کادایف
معاون دانشگاه علوم پزشكی اردبیل:

۸۰درصد زنان بالای ۵۰ سال تراكم استخوان مناسبی ندارند

۸۰درصد زنان بالای ۵۰ سال تراكم استخوان مناسبی ندارند

معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی اردبیل اظهار داشت: بیشتر از ۸۰ درصد زنان بالای ۵۰ سال در كشور، از تراكم استخوان مناسبی برخوردار نیستند.بابک اولین به مناسبت روز جهانی پوکی استخوان در گفت و گو با خبرنگار مهر، پوکی استخوان را نوعی بیماری مزمن استخوانی دانست و اظهار نمود: در این بیماری توده استخوانی کاهش پیدا کرده و بافت استخوان به تدریج تحلیل می رود و در واقع پوکی استخوان یک بیماری خاموش است.
وی با اشاره به اینکه پوکی استخوان یکی از شایع ترین بیماری های عرصه غیر واگیر است اضافه کرد: شکستگی ناشی از این بیماری، از هر ۳ زن بالای ۵۰ سال یک زن را درگیر می کند و تخمین زده می شود که در جهان در هر ۳ ثانیه یک شکستگی اتفاق می افتد.
معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل تصریح کرد: با افزایش جمعیت افراد مسن، در خیلی از کشورهای جهان و هم در کشور ما شیوع پوکی استخوان و بروز شکستگی ناشی از آن رو به افزایش است.
نخستین اضافه کرد: نتیجه یک مطالعه انتشار یافته در کشور ما تا سال ۱۳۹۰، شیوع پوکی استخوان را در زنان در نواحی ران پا و مهره های کمری معادل ۱۸.۹ درصد گزارش شده که نیازمند مراقبت های ویژه است.

وی افزود: در همین راستا نتیجه یک مطالعه دیگر نشان داده است تا آخر سال ۲۰۱۷، شیوع پوکی استخوان را در زنان یائسه معادل ۳۲ درصد و شیوع کاهش توده استخوانی را ۵۱ درصد نشان داده است.
شکستگی لگن خطرناک ترین نوع شکستگی ناشی از پوکی استخوان
معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل با اشاره به اینکه بیشتر از ۸۰ درصد جمعیت زنان یائسه در کشور، از تراکم استخوان مناسبی برخوردار نیستند اظهار نمود: شکستگی لگن جدی ترین و خطرناک ترین نوع شکستگی ناشی از پوکی استخوان است که می تواند منجر به بستری طولانی مدت در بیمارستان، ناتوانی طولانی مدت یا برای همه عمر و حتی مرگ شود.
وی با تاکید بر پیشگیری و کنترل پوکی استخوان اظهار داشت: عواملی همچون شکستگی قبلی، سن بالا، سابقه فامیلی، یائسگی زودرس، مصرف سیگار و الکل، مصرف طولانی مدت داروهای «کورتیکواستروئید»، لاغری مفرط، بیماری های گوارشی فرد را برای شکستگی ناشی از پوکی استخوان مستعد می کند.
نخستین شعار سال جاری را با عنایت به اهمیت تشخیص زود هنگام در جلوگیری از عوارض این بیماری همانند سال قبل «مهار پوکی استخوان با تشخیص به موقع» عنوان نمود و اضافه کرد: افراد بالای ۵۰ سال باید جهت اطمینان از سلامت استخوان خود به پزشک رجوع و در صورت ابتلاء به پوکی استخوان، جهت کنترل بیماری، درمان مناسب را دریافت نمایند.
معاون امور بهداشتی دانشگاه تصریح کرد: مصرف کافی کلسیم، پروتئین و «ویتامین د» و فعالیت فیزیکی منظم و تقویت قدرت عضلات برای کاهش ابتلاء به پوکی استخوان و کنترل پوکی استخوان سفارش می شود.

1399/08/04
17:23:33
5.0 / 5
1312
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif