کادایف

سهم كودكان در مبتلا شدن و انتقال كرونا چقدر است؟

سهم كودكان در مبتلا شدن و انتقال كرونا چقدر است؟

به گزارش كادایف رئیس مركز تحقیقات بیماری های نوپدید و بازپدید انستیتوپاستور، درباره میزان ابتلای كودكان به كرونا و همینطور سهم آنها در انتقال این بیماری توضیح داد و اظهار داشت: از شروع اپیدمی كرونا در كشور تابحال تركیب سنی مبتلایان و موارد فوتی ناشی از این بیماری تغییر معناداری نداشته است.


دکتر احسان مصطفوی در گفتگو با ایسنا، درباره ابتلای کودکان به کرونا، اظهار داشت: موضوعی که از آغاز موج اپیدمی در مورد کودکان مطرح شده این است که سهم خیلی کم از نظر مبتلا شدن به فرم های شدید بیماری کرونا در آنها مطرح شده است؛ از طرفی نقش چندان پررنگی در انتقال بیماری به سایرین در مورد کودکان مطرح نیست.
این اپیدمیولوژیست، اضافه کرد: در مطالعاتی که انجام شده است کودکان نقش مهمی در انتقال بیماری به سایر افراد جامعه را ندارند، اما نکته ای که باید در مورد کودکان و بازگشایی مدارس توجه داشت این است که اگر بازگشایی ها اتفاق نمی افتاد واقعا چشم اندازی از اتمام اپیدمی وجود دارند و چه زمانی قرار بود مدارس بازگشایی شوند؟ آیا می دانیم چه زمانی کرونا دیگر یک تهدید جدی بهداشتی نخواهد بود؟
وی با تاکید بر اینکه در تصمیم گیری های کلان باید تمام ابعاد یک مبحث بررسی شود، اظهار نمود: غیر از تبعات سلامتی باید به نقش مدرسه در ابعاد اجتماعی، روحی_روانی، آموزشی و پرورشی برای دانش آموزان هم توجه کرد. در صورتیکه شرایطی در مدارس فراهم گردد که رعایت پروتکل های بهداشتی تا حد امکان فراهم باشد و زمانبندی حضور فیزیکی دانش آموزان رعایت شود که بتوان خطر انتقال را کم کرد، تصمیم بازگشایی مدارس از نظر بنده، تصمیم قابل دفاعی است.
۷۵ درصد فوتی های کرونا در سنین بالای ۶۰ سال مصطفوی در ادامه صحبت هایش اضافه کرد: از شروع موج اپیدمی کرونا در کشور تابحال ترکیب سنی مبتلایان و موارد فوتی ناشی از این بیماری تغییر معناداری نداشته است. حدود ۷۵ درصد فوتی ها همچنان افرادی هستند که سن بالاتر از ۶۰ سال دارند، ۲۵ درصد مابقی هم افرادی هستند که قسمت قابل توجهی از آنها بیماری زمینه ای مانند دیابت، بیماری قلبی و یا نقص سیستم ایمنی دارند.
رئیس بخش اپیدمیولوژی و آمار زیستی انستیتو پاستور ایران اضافه کرد: کودکانی که بیماری زمینه ای دارند هم امکان دارد فرم های شدید بیماری را تجربه کنند که شاید لازم باشد برای آنها تمهیدات ویژه ای دیده شود که تا جایی که مقدور است آموزش های مجازی و غیرحضوری داشته باشند.
وی در خاتمه درباره انتقال خانوادگی کرونا اظهار نمود: این موضوعی است که از روزهای نخست شیوع بیماری عنوان شد و هنوز هم بعنوان یک راه جدی انتقال مطرح است. یکی از مهم ترین نقاطی که امکان دارد کودکان به کرونا مبتلا شوند در کنار والدین است؛ والدینی که به سادگی بیرون از منزل تردد می کنند که امکان دارد به نوع خفیف بیماری مبتلا شده و فرزندانشان را هم مبتلا کنند. درصد قابل توجهی از بیماران که در بیمارستان بستری نمی شوند، دوره نقاهت را در منزل سپری می کنند که شاید بسیاری از این افراد چارچوب لازم برای عدم انتقال بیماری به سایرین را رعایت نکنند و یا بستر مناسبی برای رعایت نداشته باشند. همه این موارد سبب می شود اگر فردی در خانواده به کووید۱۹ مبتلا شود، بتواند عاملی برای بیمار شدن سایر اعضا باشد.
منبع:

1399/06/21
17:40:15
5.0 / 5
1499
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif