کادایف

۷۰۲ فوتی كرونا در كشور طی هفته گذشته

۷۰۲ فوتی كرونا در كشور طی هفته گذشته

در سایه رعایت پروتکلها و تشدید محدودیتها طی هفته های گذشته، کرونا در کشور رام تر شده است، اما هنوز این آرامش قابل اطمینان نیست و بیم آن می رود که باردیگر طوفانی به پا شود. با نگاهی به وضعیت کرونا در بعضی استان های کشور، می توان به شکنندگی وضعیت فعلی کرونا پی برد...به گزارش کادایف به نقل از ایسنا، تا حالا در جهان ۹۸ میلیون و ۷۴۳ هزار و ۸۴۸ مورد مبتلاشدن به بیماری کووید-۱۹ ثبت شده است. هرچند که ۷۰ میلیون و ۹۱۷ هزار و ۴۸۵ نفر از مبتلایان به کرونا در دنیا، بهبود یافته اند، اما کرونایِ عالم گیر دو میلیون و ۱۱۶ هزار و ۳۳۶ تن از مردم دنیا را نیز به کام مرگ کشانده است.

در کشورمان نیز از شروع شیوع کووید-۱۹ تا کنون یک میلیون و ۳۶۷ هزار و ۳۲ نفر مبتلا به این بیماری شناسایی شدند که از این تعداد یک میلیون و ۱۵۸ هزار و ۴۷۵ نفر از بیماران بهبود یافته اند، اما متاسفانه تا حالا کرونا نفس۵۷ هزار و ۲۹۴ نفر از هموطنان مان را گرفته است.

باید توجه کرد که کرونا چند هفته ای در ایران رام تر شده و روند ابتلا، بستری و به دنبال آن مرگ و میر ناشی از کرونا ویروس در کشورمان رو به نزول بوده است. بطوریکه هم اکنون طبق رنگ بندی کرونائی، در کشورمان ۱۸ شهرستان نارنجی، ۱۵۴ شهرستان زرد و ۲۷۶ شهرستان آبی داریم.

در عین حال میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در کشور تا تاریخ یکم بهمن ماه ۸۳.۸۸ درصد گزارش شده است. البته مسئولان نظام سلامت کشور نسبت به برخی عدم رعایتها و سهل انگاری ها در بعضی نقاط کشور هشدار داده اند.

همچنین چند روزی است که میزان میرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در کشورمان دو رقمی شده و طی ۲۴ ساعت گذشته ۶۹ نفر در ایران به علت مبتلاشدن به کرونا جان باخته اند، اما متاسفانه این روند در بعضی کشورهای اروپایی و آمریکا همچنان رو به صعود است. میزان مرگ و میر ناشی از کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در آمریکا ۳۸۸۶ نفر، در انگلیس و ۱۴۰۱ نفر، در آلمان ۸۶۹ نفر بوده است. این مساله نشان میدهد که کشورهای آمریکا و اروپایی با وجود زیرساخت های مناسب بهداشتی و درمانی باز هم در مقابل کرونا کمر خم کرده اند.

با وجود نزولی بودن روند بیماری در کشور، وزارت بهداشت و متخصصان امر معتقدند که وضعیت کرونا در کشور ناپایدار و شکننده است. به همین دلیل کوچکترین عادی انگاری منجر به شیوع و صعود مجدد ویروس در کشور خواهد شد و اساسا به دنبال انفجار ویروس، میزان مرگ های کرونائی باردیگر بالا خواهد رفت. بدین سبب رعایت هر چه دقیق تر و شدیدتر پروتکل های بهداشتی و عدم عادی انگاری شرایط در این زمان بسیار ضروری می باشد. از طرفی نباید عجولانه نسبت به بازگشایی اماکن عمومی، مراکز تجمعی و... نیز اقدام نمود. چونکه مهار کرونا هماهنگی بین بخشی، بازگشایی های هوشمندانه و تدریجی و همراهی مردم و دستگاه های مختلف کشوری را می طلبد.
وضعیت بستری و مرگ ناشی از کرونا در کشور
بنابر اعلام وزارت بهداشت، باید توجه کرد که در هفته اخیر یعنی از ۲۶ دی ماه تا دوم بهمن ماه امسال، در کشور ۱۴۵۸۴ مورد مثبت کرونا به صورت سرپایی شناسایی شده است. همین طور ۴۲۸۳ مورد جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان بستری شده اند و ۷۰۲ بیمار مبتلا به کرونا فوت کرده اند.
وضعیت کرونا در چند استان کشور
همچنین برمبنای اعلام وزارت بهداشت، در استان تهران نیز در هفته اخیر یعنی از ۲۶ دی ماه تا دوم بهمن ماه امسال، ۸۰۰ مورد مثبت کرونا به صورت سرپایی شناسایی شده است. همین طور ۹۴۶ مورد جدید مبتلا به کرونا در بیمارستان بستری شده اند و ۱۱۵ بیمار مبتلا به کرونا فوت کرده اند.

همچنین در استان تهران روند بستری در هفته اخیر افزایش قابل توجهی داشته، اما میزان فوت در استان کاهشی بوده است. بروز موارد بستری در استان تهران از متوسط کشوری بالاتر و مرگ و میر معادل متوسط کشوری بوده است.

در استان البرز نیز روند بستری در هفته اخیر کاهش و میزان فوت افزایش مختصری داشته است. بروز موارد بستری در این استان از متوسط کشوری کمتر و مرگ و میر استان به متوسط کشوری نزدیک شده است.
طبق اعلام ستاد ملی کرونا از امروز شهرستان های استان مازندران از وضعیت قرمز کرونائی خارج شده اند. بطوریکه با کاهشی شدن روند موارد بستری کرونا در مازندران، بیشتر شهرستان های این استان، از امروز در وضعیت نارنجی قرار گرفته اند.در استان مازندران، روند بستری و موارد فوت در هفته اخیر صعودی بوده است. میزان بروز موارد بستری با فاصله گیری بیشتر از متوسط کشوری، بالاتر رفته و میزان مرگ و میر استان نیز همچنان از متوسط کشوری فاصله بسیاری دارد.در استان گلستان نیز روند بستری ناشی از کووید-۱۹ صعودی بوده، اما روند فوت در هفته اخیر در این استان نزولی بوده است. هرچند که مورتالیتی و میزان بروز موارد بستری در گلستان همچنان بیش از متوسط کشوری است.

در استان گیلان نیز روند بستری در هفته اخیر نزولی، اما فوت ناشی از کرونا صعودی بوده است. بروز موارد بستری و میزان مرگ و میر در این استان از متوسط کشوری بالاتر است.

در استان خوزستان نیز در هفته اخیر روند بستری افزایشی بوده و میزان مرگ و میر ناشی از کرونا نیز افزایش مختصری داشته است. بروز موارد بستری و مرگ ومیر در این استان، همچنان از متوسط کشوری پایین تر است.
1399/11/05
01:08:21
0.0 / 5
1065
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , تخصص , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
کادایف kadaif

کادایف kadaif