کادایف

نحوه برخورد با موارد مشكوك به كرونا در اماكن توریستی

نحوه برخورد با موارد مشكوك به كرونا در اماكن توریستی

كادایف: همزمان با بازگشایی تدریجی اماكن گردشگری و احتمال از سرگیری سفرها پس از ماه رمضان، وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پروتكلی، نحوه برخورد با موارد مشكوك به كرونا را در اماكن توریستی تشریح كرده است.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، پیش بینی شده موج سفر در تعطیلات عید فطر خیز بردارد، نگرانی هایی هم مطرح است که این سفرها، موج دوم شیوع ویروس کرونا را تشدید کند. دبیر کمیته اماکن گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی کرونا از استانها و سایر دستگاه ها خواسته آمادگی کامل داشته باشند و نظارت ها را بیشتر کنند تا با غفلت، زمینه انتشار مجدد ویروس کرونا ایجاد نشود. در دستورالعملی هم که همزمان با رفع محدودیت های ترددهای بین استانی صادر شده از مردم خواسته هوشمندانه و به وقت لزوم و با رعایت الزامات بهداشتی و فاصله گذاری، سفر بروند.
این دستورالعمل که با عنوان «سفر هوشمند در دوران کرونا» صادر شده ضمن این که تاکید می کند از انجام سفرهای غیرضروری پرهیز شود و در سفرهای ضروری الزامات بهداشتی و سلامت و فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود، درباره نحوه برخورد با موارد مشکوک به کرونا سفارش می کند: در صورت برخورد با پرسنل مشکوک به بیماری کرونا و دارای علایم مربوطه از ادامه فعالیت ایشان جلوگیری شود و بازگشت به کار به ارائه گواهی سلامت از پزشک معتمد متخصص طب کار یا سایر متخصصان معین شده از طرف وزارت بهداشت، منوط باشد.
همین طور در صورت مشاهده فرد مشکوک در میان گردشگران برای پیش گیری از انتقال احتمالی آلودگی به دیگران، ایشان را به استفاده از وسایل حفاظت فردی، همچون ماسک و دستکش سفارش کرده و اقلام لازم در اختیار ایشان قرار داده شود.
در موارد پیشرفته و علائم شدید بوسیله سامانه تلفنی بهداشت به شماره های ۱۹۰ (ستاد فوریت های سلامت محیط و کار) و ۴۰۳۰ (سامانه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای پاسخگویی به سئوالات مردم درباب ویروس کرونا) راهنمایی لازم دریافت شود.
دستورالعمل وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی معین کرده که وظیفه تامین اقلام بهداشتی مورد نیاز برای حفاظت فردی و بهداشتی کارکنان و گردشگران شامل انواع دستکش یک بار مصرف، انواع ماسک، شیلد محافظ، محلول ضدعفونی دست و سطوح در واحدهای اقامتی به عهده مدیر واحد، در پایانه ها، راه آهن و فرودگاه فقط برای کارکنان به عهده مدیران این مراکز است.
لازم است در فضاهای عمومی مانند آسانسور در واحدهای اقامتی، میز پذیرش، صندوق رستوران، سرویس عمومی لابی، کنار دستگاه حضور و غیاب کارکنان، سالن های ورودی فرودگاه و پایانه های حمل و نقل و محل تحویل بار و امثالهم، ماده ضدعفونی دست نصب شود.
برای ایجاد فاصله ایمن بین گردشگران و کارکنان شاغل در تاسیسات گردشگری سفارش شده در وهله اول با گذاشتن میزهای بزرگ یا موانع و اجسام، فاصله بین کارکنان و گردشگران را به بیش از یک متر رسانده شود.
در مرحله دوم از موانع طلقی، شیشه ای یا پلاستیکی برای محفوظ کردن واحدهایی چون صندوق، گیشه، پذیرش هتل ها و امثالهم استفاده گردد.
تمام پرسنل شاغل در تاسیسات گردشگری برای حفاظت فردی موظفند هنگام کار از ماسک، دستکش و لباس کار تمیز استفاده کنند و برمبنای نوع شغل و ضرورت نزدیکی به گردشگران، مانند خانه دار هتل ها، استفاده از شیلد محافظ هم سفارش می شود. افرادی که در واحدهای اداری و مالی و امثالهم مشغول هستند به شرط وجود فاصله مناسب بین کارکنان و ارباب رجوع از انجام این عمل مستثنی هستند. پرسنل واحدهای دارای ارتباط مستقیم با گردشگران هم موظفند پیش از خروج از محل کار دوش بگیرند.
گردشگران هم برای حفظ سلامت موظف اند در وسایل نقلیه شامل تاکسی های بین شهری، اتوبوس ها، قطار، هواپیما، ترمینال ها، فرودگاه، راه آهن و دیگر فضاهای عمومی از ماسک و دستکش استفاده کنند و تاسیسات گردشگری برای خدمت رسانی می توانند این اقلام را در اختیار گردشگران قرار دهند.
کمیته اماکن گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی کرونا، نظارت بر اجرای دستورالعمل سفر هوشمند را به اداره های کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استانها واگذار کرده و خواسته که کمیته ای متشکل از ناظران خصوصی و کارشناسان بهداشت تشکیل دهند تا نظارت های دوره ای و حداقل یک دفعه در ماه صورت گیرد. مردم و مسافران هم در صورت مشاهده تخلفات می توانند به شماره تلفن ۰۹۶۲۹ گزارش دهند. الزاما در هر استان باید شماره تماسی برای پیگیری شکایت ها و گزارش تخلفات اختصاص داده شود و در ترمینال، راه آهن و فرودگاه به اطلاع مسافران برسد.
این دستورالعمل به سفرهای داخلی مربوط می شود و درباره غربالگری مسافران در ورودی شهرها و یا قرنطینه و یا بازگرداندن مسافران دارای علایم کرونا، اشاره ای نداشته اما استانها، مقاصد سفر و تاسیسات و اماکن گردشگری و حمل و نقل را به رعایت همه پروتکل های ستاد ملی کرونا و اجرای روش های علمی تایید شده، ملزم کرده است.
منبع:

1399/02/26
14:15:54
5.0 / 5
1588
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif