کادایف

بعد از سفرهای كرونایی چه كنیم؟

بعد از سفرهای كرونایی چه كنیم؟

سفر رفتن در دوران كرونا رفتاری تایید نشده است. با این وجود، محدودیت ها سبب نشده سفر در ایران و دیگر كشورها متوقف شود. اما یك برگشت امن از مسافرت را چگونه می توان رقم زد؟


امکان دارد در سفر (داخلی و یا خارجی) در معرض کووید-۱۹ قرار گرفته باشید. حتی امکان دارد احساس سلامت کنید و نشانه ای نداشته باشید، ولی افراد بدون نشانه هم می توانند ناقل باشند و ویروس را به دیگران منتقل کنند. مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری در آمریکا CDC سفارش های برای مسافران دارد که مورد تایید سازمان جهانی بهداشت است و در ایران هم با عنوان دستورالعمل «سفر هوشمند» پیشنهاد شده، هرچند تا کنون توجه چندانی به اجرای آن نشده است.
به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، آنچنان که مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری اعلام نموده مسافران و همراهان آنها حتی کودکان تا ۱۴ روز بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس برای بستگان، دوستان و جامعه خطرناک هستند. صرف نظر از مقصد سفر و کارهایی که در مدت سفر انجام داده اید، لازم است که این اقدامات را برای جلوگیری از بیمار شدن دیگران انجام دهید:
در خارج از منزل، فاصله دو متری (حدود ۲ برابر اندازه دست) را با دیگر افرادی که عضو خانواده یا همراهان سفر نیستند، حفظ کنید. لازم است که این نکته را همه جا، در محیط های روباز و سرپوشیده، رعایت کنید.
در خارج از منزل برای پوشاندن بینی و دهان خود از ماسک استفاده کنید.
دستهایتان را مرتباً بشویید و از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید.
بر سلامت خود نظارت داشته باشید و مراقب علایم کووید-۱۹ باشید. اگر ناخوش هستید، دمای بدنتان را اندازه بگیرید.
برای سفرها و فعالیتهای پرخطر
برخی سفرها و فعالیت ها امکان دارد شما را با احتمال بیشتری در معرض کووید-۱۹ قرار دهد. اگر در فعالیتهای پرخطر شرکت کرده اید یا اگر فکر می کنید که قبل از سفر یا در مدت سفر در معرض ویروس قرار گرفته اید، تا ۱۴ روز بعد از بازگشت اقدامات تکمیلی (علاوه بر موارد پیشین) را برای محافظت از دیگران انجام دهید:
تا حد ممکن در خانه بمانید.
از نزدیک شدن به افرادی که احتمال مبتلا شدن آنها به نوع شدید بیماری کووید-۱۹ بالاتر است، خودداری کنید
در آزمایش کووید-۱۹ شرکت کنید.
اما چه فعالیتهایی پرخطر حساب می شود؟
مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری در آمریکا برخی فعالیت ها و موقعیت هایی که احتمال مبتلا شدن ویروس کرونا را زیاد می کند، اینطور دسته بندی کرده است:
حضور در منطقه ای که با سطح بالایی از ویروس کرونا مواجه می باشد همچون مقاصدی که در سطح قرمز و یا اخطار دسته بندی شده اند.
حضور در مناطق پرجمعیت مانند مکان هایی که در آنها مراسم ازدواج، سوگواری یا مهمانی برگزار می گردد.
شرکت در گردهمایی های بزرگ مانند رویدادهای ورزشی، کنسرت ها و...
حضور در مکان های شلوغ مانند رستوران، کافه، فرودگاه، ایستگاه اتوبوس، قطار و مترو یا سینما.
اگر فکر می کنید با فرد مبتلا به کووید-۱۹ تماس داشته اید، سفرهای بعدی را به تعویق بیندازید. حتی اگر بدون نشانه باشید، امکان دارد ویروس را در جریان سفر به دیگر افراد منتقل کنید.
اگر بعد از سفر بیمار شدید، چه کنید
اگر گرفتار ناخوشی همراه با تب، سرفه یا نشانه هایی از ویروس کرونا شدید:
در منزل بمانید و اقدامات احتیاطی را انجام دهید. تا زمانی که مجاز به خروج از قرنطینه خانگی شوید، از تماس با دیگران خودداری کنید.
در مدت بیماری از سفر بپرهیزید.
امکان دارد گرفتار ویروس کرونا شده باشید. اگر چنین باشد، باید بدانید که بیشتر افراد در خانه و بدون مراقبت پزشکی، بهبود می یابند.
ارتباط خود با پزشک تان را حفظ کنید. قبل از رفتن به مطب پزشک یا بخش اورژانس، با آنها تماس بگیرید و به آنها اطلاع دهید که احتمالاً گرفتار ویروس کرونا شده اید. اگر نوبت پزشکی دارید که به تعویق انداختن آن ممکن نیست، ابتدا با مطب پزشک تان یا مرکز درمان مربوطه تماس بگیرید و اعلام کنید که شما -واقعاً یا احتمالاً- گرفتار ویروس کرونا شده اید. با این کار به آنها کمک می کنید تا از خود و دیگران در مقابل ویروس محافظت کنند.
در صورت مبتلا شدن به نشانه اخطار اضطراری (شامل تنگی نفس)، بلافاصله برای دریافت مراقبت پزشکی اقدام کنید.
اگر محل زندگی شما شلوغ است، اقدامات احتیاطی تکمیلی را برای محافظت از دیگران رعایت کنید.
اگر نوبت پزشکی دارید که به تعویق انداختن آن ممکن نیست، با مطب پزشک تان تماس بگیرید و اعلام کنید که شما گرفتار کووید-۱۹ شده اید یا احتمالاً گرفتار این بیماری شده اید. با این کار به آنها کمک می کنید تا از خود و دیگران محافظت کنند.




منبع:

1399/08/16
11:42:55
5.0 / 5
1132
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
کادایف kadaif

کادایف kadaif