کادایف

دفاع سوئد از عملكرد سهل گیرانه خود با وجود شكست در حفاظت از سالمندان در مقابل كرونا

دفاع سوئد از عملكرد سهل گیرانه خود با وجود شكست در حفاظت از سالمندان در مقابل كرونا

به گزارش كادایف متخصص همه گیرشناس و تصمیم گیرنده برنامه های مقابله با كرونا در سوئد ضمن دفاع از تصمیم خود در خصوص عدم اعمال قرنطینه در این كشور اذعان داشت كه البته ممكن بود كه با درك بهتر وضعیت، بهبودهایی در وضعیت انتشار كرونا صورت گیرد.


به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، سوئد بر خلاف همسایه های شمالی خود در شرایط انتشار کرونا مبادرت به اعمال قرنطینه نکرد و اغلب مدارس، رستوران ها، سالن ها و کافه ها را باز نگه داشت. با این وجود از مردم خواسته شد که از سفرهای طولانی اجتناب کنند و تمرکز اقدامات مقابله ای با کرونا در این کشور بر مسئولیت شخصی بود.
تاکنون ۴۳ هزار و ۸۸۷ نفر در سوئد به بیماری کووید-۱۹ مبتلا شده اند که از این میان ۴۶۵۶ جان خویش را از دست داده اند. این در شرایطی است که شمار مبتلایان در دانمارک و نروژ، همسایه های سوئد به ترتیب ۱۱ هزار و ۹۲۴ و ۸۵۳۱ نفر و شمار قربانیان آنها هم ۵۸۷ و ۲۳۸ نفر اعلام شده است.
آندرس تگنل، متخصص همه گیرشناس که تصمیم گیرنده برنامه های مقابله با کرونا در سوئد بوده اخیرا اعلام نموده باآنکه سوئد می توانست برخی اقدامات را بسیار بهتر انجام دهد اما به صورت کلی این کشور مسیر درستی را در مقابله با کروناویروس پیموده است.
بخش عمده ای از انتقادات پیرامون واکنش سوئد به همه گیری کووید-۱۹ به میزان بالای مرگ و میر در مراکز مراقبتی متمرکز شده است. آندرس تگنل هم اعتراف کرده که آژانس بهداشت عمومی کشورش تصور نمی کرده میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در بین سالمندان در مراکز مراقبتی به این گستردگی برسد. وی اعلام نموده باآنکه از صدمه پذیر بودن این قشر خبر داشته اند اما نمی دانسته اند این بیماری به سادگی وارد این مراکز شده و این مرگ و میرها را بر جای می گذارد.
تگنل هم چنین اعلام نموده که استراتژی اصلی کشورش برای فاصله گذاری اجتماعی هم چنان "به خوبی" کار کرده و نیازی به روش متفاوتی برای اعمال آن نبوده است.
وی با اشاره به اینکه برخی مرگ و میرها میان مبتلایان سوئدی بسیار سریع اتفاق افتاده و این مورد در آینده باید بررسی شود، اعلام نموده در صورتیکه به عقب بازمی گشتند اقداماتی در حد میانه آنچه که حالا انجام داده و آنچه که دیگر کشورها اتخاذ نموده اند را ترتیب می دادند.
نخست وزیر سوئد هم با پشتیبانی از استراتژی این کشور برای مقابله با کرونا اعلام نمود با وجود آمار بالای مرگ و میر ناشی از کرونا در مراکز مراقبتی، شیوع این عفونت در کشور به خوبی کنترل شده و بیمارستان های کشور تحت فشار قرار نگرفته اند.
ماه گذشته یک گزارش از سی ان ان نشان داد در سوئد افرادی که در مراکز مراقبتی به سر می برند، نیمی از کل تلفات این کشور را به خود اختصاص داده اند. این در شرایطی است که خیلی از خانواده ها اعلام نموده اند بستگانشان که در این مراکز بوده و به کووید-۱۹ مبتلا شده اند حتی یک مرتبه هم مورد معاینه پزشک قرار نگرفته و درمان نشده اند.
آندرس تگنل، متخصص همه گیرشناس و تصمیم گیرنده برنامه های مقابله با کرونا در سوئد با اشاره به این که افراد صدمه پذیر مراکز مراقبتی را نمی توان به علت حساسیت های موجود به بیمارستان ها منتقل کرد، بیان داشت باآنکه ما در محافظت از سالمندان و افراد صدمه پذیر شکست خورده ایم اما با وجود عدم اعمال قرنطینه، خیلی از مردم در خانه های خود مانده اند که این امر تاثیر مثبتی در محدود کردن انتشار ویروس داشته است.
در اواسط ماه مه، اداره بهداشت عمومی سوئد فاش کرد که به زغم برخورد سهل گیرانه تر این کشور نسبت به سایر کشورها، تنها ۷.۳ درصد از مردم استکهلم پادتن های لازم برای مبارزه با این بیماری را تا اواخر آوریل بوجود آورده اند. این رقم تقریباً شبیه به سایر کشورها بوده و بسیار کمتر از آنچه برای ایجاد "مصونیت جمعی" در جمعیت لازم است، به حساب می آید.
در ابتدا محققان سوئدی با انتقاد از استراتژی این کشور از تلاش دولت برای ایجاد ایمنی جمعی حمایت کمی صورت دادند اما مقامات سوئدی حالا از قبول اینکه "دستیابی به مصونیت جمعی" هدف نهایی آنها بوده، سر باز می زنند.
بنا بر گزارش سی ان ان، ایمنی جمعی هنگامی حاصل می شود که اکثریت یک جمعیت خاص معادل بین ۷۰ تا ۹۰ درصد از افراد یا به علت آلوده شدن و بهبودی یا از راه واکسیناسیون از یک بیماری عفونی مصون شوند. وقتی این اتفاق بیفتد، احتمال گسترش بیماری حتی به افرادی که ایمنی ندارند، کمتر می شود چونکه ناقل های عفونی کافی برای انتقال ویروس به آنها وجود ندارد.1399/03/18
13:39:48
5.0 / 5
1141
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif