کادایف
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان:

تبلیغات كلیه فروشی برچیده می شود

تبلیغات كلیه فروشی برچیده می شود

به گزارش كادایف مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایرانیان از انجام 1078 اهدای عضو در كشور آگاهی داد و در عین حال اظهار داشت: در سال قبل میزان پیوند كلیه از افراد مرگ مغزی افزایش یافته است.به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، دکتر کتایون نجفی زاده در ارتباط ویدیو کنفرانسی با خبرنگاران، با اعلان اینکه انجمن در سال قبل بعنوان بازو و در کنار وزارت بهداشت با این وزارتخانه همکاری کرد و کوشید، اظهار داشت: یکی از فاکتورهای مهم اهدای عضو PMP است که تعداد اهدای عضو به ازای یک میلیون نفر جمعیت را نشان میدهد. این شاخص در دنیا به صورت یک دهم یک دهم حرکت می کند و هر یک دهم افزایش آن، نشان دهنده تلاش دولت و ارگان های فرهنگ ساز آن جامعه است. در کشور ما این شاخص در دو سال قبل ۱۱.۲ بوده، اما سال قبل به ۱۴ رسیده که بسیار قابل توجه است.
سالانه پنج تا هشت هزار مرگ مغزی در کشور
وی اضافه کرد: در سال قبل ۱۰۷۸ مورد اهدای عضو در کشور انجام شد. باید توجه کرد که سالانه بین حدود پنج تا هشت هزار مرگ مغزی در کشور اتفاق می افتد که طبق آمارهای جهانی نیمی از افراد، یعنی در سه تا چهار هزار نفر از افراد مرگ مغزی شده قابلیت اهدای عضو وجود داشته است. این مساله دو پیام دارد؛ یکی اینکه به ۱۰۷۸ خانواده ای که تصمیم درست گرفتند و اعضای عزیزشان را اهدا کردند، تبریک می گویم. در عین حال جای تاسف دارد که یک سوم تا یک چهارم موارد مرگ مغزی مان را استفاده کردیم و بقیه اعضای قابل استفاده مرگ مغزی به زیر خاک رفتند.

نجفی زاده افزود: یک بیمار دیالیزی جهت زندگی، باید هفته ای سه روز به مرکز دیالیز برود و چهار ساعت زیر دستگاه باشد. درحالیکه با پیوند کلیه می توان این عملکرد را به دست آورد و فرد به زندگی عادی برگردد و حتی یک قهرمان ورزشی باشد، اما متاسفانه این کلیه، قلب و کبد و... افراد مرگ مغزی به زیر خاک می رود.
افزایش پیوند کلیه از افراد مرگ مغزی
وی با اعلان اینکه از هر فرد مرگ مغزی شده، هشت عضو قابل اهدا است، اظهار داشت: طی سال قبل شاهد افزایش تعداد پیوند کلیه از افراد مرگ مغزی و کاهش این پیوند از افراد زنده بودیم. بطوریکه در سال قبل ۳۲۳۴ پیوند عضو در کشور انجام شده که عمده ترین آن کلیه بوده و در درجه بعدی پیوند کبد بیشترین میزان را به خود اختصاص داده و پس از آن هم پیوند قلب قرار دارد.
آمار مرگ و میر کرونا در بیماران پیوند عضو
نجفی زاده در پاسخ به سوالی درباره میزان لطمه پذیری افراد پیوندی و یا نیازمند اهدای عضو در مقابل بیماری کووید-۱۹ اظهار داشت: شخصی که ایمنی اش ضعیف باشد اگر ویروس کرونا وارد بدنش شود، بیشتر در معرض خطر مرگ قرار می گیرد. بر همین مبنا پس از شیوع کرونا، پیوند اعضا در تمام دنیا متوقف گردید و فقط به موارد اورژانس و افرادی که ثابت شود کرونا ندارند، محدود شد. در عین حال برمبنای آمارها روزی هفت تا ۱۰ نفر به سبب نرسیدن عضو پیوندی از دست می روند، حال تصور کنید که از اسفند ماه و پس از شیوع ویروس کرونا این آمار به کجا رسیده است. البته امیدواریم با برطرف شدن کرونا پیوند عضو به وضعیت عادی برگردد.

وی در پاسخ به سوال ایسنا، درباره میزان درگیری بیماران پیوندی با کرونا، افزود: متاسفانه کرونا برخی از بیماران پیوندی را درگیر کرده است. البته طبق مصاحبه ای که با مراکز پیوند مختلف داشتیم افرادی که در گذشته پیوند عضو داشته اند، بیشتر درگیر می شوند. بیماران پیوندی جدید از آنجایی که در قرنطینه بودند، کمتر مبتلا شدند. موارد پیوندی قدیمی را داشتیم که متاسفانه مبتلا شدند و باید توجه کرد که آمار مرگ و میر بیماران پیوندی که مبتلا به کرونا می شوند، چندین برابر افراد عادی جامعه است و حتی به ۵۰ درصد می رسد.

وی با اعلان اینکه بطور کلی آمار مرگ ناشی از کرونا در بیماران پیوندی حتی به ۵۰ درصد هم می رسد، اضافه کرد: کار خوبی که وزارت بهداشت در این شرایط انجام داد، این بود که با همکاری بیمه ها و سازمان غذا و دارو نسخه های بیماران را تمدید کرد تا بیماران بتوانند با همان نسخه قدیمی و بدون مراجعه مجدد به پزشک، داروهایشان را تحویل بگیرند. در عین حال از مراکز پیوند هم تشکر می کنم که اهتمام کردند با تمام بیماران پیوندی تماس گرفته و سفارش های لازم را به آنها عرضه کنند و ازراه دور بیماران را کنترل کنند تا اگر مشکلی داشتند و یا علائمی پیدا کردند و نیاز به مراجعه به پزشک داشتند، اهتمام کردند از دور کنترل کرده و در صورت نیاز آنها را به پزشکان محلی ارجاع دهند تا نیازی به مسافرت نداشته باشند.
نجفی زاده همین طور اظهار داشت: به دنبال تفاهم نامه وزارت بهداشت با انجمن اهدای عضو ایرانیان، وظیفه ایجاد سامانه ثبت اطلاعات فراهم آوری و ثبت اعضا به انجمن اهدای عضو ایرانیان سپرده شد و بیش از یکسال است که انجمن دراین زمینه فعالیت می کند. فاز یک و دو آن که آمار اهدای عضو و آمار بیماران نیازمند پیوند است، در کشور راه اندازی و به وزارت بهداشت تحویل داده شده است. هر فازی که راه اندازی و تکمیل می شود، به وزارت بهداشت تحویل داده می شود و وزارت بهداشت از مراکز می خواهد که اطلاعات شان را در این سامانه وارد کنند. از مرداد ماه به بعد که فاز پنجم سامانه تمام می شود، شاهد خواهید بود که وزارت بهداشت آمار با طیف وسیع ارائه نمی دهد، بلکه وزارت بهداشت می تواند به صورت دقیق اعلام نماید که میزان مرگ مغزی و اهدای عضو چقدر بوده است و آمار مربوط به این حوزه را به جزء اعلام نماید.
تخصیص اتوماتیک عضو پیوندیوی اضافه کرد: نکته قابل توجه این سامانه تخصیص عضو اتوماتیک است. بر این اساس در جلسات مختلفی که انجمن و وزارت بهداشت با متخصصین پیوند سراسر کشور داشتند، توانستند قوانین تخصیص عضو را تعیین کنند که برنامه ریزی شده است. به این صورت که مانند کشورهای پیشرفته، هر اهداکننده ای که پیدا شود، کامپیوتر به صورت اتوماتیک تعیین می کند که کدام گیرنده ها می توانند اعضا را دریافت نمایند و برمبنای شرایط گیرنده پیوند انجام می شود.
نجفی زاده اشاره کرد: بدین سبب فاز اول سامانه مربوط به اهدای عضو است، یعنی از زمانیکه یک فرد مرگ مغزی شناسایی می شود تا زمانیکه به اهدا برسد یا هر اتفاق دیگری که برای آن فرد بیفتد، فاز دوم بیماران فهرست انتظار پیوند هستند، فاز سوم جزئیات پیوند است، فاز چهارم پیگیری بیماران پیوندی است. هم اکنون خصوصاً در پیوندهایی مانند کلیه، پیگیری بیماران از دست وزارت بهداشت خارج می شود و سخت می تواند بیماران را پیدا کند و سخت می تواند بیمار را پیدا کند، اما در سامانه پیگیری همه بیماران ثبت می شوند و وزارت بهداشت می تواند رصد کند. فاز پنجم هم تخصیص اتوماتیک است و از این به بعد ما هم مانند کشورهای پیشرفته تخصیص عضو اتوماتیک را خواهیم داشت. برمبنای شرایط بیمار و اولویت ها و قوانین جهانی انجام شده و خیلی از سوءتفاهم هایی که در ذهن برخی بوده و البته حقیقت ندارد، رفع خواهد شد.
به ۳۴۳۲ پیامک دهید و کارت اهدای عضو بگیریدوی اضافه کرد: برای اهداکنندگان زنده هم سامانه ای در وزارت بهداشت وجود دارد. البته درباره افراد زنده ای که تمایل دارند پس از مرگ اعضایشان اهدا شود و می خواهند کارت اهدای عضو داشته باشند سامانه Ehdacenter.ir از طرف انجمن راه اندازی شده که برای همه مردم کارت اهدای عضو صادر می کند و مردم می توانند ثبت نام کنند و اطلاعات شان از کل کشور قابل دسترس است.
وی افزود: اطلاعات تمام کسانی که مایل هستند کارت اهدای عضو داشته باشند، در آن ثبت می شود. در عین حال هر فرد می تواند حتی با تلفن همراه غیرهوشمند به شماره ۳۴۳۲ که نشان دهنده کلمه "اهدا" بر روی شماره گیر تلفن است، یک پیامک بفرستد و کد ملی خودرا ارسال نماید. سپس تاریخ تولد و نام و نام خانوادگی اش پرسیده می شود و با همین سه اطلاعات کارت اهدای عضو برایش صادر و لینک تصویر کارت برایش ارسال می شود که می تواند هر زمان که به اینترنت دسترسی داشت، تصویر آنرا ذخیره کند و یا از آن پرینت بگیرد.
چند درصد ایرانیها کارت اهدای عضو دارند؟ نجفی زاده همین طور اظهار داشت: با وجود اینکه در کشور فرهنگسازی وسیعی از سال ۱۳۸۴ در زمینه اهدای عضو انجام شد، اما از کل حدود ۵۰ میلیون بزرگسالی که در کشور وجود دارند، حدود ۱۲ درصد کارت اهدای عضو دارند. این درحالیست که در کشوری مانند آمریکا این رقم ۴۶ درصد بود و بتازگی به ۵۸ درصد رسیده است. در انگلیس هم یک سوم بزرگسالان شان کارت اهدای عضو دارند. اینکه چرا با وجود همه فرهنگسازی ها در ایران فقط ۱۲ درصد بزرگسالان کارت اهدای عضو دارند، دلایلی دارد؛ یکی اینکه مردم نمی دانستند به چه صورت کارت اهدای عضو را دریافت نمایند. در عین حال در کشورهای دیگر در صورت تمایل افراد به اهدای عضو، نشان اهدای عضو بر روی گواهی نامه رانندگی درج می شود. حال تصور کنید که در ایران روزی حدود ۱۶ هزار نفر گواهی نامه می گیرند و اگر این اقدام در کشور ما صورت گیرد و تمایل به اهدای عضو بر روی گواهی نامه رانندگی ثبت گردد، مطمئن باشید که ایران خیلی زود به آمار جهانی می رسد.
پیگیری ثبت نشان اهدای عضو بر گواهینامه رانندگی و کارت ملیوی افزود: در امتداد ثبت نشان اهدای عضو بر روی گواهی نامه اقدامات زیادی طی سال های اخیر انجام شده است. کار از دفتر حقوقی وزارت بهداشت شروع شد و پس از تایید این دفتر به وزارت کشور رفت و دفتر حقوقی وزارت کشور هم آنرا تایید نمود. سپس برای ناجا ارسال شد. جلسات مختلفی با مسئولان وزارت کشور و ناجا داشتیم و فرآیندها بررسی و موضوع تصویب گردید. بوسیله وزیر کشور برای هیات دولت نامه ای ارسال شد و درخواست شد که این مساله بعنوان یک تبصره در ماده ۱۶ گواهی نامه رانندگی اضافه شود، اما متاسفانه دو سال پیش در یکی از کمیسیون های فرعی اجتماعی رد شد که داریم پیگیری می نماییم که علت رد شدن آن مشخص شود و ابهامات روشن شود.
وی اظهار داشت: باید توجه کرد که حتی اگر یک نفر بر روی گواهی نامه رانندگی اش نشان اهدای عضو ثبت گردد، باز هم نظر خانواده پرسیده می شود و اگر خانواده مخالفت کنند، اهدای عضوی صورت نمی گیرد. اینطور نیست که بدون نظر خانواده اهدای عضوی صورت گیرد. صحبت هایی با دکتر جهانگیری و مسئولان هیات دولت کردیم و به زودی نشان اهدا بر روی گواهی نامه رانندگی و حتی کارت ملی درج خواهد شد.

نجفی زاده افزود: اقدام دیگری که انجام دادیم و از روز ملی اهدای عضو پرده برداری می شود، ابر اهدا است که به این معنا است که فردی که کارت اهدای عضو دریافت می کند، در صورت تمایل می تواند ویدیویی از خودش گرفته و بر روی ابر اهدا آپلود کند تا اگر خدایی نکرده گرفتار مرگ مغزی شد، خانواده اش می توانند ویدیو او را دیده و بدانند که نظر عزیزشان چه بوده است.
پیوند کلیه از فرد زنده، تحت نظارت وزارت بهداشتتبلیغات کلیه فروشی برچیده می شودنجفی زاده در پاسخ به سوال ایسنا، درباره وضعیت کلیه فروشی در کشور باتوجه به نظارت وزارت بهداشت در زمینه پیوند عضو از زنده، اظهار داشت: انجمن در زمینه پیوند از فرد زنده فعالیت نمی کند، اما طبق اطلاعی که ما داریم، خوشبختانه وزارت بهداشت پیوند کلیه از افراد زنده را کاملا تحت کنترل خودش گرفته و ثبت اطلاعات تمام گیرندگان و اهدای کنندگان تحت نظارتش است. شاید قبلا امکان این وجود داشت که یک اهداکننده زنده داوطلب و چه با پرداخت هزینه پیدا شود و بخواهد کلیه اهدا کند، اما هم اکنون تخصیص کلیه از افراد زنده با وزارت بهداشت است. یعنی کسی نمی تواند بگوید من می خواهم کلیه ام را به فلان فرد خاص اهدا کنم. البته به جز دهنده فامیل. نتیجه این شده که اطلاعیه های روی دیوار و در آگهی هایی که در سایت ها دراین زمینه وجود داشت که به دنبال اهدا کننده هستند، دیگر به درد نمی خورد و وزارت بهداشت است که مشخص می کند که اهداکننده به چه کسی کلیه بدهد و نتیجه این اقدام، این است که اطلاعیه ها دارد برچیده می شود و ان شالله به زودی شاهد خواهیم بود که دیگر چنین مواردی در کشور دیده نشود.
۲۷هزار تن در فهرست انتظار پیوند عضووی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره افراد در فهرست انتظار پیوند عضو، اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۲۷ هزار نفر در فهرست انتظار پیوند قرار دارند و با ورود اطلاعات مراکز پیوند به سامانه ای که راه اندازی شده، وزارت بهداشت می تواند آمار ریز را ارائه کند.
وی در ادامه صحبت هایش اشاره کرد: باید توجه کرد که بسیار مهمست که ارگان های فرهنگسازی در حوزه اهدای عضو کار فرهنگسازی را انجام دهند، اما به همان اندازه که می توانند مفید باشند، می توانند مضر هم باشند. برای اینکه اگر اطلاعات غلطی به مردم داده شود، شاید ده ها برابر آن باید تلاش شود تا فرهنگ غلط از اذهان پاک شود. مساله زنده شدن فرد مرگ مغزی باید آنقدر در کشور جا بیفتد که همه مردم از آن اطلاع داشته باشند. نه فقط مردم بلکه تمام رسانه ها باید این مساله را پدیده زشتی بدانند که یک نفر بیاید و در رسانه ملی اعلام نماید که من مرگ مغزی بودم و زنده شدم.
تفاوت مرگ مغزی با کمانجفی زاده افزود: باید توجه کرد که در مرگ مغزی به سبب ورم مغز که ناشی از ضربه، خونریزی مغزی و... است، سلول های مغزی به شدت ورم می کنند و جمجه که سخت و استخوانی است، اجازه نمی دهد که مغز به اطراف ورم کند و در نتیجه فشار داخل مغز بسیار بالا می رود. از طرفی جدار رگ نازک است و اگر آنرا فشار دهیم بسته می شود. رگ هایی که از گردن به داخل جمجه رفتند و خون رسانی می کنند در میان این فشار بسته می شوند. اگر خون رسانی به هر عضوی انجام نشود، سلول های آن می میرند. بدین سبب در مرگ مغزی سلول های مغزی می میرند و این با کما متفاوت می باشد. در کما سلول مغزی نمرده، بلکه عملکرد خودش را از دست داده است. در نتیجه یک نفر در اختلال هوشیاری یا کما می رود و امکان بازگشت آن وجود دارد. اما اگر فردی مرگ مغزی شده باشد و سلول مرده باشد، سلول مرده مانند هر بافت مرده ای متلاشی می شود. اگر سه روز بعد، جمجه یک فرد مرگ مغزی را باز کنید، دیگر مغز را نمی بینید، بلکه یک ماده متعفن و لزج را می بینید که فاسد شده است. مغز متلاشی شده به هیچ عنوان امکان بازگشت ندارد. از سال ۱۹۶۴ که تعریف مرگ مغزی ارائه شده، تابحال هیچ مورد مرگ مغزی نبوده که به زندگی بازگردد. آن مواردی که بازگشت داشته اند، در کمای عمیق هستند.
وی اشاره کرد: در عین حال در کشورهای دیگر جهان اگر یک تا دو متخصص مرگ مغزی را تایید کنند، فرد مرگ مغزی اعلام می شود، اما در ایران طبق قانون چهار متخصص باید مرگ مغزی را تایید کنند و سپس متخصص پزشکی قانونی حضور پیدا کرده و کار آن چهار نفر را تایید و بررسی می کند و پس از تایید نهایی مرگ مغزی، با اجاره خانواده اهدای عضو انجام می شود.
نجفی زاده اظهار داشت: از ابتدا تابحال ۶۰ هزار و ۳۵۱ پیوند در کشور انجام شده که شامل پیوند کلیه از افراد مرگ مغزی است. حدود ۱۲ مرکز پیوند کبد، ۹ مرکز پیوند قلب، ۳۱ مرکز پیوند کلیه، دو مرکز پیوند ریه و دو مرکز پیوند لوزالمعده و یک مرکز پیوند روده و احشام در کشور وجود دارد.
منبع:

1399/02/27
15:26:11
5.0 / 5
1744
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , بیمه , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif