کادایف
وزیر بهداشت:

رسیدن از مرز ۵۰۰ مرگ روزانه به كمتر از ۳۰۰ مورد بسیار خشنود كننده بود

رسیدن از مرز ۵۰۰ مرگ روزانه به كمتر از ۳۰۰ مورد بسیار خشنود كننده بود

وزیر بهداشت اظهار داشت: گرچه مرگ و بیماری یک شهروند در هر کجای دنیا برای ما ملال آور و دردناک است اما وقتی از مرز 500 مورد مرگ و میر روزانه امروز به مرگ و میر کمتر از 300 مورد رسیدیم، خبر بسیار خشنود کننده ای بود گرچه مرگ 294 نفر در کشور، برای ما و خانواده های شان مصیبتی بزرگ است.به گزارش کادایف به نقل از وبدا، دکتر سعید نمکی در هفتمین اجلاس مجازی روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور، عنوان کرد: این دستاورد بسیار شگرف را به همه دست اندرکاران دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور تبریک می گویم. به رئیس جمهور می گفتم که هر میلی متر که از منحنی مرگ و میر روزانه کم می شود، سانتی مترها پشت همکاران ما زیربار توان فرسای مدیریت سنگین و سهمگین کرونا، خم می شود.

همکاران ما چون کوه ایستاده اند

وی اضافه کرد: می دانم که این واژه هایی که همکاران ما خسته شده اند یا بریده اند، القای بیرون از نظام سلامت است. همکاران ما گرچه در این روزها، ماه ها و شب های طاقت فرسا خیلی اذیت شدند اما همیشه چون کوه ایستاده اند و می دانم که تا آخرین نفس و لحظه مدیریت بیماری پای کار هستند و در مهار و مدیریت کرونا، شبانه روز و بی وقفه تلاش خواهند کرد.

وزیر بهداشت تصریح کرد: از همه عزیزانی که در این راه به ما کمک کرده یا می کنند تشکر می کنم. از عزیزان قرارگاه اجرائی خصوصاً وزرای کشور، راه و شهرسازی، ارتباطات، گردشگری و میراث فرهنگی در تهیه و تدارک اقامتگاه های خارج از منزل، همه اعضای دولت و تمامی بزرگواران خارج از دولت خصوصاً سازمان بسیج، نیروهای مسلح، ناجا، قوه قضاییه خصوصاً دادستان های سراسر کشور، استانداران، فرمانداران، سازمان های مردم نهاد و مردم و تمام بزرگوارانی که در این به ما کمک کردند، سپاسگزارم.

نگرانی های وزیر بهداشت در وضعیت کنونی

دکتر نمکی اضافه کرد: در اوج این دستاورد بزرگ ملی باید به چند نکته نگران کننده هم اشاره کنم. نخستین نگرانی بنده، رودستی است که از ویروس در اردیبهشت ماه خوردیم. آن خاطره تلخ و دردناک برای من و همکارانم، همیشه ملال آور است که به محض اینکه شرایط را عادی پنداشتیم و همه چیز را رها کردیم، باردیگر گرفتار شدیم. این دفعه مصمم هستیم که لحظه ای عقب نشینی نکنیم.

وی افزود: از مردم عزیز و شریف و گرانقدر خواهش می نماییم که بازهم به عرایض ما گوش کنند و بدانند که کرونا، ویروس پیچیده ای است و بمراتب پیچیده تر از اردیبهشت ماه است، شدیدتر و زودتر ما را گرفتار می کند و سنین پایین تر را با تابلوی پیچیده تر و گرفتار کننده تر به بستر بیماری و مرگ می برد.

زمستانی خیلی مشکل تر از پاییز در پیش رو داریم اگر...

وزیر بهداشت اظهار داشت: خواهش من از همه، چه آنها که در مسند مسئولیت ها هستند و چه مردم این است که اگر این دفعه باردیگر از کرونا رودست بخوریم و عادی انگاری نماییم، زمستانی خیلی مشکل تر از پاییز در پیش رو داریم و این اولتیماتومی است به همه کسانی که میل به ساده انگاری و عادی پنداری دارند که بدانند ما اگر فراموش نماییم که ویروس، خطرناک و پیچیده است و در بازی مستمر آماده گل زدن در دقیقه ۹۰ است، باز هم گرفتار پیک های خطرناکی خواهیم شد.

اولین استانی که نگران آن هستیم، تهران است

دکتر نمکی تصریح کرد: در چند استان امروز احساس نگرانی بیشتری می کنم. نخستین استان، تهران است. متاسفانه روز گذشته که به وضعیت نارنجی برگشتیم و بسیاری از همکاران ما سفارش داشتند که این راه را برای محدودیت ها در وضعیت قرمز طولانی تر نماییم، نگرانی بیشتری داریم چون باز مترو شلوغ شد و بازارهای سربسته و پاساژها مملو از جمعیت شد. دیشب گزارشی را همکاران ما در صدا و سیما پخش کردند و این یادآور روزهای ملال آور اردیبهشت ماهی است که به مرگ روزانه حدود ۳۰ نفر رسیدیم و باردیگر کار را رها کردیم.

با پروتکل شکنان برخورد قاطع شود

وی خاطرنشان کرد: در مورد استان تهران خصوصاً کلانشهر تهران، نگرانی زیادی خصوصاً در مترو، اتوبوس های درون شهری، پاساژها و بازارهای سربسته در مورد شیوع بیماری داریم. از مسئولان خصوصاً استاندار، فرمانده ستاد و روسای دانشگاه های علوم پزشکی تهران تقاضا دارم که ضمن توسعه زیرساخت ها و آموزش کافی، با پروتکل شکنان برخورد قاطع خصوصاً در کسب و کارها صورت گیرد.

سعی نماییم وضعیت شهرها از قرمز به نانجی برود نه از نارنجی به قرمز

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: از همه کسبه و اصناف تقاضا دارم که برای چرخش درست اقتصاد خودشان هم که شده، پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند. مطمئن باشید که این دفعه به محض اینکه وضعیت را نزدیک به قرمز دیدیم، باردیگر قرمز اعلام می نماییم و طبق مصوبه ستاد ملی کرونا، باردیگر محدودیت ها اعمال خواهد شد. بنابراین همه باید اهتمام نماییم که وضعیت شهرها از نارنجی به زرد برود نه از نارنجی به قرمز تا کسبه گرفتار مشکلات اقتصادی نشوند.

نگرانی از وضعیت بیماری در استانهای شمالی و جنوبی

دکتر نمکی تصریح کرد: استانهای شمالی کشور نیز یکی از نگرانی های دیگر ما است. به خصوص برآوردی که امروز دارم و قبلا به همه روسای دانشگاه های علوم پزشکی شمالی گفته ام، در پیک های قبلی، عمده گرفتاری را در شهرهای بزرگ استانهای شمالی داشتیم اما متاسفانه پای ویروس به روستاها و ارتفاعات کشیده شده و با عنایت به فرهنگ ویژه مردم در زمستان و شب نشینی در شب های طولانی زمستان، این گرفتاری بیشتر می شود که باید حتما در استانهای شمالی، این موارد رعایت شود.

وی اظهار داشت: در استانهای جنوبی هم باز نگرانی داریم. با عنایت به سرد شدن هوا، رفتن مردم در داخل اتاق ها، بستن پنجره ها و تراکم جمعیت، باز هم نگران افزایش موارد مبتلاشدن به بیماری در استانهای جنوبی کشور هستیم ضمن اینکه روز جمعه با مدیران دانشگاه های اهواز و آبادان صحبت کردم که با فرونشست آب در سیلاب هایی که آلودگی فاضلاب و آب و منازل را با باکتری های روده ای و از فاضلاب آلوده کرده، به شدت باید مراقب بیماری های روده ای در استانهای جنوبی باشیم.

تست سریع در درمانگاه ها و مراکز سرپایی انجام شود؛ PCR برای بیماری که می خواهد بستری شود

وزیر بهداشت عنوان کرد: در مورد تست ها در اجلاس قبلی گفتم که تست PCR را فقط در بیمارستانها انجام دهید که این اصلاح را در گفتار آن روز داشته باشم که در درمانگاه های بیمارستانی و موارد سرپایی، دانشگاه های می توانند از تست های سریع استفاده کنند اما اگر بیماری از بیرون یا درمانگاه های بیمارستانی با تشخیص پزشک، فردی با تست سریع مثبت به بیمارستانها ارجاع شود، حتما باید از آن بیمار، تست PCR گرفته شود چون اگر خدای ناکرده بیماری در بیمارستان فوت کرد، ملاک ما برای ثبت کووید۱۹ در بیمارستان طبق پروتکل سازمان جهانی بهداشت، تست سریع نیست بلکه PCR مثبت است.

دکتر نمکی تصریح کرد: دانشگاه ها در مورد اقامتگاه های بیماران با دکتر کولیوند هماهنگی داشته باشند تا بر حسب نیازشان و به صورت تدریجی با هتل ها قرارداد ببندند. اول باید اهتمام کنند از اقامتگاه هایی که به صورت رایگان در اختیار ما قرار گرفته مانند مهمانسراهای دولتی، امکانات بنیاد مستضعفان یا سازمان های دولتی استفاده گردد اما در مواردی که این امکانات وجود ندارد، می توان بر اساس رقم پایه ای که اعلام شده، قرارداد بست.

اولویتی بالاتر از مدیریت کرونا در کشور نداریم

وی خاطرنشان کرد: درست است که با محدودیت های مالی روبرو می باشیم اما امروز همه کشور پشت این برنامه ایستاده اند که باید کووید۱۹ را مدیریت نماییم و اولویتی از این بالاتر برای کشور و اقتصاد کشور و مسائل اجتماعی و سیاسی نداریم. مقام معظم رهبری فرمایش کرده اند و رئیس جمهور بارها گفته اند که اولویتی بالاتر از مدیریت کووید۱۹ در اقتصاد کشور هم نداریم و نباید بیمار مثبت را رها نماییم. حتما باید این بیمار در منزل با پروتکل های مصوب یا در اقامتگاه ها نگه داری شود.

وزیر بهداشت اضافه کرد: پیگیری افراد در تماس با بیماران نیز از اولویت های بسیار مهم ما است. متوسط پیگیری افراد در تماس با بیماران طبق نظر معاونت بهداشت وزارت بهداشت ۱۰ نفر است اما ممکنست به ۵ یا ۱۵ نفر هم برسد که باید حتما مورد توجه دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور قرار گیرد.

دکتر نمکی تصریح کرد: بعضی از روسای دانشگاه ها درباب رفتن تیم های بهداشتی به درب منزل مردم سوال کردند. تا جایی که می توانیم نباید مزاحم خانه های مردم شویم و پرسنل خودمان را در معرض آلودگی قرار ندهیم مگر در مواردی که تیم ناظر احساس کنند که ضرورت دارد به درب منزل فردی مراجعه شود آن هم برای فردی که امکان جابجایی ندارد و این هم باید بر حسب مورد صورت گیرد.

یکی از کانون های عمده آلودگی ویروس، وسایل نقلیه عمومی است

وی اظهار داشت: تقاضای من است که شهرهای بزرگ خصوصاً کلانشهرها، به شدت مراقب وسایل نقلیه عمومی باشند چون یکی از کانون های عمده آلودگی ویروس، همین وسایل نقلیه عمومی است. با استانداران و سایر مسئولان توجه کنید که وسایل نقلیه، عامل انتشار ویروس و گرفتاری جدید برای ما نشود.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر لزوم مستندسازی فعالیت ها و اقدامات دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور، عنوان کرد: روز گذشته جلسه مفصلی با برخی همکاران در این حوزه داشتم. این حماسه عظیمی که شما در طول ماه های گذشته خلق کرده اید، اگر مستند یا بموقع ثبت نشود، جوری است در تاریخ به عزیزانی که در این صحنه، حماسه آفریدند.

دکتر نمکی اضافه کرد: هر استان و دانشگاه علوم پزشکی، یک فرد خوش ذوق خوش قریحه را برای مستندسازی این فعالیت ها در نظر بگیرد. اینکه فردی در روابط عمومی کار می کند، دلیلی بر اینکه ذوق این کار را دارد، نیست کما اینکه خیلی وقت ها بسیاری از افراد در جایگاه خودشان نیستند. ممکنست فردی مسئول روابط عمومی هم باشد اما ذوق و قریحه هنرمندانه برای به تصویر کشیدن و مستند کردن این حماسه عظیم تاریخی در کشور را نداشته باشد. تقاضا دارم که یک فرد خوش ذوق که شاید در معاونت بهداشت، درمان، توسعه و یا حتی بیرون از دانشگاه باشد را بکار گیرید تا این کار بزرگ مستندسازی شود.

لزوم مستندسازی فعالیت ها و اقدامات دانشگاه ها در وضعیت کنونی

وی تصریح کرد: دکتر جهانپور و دکتر آسایی در مستند مکتوب کووید۱۹ خیلی زحمت کشیدند. دکتر جهانپور در بخش تصویری مستندها کمک می نماید و روسای دانشگاه ها نیز باید فردی را بعنوان رابط معیّن کنند و برای هر قطب کشور، یک رابط یا سوپروایزر در نظر می گیریم چون مستندسازی هم برای امروز در عرصه ملی و بین المللی و هم برای نسل های آینده می تواند مفید باشد. آنچه در دفاع مقدس صحنه های مانا و ماندگار شد با کمک مستندسازی بود که می توانیم به دوران دفاع مقدس افتخار نماییم و بچه هایی که هیچ گاه رنگ و خاک جبهه ها را ندیده اند امروز افتخار می کنند که چنین پدران و مادرانی غیور داشته اند که از مرزهای کشور دفاع کرده اند. مستندسازی فعالیت ها در این شرایط کمک می نماید که نسل های آینده بدانند قهرمانان ملی در عرصه سلامت چه افتخاراتی را آفریدند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: دکتر تقوی نژاد مژده سال آینده خوبی را به روسای دانشگاه ها داد و اتفاقی برای نظام بودجه ریزی وزارت بهداشت رخ داد که شما دیگر به این اندازه از درآمدهای اختصاصی هزینه مخارج جاری نکنید که این اتفاق بزرگی بود و برای نخستین بار در تاریخ وزارت بهداشت، حدود ۵۲ تا ۵۳ هزار نیروی انسانی به کار گرفته می شوند اما امروز مشکلات و مسائل مدیریت بیماری را با عنایت به کاهش چشم گیر درآمدهای اختصاصی برای شما حل می نماییم. بنده در کنار شما هستم احساس تنهایی نکنند حتما به شما کمک خواهیم کرد. هم رئیس جمهور و هم دکتر نوبخت پشتیبان ما هستند تا بتوانیم این طرح را که مزین به نام سردار رشید اسلام، شهید قاسم سلیمانی است با خیر و برکت به سرانجام برسانیم.

لزوم تکمیل پروژه های نیمه تمام

دکتر نمکی تصریح کرد: باید برای تکمیل پروژه های نیمه تمام، اهتمام ویژه داشته باشیم. خواهش من از تمام روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی این است که با کمک و هدایت دکتر تقوی نژاد، دکتر جان بابایی و دکتر رییسی و سایر معاونت های وزارت بهداشت، با اولویت پروژه های در حال اتمام، این کار را به سرانجام برسانید تا اگر خدای ناکرده پیک جدیدی بخواهد ما را گرفتار کند، اظصراب کمبود تخت برای بیماران کووید۱۹ و غیر کووید نداشته باشیم.

برخلاف پیش بینی ها، مرگ و میر روزانه در ایران به سمت نزول و کاهش در حرکت است

وی خاطرنشان کرد: طبق پیش بینی هایی که توسط موسسات بین المللی شده بود باید همین امروز، مرگ روزانه بالای یک هزار و ۱۰۰ و یک هزار و ۲۰۰ بیمار را تجربه می کردیم اما متاسفانه این پیش بینی برای آمریکا، اروپا و بسیاری از کشورهای آسیایی درست از آب درآمد و برای بیماری و مرگ هیچ شهروندی در هیچ کجای دنیا نیست که غصه نخوریم حتی اگر حکومت های آنها ظالمانه ترین تحریم ها را بر ما تحمیل کرده باشند اما خوشبختانه با دوراندیشی و همت و تلاش شبانه روزی مدیران حوزه سلامت، نه فقط بالاتر از رقم های قبلی نرفتیم بلکه به سمت نزول و کاهش مرگ و میر روزانه حرکت کردیم و مطمئنم که در استمرار این راه نزولی قدم بر خواهیم داشت و روزهای روشن تری با اثرات طرح شهید قاسم سلیمانی هم در آینده خواهیم دید.
1399/09/17
09:08:06
5.0 / 5
1277
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif