کادایف
معاون علوم پزشكی شیراز تاكید كرد

لزوم دریافت واكسن آنفلوآنزا برای زنان آبستن

لزوم دریافت واكسن آنفلوآنزا برای زنان آبستن

به گزارش كادایف فارس معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی شیراز با تاكید بر لزوم دریافت واكسن آنفلوآنزا توسط زنان باردار، مبتلا شدن به تب بالا در دوران بارداری، بخصوص سه ماهه اول حاملگی را عاملی مهم در بروز ناهنجاری های جنینی دانست.


دکتر عبدالرسول همتی سه شنبه ۶ آبان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: همزمان با آغاز فصل پائیز و افزایش احتمال شیوع آنفلوآنزا، واکسیناسیون مادران آبستن در مقابل این بیماری انجام می شود. سال جاری هم برای واکسیناسیون حدودا ۱۵ هزار نفر از اعضای این گروه هدف برنامه ریزی شده است.
او با یادآوری اینکه تلقیح واکسن، نشانه های بیماری آنفلوآنزا را در زمان مبتلا شدن می کاهد، اظهار داشت: دریافت واکسن آنفلوآنزا به صورت متوسط، ۴۰ درصد خطر بستری شدن مادران آبستن به علت عوارض مبتلا شدن به آنفلونزای فصلی را می کاهد.
همتی افزود: در هر زمان از بارداری، احتمال مبتلا شدن به آنفلوآنزا وجود دارد و عوارض مادری و جنینی آن دور از ذهن نیست، به صورتی که تب بالا، بعنوان شایع ترین علامت بیماری آنفلوآنزا بخصوص در سه ماهه نخست بارداری، خطر ناهنجاری جنین را زیاد می کند.
وی با تاکید بر اینکه دریافت واکسن آنفلوآنزا در دوران حاملگی بی خطر بوده و در صورت حاملگی در فصل شیوع آنفلوآنزا و بدون در نظر گرفتن هفته های بارداری، تزریق واکسن هم مانعی ندارد، اضافه کرد: واکسیناسیون آنفلوآنزا حین حاملگی می تواند از مادر و جنین در مقابل این بیماری محافظت کند.
همتی با اشاره به اینکه طبق بررسی سازمان های بهداشتی، واکسن آنفلوآنزا در تمام مراحل بارداری، خصوصا سه ماهه نخست، برای مادر و جنین مفید و موثر است، اضافه کرد: در شرایط عادی هم اقدامات پیشگیرانه مانند شست و شوی دست ها و دوری از مبتلایان، در کاهش احتمال مبتلا شدن به آنفلوآنزا کمک کننده است، اما در این دوران، واکسیناسیون ضد بیماری آنفلوآنزا، بهترین راه محافظت از مادر و جنین است.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکی از مهمترین منافع دریافت واکسن از جانب مادر برای جنین را انتقال آنتی بادی های بوجود آمده در پاسخ به آنفلوآنزا از مادر به جنین دانست که باعث محافظت او تا چند ماه بعد از تولد نوزاد می شود؛ بخصوص آنکه نوزادان و هم شیرخواران زیر ۶ ماه در مقابل آنفلوآنزا و عوارض آن بسیار صدمه پذیرند.
او با اشاره به اینکه بعد از تزریق واکسن، احتمال خطر مبتلا شدن به آنفلوآنزا نزدیک به صفر است، چون واکسن دارای ویروس زنده نیست، در حالیکه ویروس زنده عامل بروز آنفلوآنزا است، افزود: واکسن آنفلوآنزا در مقابل بیماری کووید ۱۹ ایجاد محافظت نمی کند، اما می تواند در کاهش نشانه هایی که امکان دارد با نشانه های ناشی از بیماری کووید ۱۹ اشتباه گرفته شود، موثر باشد.
همتی با بیان این مورد که این واکسیناسیون، خطر مبتلا شدن به عفونت های تنفسی فوقانی احتمالی ناشی از آنفلوآنزا را می کاهد، افزود: واکسن آنفلوآنزا شدت بیماری را کاهش داده و با عنایت به احتمال ادامه شیوع آنفلوآنزا، تزریق واکسن از آغاز فصل پاییز تا بعد از آن هم می تواند موثر باشد.
معاون علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: در محدوده تحت مدیریت این دانشگاه تابحال ۸۵ درصد از مادران آبستن شناسایی شده، در مقابل آنفلوآنزا واکسینه شده اند و این روند تا انتهای فصل سرما ادامه دارد.1399/08/06
22:09:28
5.0 / 5
1468
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , شیر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
کادایف kadaif

کادایف kadaif