کادایف
یافته محققان اتریشی؛

تركیب موجود در چغندر در درمان زوال عقل موثر است

تركیب موجود در چغندر در درمان زوال عقل موثر است

كادایف: تحقیقات نشان می دهد تركیب موجود در چغندر موسوم به پروتئاز BevuTI-I می تواند داروی موثری برای درمان بیماری های التهابی و فساد عصبی باشد.به گزارش کادایف به نقل از مهر، پژوهشگران دانشگاه وین اتریش موفق به تفکیک پپتیدی از چغندر شدند که قادر به ممانعت از یک نوع آنزیم خاص مسئول تجزیه مولکول های فرستنده در بدن است.
از اینرو خاصیت های پروتئازی آن و ساختار مولکولی پایدار آن همراه با خواص دارویی اش، پپتید چغندر را تبدیل به گزینه خوبی برای تولید دارویی برای درمان برخی بیماری های التهابی نظیر بیماری های خودایمنی و فساد عصبی نظیر زوال عقل، آلزایمر، بیماری ام اس و پارکینسون می نماید.
فیتوشیمیایی در ریشه گیاه چغندر روی می دهد و متعلق به گروهی از مولکول های است که گیاهان از آن بعنوان یک دفاع شیمیایی مقابل آفت هایی نظیر باکتری ها، ویروس ها یا حشرات استفاده می نمایند.
محققان در این مطالعه دریافتند BevuTI-I، پپتید موجود در چغندر، قادر به تنظیم واکنش های التهابی است. از اینرو می توان از آن برای درمان بیماری های التهابی و فساد مغزی استفاده نمود.
به گفته پژوهشگران، بااینکه چغندر یک گیاه بسیار سالم می باشد اما نمی توان امیدوار بود که با مصرف منظم آن از ابتلاء به زوال عقل پیشگیری می شود. چونکه پپتید موجود در آن در مقادیر خیلی کم است و هنوز معین نیست که آیا بوسیله دستگاه گوارش قابل جذب است.


منبع:

1399/08/15
22:17:51
5.0 / 5
1609
تگهای خبر: آلزایمر , بیماری , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif