ظرفیت معمول 6000 تست در روز و حتی قابل افزایش تا 10 هزار تست در روز است.
جهانپور درباره چرایی افزایش آمار مبتلایان در كشور هم اظهار داشت: قاعدتا باتوجه به روند مدیریت شده این بیماری در كشور، شاهد پیك ها و خیز ناگهانی در شناسایی نیستیم، بلكه یك روند تدریجی شیوع را داریم. در عین حال باتوجه به اجرای بسیج ملی مقابله با كرونا و با توجه به این كه بیماریابی مان فعال تر شده و افراد را زودتر و بیشتر شناسایی می نماییم، بطور قطع در آمار روزانه ما تأثیر داشته و بنا بر این ظرف دو هفته اخیر شاهد افزایش نسبی در تعداد موارد ثبت شده بیماری هستیم كه بخش عمده آن به بیماریابی فعال و شناسایی زودهنگام در چارچوب بسیج ملی مقابله با كرونا بازمی گردد.
وضعیت فعالیت پزشكان بدون مرز در ایرانوی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت فعالیت پزشكان بدون مرز برای مقابله با كرونا در ایران و مراقبت از اتباع خارجی از طرف آنها، اظهار داشت: هم اكنون اتباع خارجی هم تحت مراقبت ما هستند. حتی در سامانه سیب بیش از 2 میلیون و 500 هزار نفر از اتباع را تحت نظر داریم و به صورتی پرونده الكترونیك سلامت ثبت شده دارند. بدین سبب این افراد تحت مراقبت قرار می گیرند و در بسیج ملی مقابله با كرونا هم می توانند مشاركت كرده و با وارد كردن شماره یكتا از خدمات غربالگری و مراقبتی ما استفاده كنند. اتباعی هم كه مبتلا شده باشند در تمام شهرهای محل اقامت شان می توانند از امكانات درمانی مانند همه اتباع ایرانی استفاده كنند و این اتفاق افتاده است. البته با توجه به این كه پزشكان بدون مرز هم مایل بودند كه در ایران حضور داشته باشند و یك بیمارستان كوچك برای مراقبت از بیماران كووید-19 دایر كنند، به هر حال با توجه به این كه در اغلب استانها نیاز به چنین سرویس اضافه ای در این بعد و حجم نداریم، تمهید ما این بود كه از این سرویس ها برای خدمت رسانی بهتر برای اتباع خارجی خصوصاً در بعضی استان های مرزی استفاده گردد.
نیاز ایران به توسعه تخت های آی سی یو و دستگاه های تنفسیوی اشاره كرد: بدین سبب پزشكان بدون مرز می توانند امكانات شان را به استان های مرزی ما و برای ارائه خدمت به اتباع خارجی توسعه دهند. البته باید توجه كرد كه ما هم اكنون نیازی به ایجاد تخت اضافی در این حجم و یا ارائه خدمات از طرف پزشك یا پرسنلی كه همراه با پزشكان بدون مرز به كشور ما آمده اند، نداریم، بلكه آنچه امروز در اولویت ما قرار دارد، تجهیزات مراقبتی برای توسعه تخت های آی سی یو و مراقبت های ویژه همچون ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی) و ملحقات آن است. بنابراین حالا بیشتر به اقلام حفاظتی و با تاكید ویژه بر آی سی یو است. هر كشور یا فرد یا نهادی كه مایل است، محموله اهدایی به ایران ارسال نماید، ما اعلام می نماییم كه به این موارد نیاز داریم. در سایر موارد طبق استانداردهای لازم، در كشور برقرار است و در ایام آتی هم در این عرصه ها بحرانی از جنس آنچه در بعضی كشورهای توسعه یافته دنیا می بینیم، نخواهیم داشت.
جهانپور اشاره كرد: پزشكان بدون مرز بیمارستان خودرا برپا نكردند و اطلاع داریم كه یك تیم دیگر به آنها اضافه خواهد شد و احیانا در زمان انتظار ورود تیم جدید یا تصمیم گیری برای سرویس دهی از محل مورد نظر ما به اتباع خارجی هستند.
تولید بومی كیت های تشخیص كروناوی درباره تولید كیت های ایرانی تشخیص كرونا هم اظهار داشت: یكی دو شركت ایرانی ظرف یكی دو هفته اخیر توانستند كیت های تشخیصی كووید-19 را تولید اولیه كنند. مراحل رفع اشكال طی شده، اما ممكنست هنوز هم نیاز به رفع اشكال داشته باشند. پس از رفع اشكال نهایی و تایید انستیتو پاستو و سازمان غذا و دارو به تولید انبوه می رسند و در سراسر كشور در دسترس خواهد بود و از روزی كه مجوز آنها صادر شود، در گام اول تولید هفتگی 80 هزار كیت را خواهیم داشت و قاعدتا دسترسی به كیت های PCR وضعیت بهتری پیدا خواهدنمود. به خصوص با پاندمی بودن این بیماری، نگرانی ما برای تأمین كیت در ماه های آتی هم مرتفع می شوند. تولید این كیت و بومی سازی فناوری آن در ماه های اخیر، دغدغه ما را در ماه های آتی كم خواهدنمود.
انتقال كرونا بوسیله هوا كذب استسخنگوی وزرات بهداشت در ادامه صحبت هایش با اشاره به برخی شایعات در خصوص انتقال كرونا بوسیله هوا، اظهار داشت: متاسفانه شایعه ای شب گذشته در یكی از بخش های خبری صدا و سیما منتشر گردید درباره انتقال ویروس كرونا بوسیله هوا كه این مساله كاملا فاقد اساس علمی و فنی بوده و هیچ مدارك و شواهدی در خصوص انتقال این بیماری بوسیله هوا آن هم در مكان های عمومی عادی وجود ندارد و اگر در جایی احتیاطی دراین زمینه است در بخش های بستری و مراقبت های ویژه است كه ممكنست در این مكان ها برای مدت دو تا سه ساعت انتقال بوسیله هوا وجود داشته باشد.
وی اضافه كرد: در عین حال طبق اطلاعات سازمان بهداشت جهانی، مركز مطالعات ایالات متحده و سازمان های دیگر در اروپا و همین طور طبق پروتكل ملی كشور، هیچ موضوعی بعنوان استفاده از ماسك برای كمك به پیش گیری از مبتلا شدن به كووید-19 در جمعیت عادی وجود ندارد. ماسك برای افراد بیمار و علامت دار و افرادی كه از بیماران و افراد مشكوك مراقبت می كنند، سفارش می شود.
هشدار الكل های تقلبیجهانپور در پاسخ به سوالی درباره عرضه الكل متانول از طرف یك شركت مورد تایید وزارت بهداشت، اظهار داشت: مطابق آنچه این شركت اعلام نموده و دور از ذهن هم نیست، این است كه اصل بسته بندی هم تقلبی بوده است. بدین سبب درباه محصولات یك شركت اخطار داده شده كه گروهی از افراد مبادرت به تقلب كرده و متانول را در دسته بندی الكل به نام یك شركت وارد بازار كرده اند كه دراین زمینه هشدارهای لازم داده شد و ریكال و جمع آوری انجام شد. متاسفانه در این ایام كه استفاده از اتانول برای ضدعفونی دست و سطوح بالا رفته است و قیمتش افزایش یافته، شاهدیم كه متانول در بعضی موارد عرضه می شود و پیش از این هم در نوشیدنی های الكلی كه غالبا تحت عناوین برندهای خارجی به صورت زیرزمینی بسته بندی و عرضه می شد كه متاسفانه جان ده ها نفر را در كشور ما گرفته و صدها نفر با مسمومیت و مشكلاتی مثل نابینایی و از دست دادن عملكرد كلیه ها مواجه گشته اند. در عین حال در این روزها كه شایعاتی در خصوص تأثیر الكل بر درمان بیماری كووید-19 هم مطرح شده بود، استفاده و عرضه فرآورده های تقلبی بیشتر شد؛ بطوریكه در بعضی استانها تعداد متوفیان ناشی از مصرف فرآورده های نوشیدنی الكلی تقلبی بیشتر از مبتلایان و حتی فوت شدگان ناشی از كرونا بود.
وی درباره بحث فاصله گذاری اجتماعی، اظهار داشت: بحث فاصله گذاری اجتماعی موضوعی بود كه از روز اول شناسایی موارد بیماری در كشور شروع شد و اقداماتی مانند تعطیلی مدارس و دانشگاه ها انجام شد. آنچه امروز در ستاد مقابله با كرونا تصویب گردید، تشدید فاصله گذاری اجتماعی و محدودیت در ترددها، سفرها و... است. این مصوبه به صورتی توسعه، تشدید و ساماندهی و تمدید فاصله گذاری اجتماعی و البته تعمیم آن به موارد دیگر بود.
فاصله گذاری اجتماعی؛ سطح سوم قرنطینهجهانپور افزود: باید توجه كرد كه فاصله گذاری اجتماعی به صورتی سطح سوم قرنطینه است و قرنطینه هم مبحث جدیدی نیست. باید توجه كرد كه قرنطینه سطوح مختلفی دارد، قرنطینه سطح یك برای افراد بیمار است، سطح دو برای افراد مشكوك و سطح سه همان اقداماتی است كه در كشور ما انجام شده است. یعنی اعمال محدودیت های داوطلبانه. آنچه مدنظر برخی است و به نظر ما تا حد زیادی با ساختارهای اجتماعی، فرهنگی و... ما مغایر است، بحث قرنطینه به معنای حكومت نظامی است كه سطح چهارم قرنطینه تلقی می شود. كشورهایی هم این اقدام را آغاز كردند، كاملا به آن پایبند نبودند و یا به صورت غیررسمی به سطح سوم بازگشته اند. فاصله گذاری اجتماعی مفهوم و واژه ای علمی و فنی است كه در حوزه قرنطینه و مقابله با بیماری های واگیر در دنیا بعنوان سطح سوم قرنطینه انجام شده است.
وی درباره وضعیت كارتن خواب ها یا معتادان متجاهر، اظهار داشت: ساماندهی و جمع آوری معتادان متجاهر كار ویژه ما در نظام سلامت نیست، اما نمی توانیم از مشكلاتی كه در زمینه سلامت آنها مطرح است، شانه خالی نماییم. وزارت رفاه و سازمان بهزیستی بطور قطع دراین زمینه توضیحاتی دارند. البته باید توجه كرد كه هم اكنون جمع آوری و یا بازداشت این افراد و تجمع آنها در كمپ ها به صورتی ایجاد تجمعات جدید است كه می تواند عامل خطر برای افزایش فشار بیماری باشد. در شرایطی هستیم كه قوه قضاییه خیلی از زندانیان را مرخص یا عفو كرده است و در چنین شرایطی جمع آوری معتادان متجاهر در كمپ ها از نظر بهداشتی منطقی نیست. البته اقدام شهرداری در بستن خدمات بهداشتی پارك ها موضوعی قابل پیگیریست كه این مساله را به كمیته های مربوطه در ستاد مقابله با كرونا منتقل می نماییم.
انكار و فرافكنی آمریكاجهانپور در پاسخ به سوالی درباره اقدام آمریكا نسبت به ادامه تحریم ها ضد كشورمان، اظهار داشت: برای مردم ما دهه هاست و برای دنیا هم سال هاست مشخص است كه جهت حركت و بُردارهای نیروی آمریكا به این سمت است كه با ایجاد جنگ و فشارهای مختلف بر ملت های آزاده و مستقل دنیا به فكر حفظ سلطه خود در دنیا باشد. ما انتظاری جز این از ایالات متحده و به خصوص از دولت فعلی آمریكا نداشتیم. قاعدتا برای ما غیرمنتظره نبوده و قابل پیش بینی بوده است. به هر حال این دولت آمریكا توانمندی اش را در حوزه مقابله با كرونا نشان داده و قاعدتا ثروتمندترین كشور دنیا وقتی گرفتار چنین مشكلاتی شود كه افراد به سبب نداشتن خدمات بیمه ای از بیمارستان بیرون انداخته شوند و در اثر عدم دریافت خدمات مورد نیاز فوت كنند، مشخص است كه ناتوان مانده است. كشوری كه در تأمین نخستین وسایل حفاظتی در مقابله با یك بیماری واگیر گرفتار این مشكلات باشد، می كوشد با انكار و فرافكنی در حوزه های دیگر مانند تشدید تحریم ها و یا نزاع با كشورهای دیگر متوسل شود تا افكار و اذهان را به سمت دیگری سوق دهد.
وی اضافه كرد: اقدام آمریكا ضد كشورمان به هیچ وجه غیرمنتظره نبود. دنیا بداند و ببیند كه آنچه ضد مردم ایران اعمال شده، تحریم غذا، دارو و تجهیزات و ملزومات پزشكی آن هم در سخت ترین روزهای مقابله با كرونا است، اما مردم با استفاده حداكثری از ظرفیت های داخلی بطور قطع اجازه نمی دهند كه این فشارها بیش از این بر بیماران ما باشد. مسلما این اقدام آمریكا در جهت انتشار بیماری و كند كردن روند مقابله با آن در دنیا و كشور ما بوده است. انگیزه اصلی آنها این است كه این بیماری در جهان و كشور ما نتواند كنترل شود. چونكه آمریكا رسما و علنا از كنترل آن در كشور خودش عاجز است.
جهانپور در پاسخ به سوالی در خصوص اینكه باتوجه به جدید بودن بیماری، آیا صرفا به هشدارهای جهانی اكتفا می نماییم یا خیر، اظهار داشت: این بیماری برای كل دنیا جدید است. اطلاعات ما درباب این بیماری كمتر از ۳۸ روز است. ما نمی توانیم از صفر شروع نماییم و قرار نیست چرخ را از نو اختراع نماییم، ما از اطلاعات سایر كشورها همچون چین بهره برده و اطلاعات سازمان های جهانی و مجامع علمی شناخته شده را لحاظ می نماییم و در كمیته مربوطه اطلاعات و پروتكل های برمبنای امكانات و ظرفیت كشور در كمیته ملی مقابله كرونا تنظیم و ابلاغ می شود. البته این پروتكل ها روزآمد می شود؛ چونكه اطلاعات قطعی نیستند و خیلی از پروتكل ها تغییر می كنند و در آینده هم این گونه خواهد بود و ممكنست اطلاعات بدست آمده در آینده بر پروتكل های درمانی و بهداشتی تأثیر بگذارد.
همزمانی علائم گوارشی و تنفسی در بعضی مبتلایان كروناوی درباره اینكه اعلام شده در چین نیمی از مبتلایان پیش از علایم تنفس، علایم گوارشی داشتند، اظهار نمود: به طور قطع نمی توان اظهار داشت كه نیمی از افراد مبتلا پیش از علایم تنفسی، علایم گوارشی داشتند و اگر مقاله ای موجود بوده، اطلاعات بر پایه شواهد مطالعات آن كشور است و باید توجه داشت كه این ویروس می تواند درگیری گوارشی داشته باشد و مخاط گوارشی را درگیر كند.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: در خیلی از مبتلایان همزمانی علایم تنفسی و گوارشی در موارد مختلفی گزارش شده است و برخی افراد صرفاً علایم گوارشی داشتند و فقط مخاط گوارشی مورد حمله ویروس قرار گرفته بوده است. بدین سبب نمی توان عدد و رقمی دقیق اعلام كرد، از طرفی باید توجه كرد كه حتی ممكنست بعضی از مبتلایان به كرونا علامت دار نشوند.
جهانپور در پاسخ به این پرسش كه آیا ممكنست واكسن كرونا مانند ایدز هیچ گاه ساخته نشود، اظهار داشت: درباره واكسن هم مطالعات فراوانی در همه دنیا برمبنای پروتكل ها و فناوری ها در حال آزمایش است. ممكنست آزمایشات این واكسن ها موفقیت آمیز نباشد و منجر به تولید واكسنی با ایمنی و مصونیت بالا نشود، همان گونه كه مشابه آنرا در واكسن ایدز داشتیم و هیچ واكسنی تولید نشد. همین طور ممكنست واكسنی تولید شود كه ایمنی بالایی ایجاد كند، اما درباره هیچ كدام از این مسائل نمی توانیم اظهار نظر نماییم و باید منتظر نتایج مطالعات بمانیم. باید توجه كرد كه تا امروز هیچ واكسن و درمان اختصاصی برای كرونا وجود ندارد.
جهانپور در واكنش به برخی اظهارات در خصوص اینكه به كارگران مبتلا به كرونا خدمات مناسب داده نمی گردد، اظهار داشت: این حرف ها كاملا تبلیغاتی است و باید به این افراد كه مواضع این چنینی می گیرند، انتقاد شدید كرد. اینكه فردی در خارج یا داخل به سبب مشكلاتی كه با جمهوری اسلامی دارد، مبحث رسیدگی به اتباع خارجی و افاغنه را بیان می كند، تا این میزان نگران كننده نیست كه برخی اراجیف و چرندیاتی از این دست اعلام می كنند. در هیچ جای كشور بین كارگر و غیر كارگر فرقی در بستری و درمان وجود ندارد. متاسفانه برخی با این اظهارات دُن كیشوت وار به میدان می آیند و با خود نلسون ماندلا پندار، فكر می كنند منجی گروه های مختلف هستند و این مباحث به هیچ وجه حقیقت ندارد.
وی افزود: اقدامات حمایتی از كارگران و كسانی كه شغل خودرا از دست داده اند و شاغلان روز مزد، این روزها مورد توجه بوده و دولت تلاش خودرا گذاشته است تا با تخصیص بودجه از این اقشار حمایت كند تا در این روزهای قرنطینه سطح سه و فاصله گذاری اجتماعی كه برخی مشاغل تعطیل شدند، این افراد بتوانند با كمترین صدمه معیشت خود و خانواده شان را تأمین كنند و اقدام حمایتی صورت خواهد گرفت، اما اینكه فردی مطلب بی پایه و اساسی را منتشر می كند جای تاسف دارد؛ چونكه این فرد بجای اینكه امروز در كنار مردم باشد و از اضطراب مردم بكاهد، چنین اظهار نظرهایی می كند.
وی درباره بستری بیماران كرونا در بخش خصوصی و پرداخت هزینه اظهار داشت: جایی كه امكانات را ما بسیج نماییم و بخواهیم به بیماران در بخش خصوصی هم سرویس دهیم، تعرفه خصوصی انتخاب بیمار نیست و نباید فرد تعرفه خصوصی پرداخت كند. البته هم اكنون در تهران و خیلی از استانها ما تخت خالی در بیمارستان های دولتی داریم و اگر بیماری با انتخاب خود به بیمارستان خصوصی رفته است، باید تعرفه خصوصی هم پرداخت كند.
جهانپور درباره چرخش ویروس كرونا از اوایل بهمن ماه در ایران اظهار نمود: كیلومتر شمار و ساعت به ویروس كرونا متصل نیست، بلكه تحلیل های اپیدمیولوژی زمان احتمالی ورود ویروس به ایران را مشخص می كند. موارد مثبت در قم از یك هفته قبل بستری شده بودند و علایم آنها از دوهفته قبل بروز كرده بود. با توجه به این كه این دو نفر مثبت اولیه، سفر به چین یا ارتباط با مبتلای قطعی یا مسافر از چین نداشتند، می توان احتمال داد كه ویروس كرونا از اواخر دی ماه یا اوایل بهمن ماه وارد كشور شده باشد.
كانون های منشاء كرونا در ایرانوی به كانون های آلودگی در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: این احتمال وجود دارد كه ویروس از دو كانون گیلان و قم در كشور شیوع پیدا كرده باشد و این دو استان همزمان محل شیوع بیماری باشند. البته منظور این نیست در یك روز و ساعت بیماری در این استانها شیوع پیدا كرده باشد، به هر حال كسی مجرم نیست؛ چونكه كسی عامدانه ویروس را منتقل نمی كند و تقصیری متوجه كسی نیست و دنبال انگ زدن نیستیم.
جهانپور درباره انتساب برخی اظهارات به رئیس جمهور در خصوص اعلام زمان آخر كرونا در ایران، اظهار داشت: ما هیچ اظهار نظری از ناحیه رئیس جمهور در خصوص آخر بیماری و تاریخ دقیق كنترل و مهار بیماری كرونا نداشتیم. همه مطالبی كه ظرف روزهای اخیر گفته شده و همچون این اظهار نظر، برداشت ناصحیح از مطالبی است كه رئیس جمهور عنوان كردند. مصوبات ستاد موقت است. امروز رئیس جمهور اعلام نمودند كه مصوبات تا بیستم فروردین برقرار است و این به معنای آن نیست كه مصوبات در روز بیست و یكم بطور كامل حذف خواهد شد. بلكه به این معناست كه برای روز پس از بیستم فروردین باید یك دفعه دیگر در ستاد در مورد توسعه و تمدید یا تقلیل این محدودیت ها تصمیم گیری مجدد شود.
وی افزود: اظهار نظر رئیس جمهور به معنای این نیست كه نقطه برشی به نام بیستم فروردین داشته باشیم و فردای آن روز این تصمیمات به كل ملغی شده و از نو مسیر دیگری داشته باشیم. اصلا چنین چیزی نیست. قبلا هم رئیس جمهور چنین چیزی مطرح نكرده بودند. امروز هم این محدوده زمانی را برای این مصوبات تعیین كردند. قاعدتا جلسات ستاد ملی مقابله با كرونا با حضور رئیس جمهور و بدون حضور ایشان تشكیل خواهد شد. مصوبات هرچه كه باشد به تایید رئیس جمهور خواهد رسید.
جهانپور همین طور اظهار داشت: ممكنست این مصوبات دال بر تعمیم و تمدید این موارد باشد و ممكنست برخی موارد كم یا زیاد شود. قاعدتا اظهار نظر ایشان كاملا مسئله ای منطقی است كه باید گفته می شد درباره اینكه فعلا تا بیستم مردم بدانند این مصوبات در این بُعد برقرار است. برای روز بیست و یكم ظرف جلسات آتی تصمیم گیری خواهد شد.
وضعیت تخت های ویژه و دستگاه های تنفسی در كشورسخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به سوال ایسنا، درباره وضعیت تخت های مراقبت های ویژه، تخت بیمارستانی و دستگاه های تنفسی، اظهار داشت: قبل از این 27 تا 30 هزار تخت بیمارستانی را برای مبتلایان و افراد مشكوك كرونا در نظر گرفته شده بود كه قسمتی از این تخت ها خالی است. در عین حال 50 درصد ظرفیت بخش های مراقبت ویژه كشور به كرونا اختصاص پیدا كرده بود كه این ظرفیت پر شده است.
وی اضافه كرد: البته امروز هیچ مشكلی برای بیماران نداریم و هیچ بیماری در انتظار تخت ICU و دستگاه تنفسی یا ونتیلاتور نیست. اگر اقداماتی برای افزایش تخت بیمارستانی صورت می گیرد، به این علت است كه ما با بیمارانی مواجه هستیم كه دو تا چهار هفته در بخش مراقبت های ویژه بستری بودند. میانگین بستری بیماران مبتلا به كووید-19 در تخت های بیمارستانی بین هفت تا 10 روز است، اما در آی سی یو خیلی از بیماران دو تا چهار هفته در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند. انباشت بیمار در بخش مراقبت های ویژه ما را به سمت افزایش تدریجی تخت های مراقبت های ویژه و ونتیلاتور سوق می دهد تا از تعداد بیماران عقب نمانیم. اگر امروز می گوییم به تخت و ونتیلاتور نیاز داریم به این علت است كه پیش بینی می نماییم كه حتی اگر وارد فاز مهار شویم بیماران بدحال همچنان بستری باشند و این افزایش امكانات برای آن است كه گرفتار مشكل نشویم.1399/01/09
18:39:40
5.0 / 5
1958
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif