کادایف
۴ فوریه، روز جهانی سرطان،

هستم و خواهم بود

هستم و خواهم بود

کادایف: خراسان رضوی هدف اصلی روز جهانی سرطان افزایش آگاهی و کاهش بیماری و مرگ است. چهارم فوریه (16 بهمن) روز جهانی سرطان معرفی شده است تا همه افراد بتوانند حمایت جمعی خودرا دراین زمینه نشان دهند. بیش از 100 کشور بطور فعال در کارهای روز جهانی سرطان شرکت می کنند.


سرطان یک مشکل عمده سلامتی و دومین علت اصلی مرگ ومیر در سطح جهانی بعد از بیماری های قلبی عروقی است و تاثیر زیادی بر افراد، جوامع و سیستم های بهداشتی دارد. در سال ۲۰۱۸، میزان مبتلاشدن جهانی سرطان به حدود ۱۸.۱ میلیون مورد و ۹.۶ میلیون مرگ ومیر افزایش یافت و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۴۰ این میزان دو برابر شود.
سرطان، رشد گروهی از سلول ها در بدن است، ممکنست در هر سنی رخ دهد و اگر در زمان مناسب تشخیص داده و درمان نشود، خطر مرگ را زیاد می کند.
هدف اتحادیه بین المللی کنترل سرطان (UICC) در روز جهانی سرطان، تشویق افراد، جامعه و دولت ها برای بهبود آگاهی عمومی و دسترسی به غربالگری و تشخیص زودهنگام بیماری است. انتظار می رود با افزایش سن جمعیت جهان و روی آوردن افراد در کشورهای کم درآمد به سبک زندگی غربی، فعالیت بدنی کمتر و مصرف غذاهایی باانرژی و چگالی بالا این آمار افزایش یابد. خیلی از بیماران سرطانی خصوصاً در کشورهای کم درآمد و متوسط به تشخیص زودهنگام و درمان و مراقبت باکیفیت مقرون به صرفه دسترسی ندارند.
در این روز، بنیاد جلوگیری از سرطان در پشتیبانی از UICC برای افزایش جلوگیری از سرطان، تشخیص بموقع و غربالگری نیاز به اقدام فوری برای نجات جان افراد را برجسته می کند.
دکتر کری آدامز، مدیرعامل UICC اظهار نمود: در روز جهانی سرطان می خواهیم که همه بدانند خیلی از سرطان ها قابل کنترل و حتی بهبودی هستند خصوصاً اگر در اسرع وقت شناسایی و درمان شوند. با تشخیص سرطان در مراحل اولیه، از بزرگترین فرصت برای پیشگیری از میلیون ها مرگ قابل پیشگیری در سراسر جهان استفاده می نماییم.
اهمیت روز جهانی سرطان
اپیدمی جهانی سرطان گسترده و رو به افزایش است. هم اکنون سالانه ۸.۲ میلیون نفر (بین ۳۰ تا ۶۹ سال) در سراسر جهان به علت مبتلاشدن به سرطان جان خودرا از دست می دهند که ۴ میلیون نفر از این تعداد با مرگ زودرس مواجه می شوند. برمبنای آمار سازمان جهانی بهداشت (WHO)، تعداد مرگ های ناشی از سرطان سالانه افزایش می یابد و تا سال ۲۰۳۰ به ۱۳ میلیون نفر خواهد رسید. اگر و فقط اگر انسان تصمیم بگیرد منابع بیشتری را برای تشخیص و درمان بموقع بیماری اختصاص دهد، سالانه جان ۳.۷ میلیون نفر می تواند نجات پیدا کند.
البته لازم به ذکر است که طبق آمارهای Cancer Research UK (موسسه خیریه تحقیق و آگاهی از سرطان در انگلستان)، بقای سرطان در انگلیس در ۴۰ سال قبل دو برابر شده است.
برای افزایش آگاهی درباره بیماری و تدوین راهبردهای عملی مقابله با سرطان، باید اقدامات فوری صورت گیرد. اختلاف جهانی در دسترسی به پیشگیری، درمان و مراقبت های بهداشتی بطور تصاعدی در حال افزایش می باشد. موضوع روز جهانی سرطان در سال ۲۰۲۱ «من هستم و خواهم بود» است.
تحقیقات سرطان عامل اصلی پیشرفت در پیشگیری و راهبردهای درمانی است که بر بیماران سرطانی آینده تاثیر به سزایی دارد.


روز جهانی سرطان و افزایش آگاهی کودکان
سرطان بیماری است که تبعیض قائل نیست و بر روی افراد بدون در نظر گرفتن سن، جنس، نژاد و موقعیت اجتماعی آنان تاثیر می گذارد. در روز جهانی سرطان، کمپین های مختلفی برای توسعه آگاهی شروع به کار می کنند و افراد و جوامع تلاش می کنند راه هایی برای مبارزه با این بیماری کشنده پیدا کنند.
خیلی از خانواده ها به صورتی تحت تاثیر این بیماری قرارگرفته اند. این بدان مدلول است که تعداد بیشتری از کودکان در سنین جوانی در معرض تاثیرات سرطان قرار می گیرند. افزایش آگاهی کودکان در مورد روز جهانی سرطان می تواند به صورت های ذیل باشد:
صحبت با کودکان درباره سرطان
خیلی از افراد در سراسر جهان براثر این بیماری جان خودرا از دست می دهند و ناآگاهی، عامل اصلی در بیشتر موارد است. ارتباطات، ابزاری موثر برای افزایش آگاهی درباره سرطان است. مهمست که به کودکان در مورد سرطان آموزش دهید و اهمیت این روز را برای آنان برجسته کنید. از بهترین روش ها برای آموزش به کودکان استفاده از فعالیتهای مختلف است. خلق هنر روشی عالی برای درگیرشدن کودکان در آگاهی از سرطان است. صنایع دستی مختلف می تواند به آگاهی کودکان در هر سنی کمک نماید. آنان می توانند نقاشی بکشند و یا روبان تهیه کنند. می توانید صنایع دستی متناسب با سن کودکان را پیدا کنید تا هنگام یادگیری در مورد سرطان از ساخت آنها لذت ببرند.
استفاده از رسانه های اجتماعی
لازم نیست افزایش آگاهی در این حوزه پیچیده باشد. امروزه خیلی از نوجوانان زمان قابل توجهی از تلفن های همراه استفاده می نمایند. با تشویق آنان برای ارسال پیام های مثبت در مورد روز جهانی سرطان، می توانید از این مزیت استفاده کنید. استفاده از رسانه های اجتماعی می تواند به گسترش آگاهی در این حوزه کمک نماید و کودکان می توانند تصاویر، داستان ها، فیلم و سایر اطلاعات درباره این بیماری را به اشتراک گذارند.
تجربه درمان سرطان
درحالی که اختتام درمان سرطان برای بسیاری افراد رضایت بخش و تسکین دهنده است، اما می تواند اثرات جسمی و روانی پایداری به دنبال داشته باشد. این موارد به دنبال تاثیر طولانی مدت بر وضعیت جسمی فرد و تغییر در نحوه زندگی او ایجاد می شود. علاوه بر این، فرد با مشکلات روحی مانند افسردگی، اضطراب و در موارد جدی تر با اختلال استرس بعد از سانحه (PTSD) مواجه می شود. روابط با افراد نزدیک، دوستان و همکاران به دلیل مشکلات جسمی و عاطفی که درمان سرطان ایجاد می کند، با مشکل مواجه می شود. برای مثال فرد با ضربه روحی و استرس، ترس از بازگشت بیماری و تنهایی روبرو خواهد شد.


آگاهی افراد از سرطان
برای به دست آوردن تصویری جهانی از تجربیات و درک افراد از سرطان، UICC نظرسنجی را برای بیش از ۱۵ هزار بزرگسال در سراسر جهان انجام داد. در این بررسی در ۲۰ کشور جهان از افراد سوال شد که تا چه اندازه نگران موضوع سرطان هستند و تا چه حد از عوامل خطر آن آگاهی دارند و برای کاهش خطر چه تغییری در رفتار خود ایجاد می کنند. همین طور نگرش نسبت به اقدامات دولت در زمینه مقابله با این بیماری نیز بررسی گردید.
نتایج نشان داد: ۶۱ درصد افراد به صورتی تحت تاثیر سرطان قرارگرفته اند و حدود ۵۸ درصد از مبتلاشدن به سرطان در آینده نگران هستند. ۸۲ درصد در کنیا نیز نگران سرطان هستند، درحالی که این آمار در عربستان سعودی ۳۳ درصد است.
این گزارش هیچ ارتباط مشخصی بین سطح نگرانی و میزان مرگ ومیر در کشور یا شیوع سرطان پیدا نکرده است. اما در کنیا، تخمین زده می شود که ۸۰ درصد موارد سرطان در مراحل نهایی بیماری، هنگامی که احتمال زنده ماندن کاسته می شود، تشخیص داده می شوند. طبق این گزارش، کنیا مانند بسیاری دیگر از کشورهای درحال توسعه، با چالش هایی ازجمله کمبود متخصص سرطان، زیرساخت های محدود و فناوری نجات دهنده زندگی و جمعیتی که اغلب قادر به پرداخت هزینه های بالای درمان سرطان نیستند، مواجه می باشد.
نابرابری در دانش سرطان
این بررسی اختلاف فاحشی بین دانش و آگاهی از خطرات سرطان بین گروه های اجتماعی و اقتصادی را کشف کرد. فردی از هرکجای دنیا با سطح تحصیلات پایین یا زندگی در خانوار کم درآمد ممکنست آگاهی کمتری از خطرات سرطان داشته باشد و نتواند کاری برای کاهش این خطر انجام دهد، به استثنای استعمال دخانیات که بیشتر افراد بعنوان عامل خطر بالا آنرا می شناسند.
آمارهای سال قبل از آن حکایت می کند که بیشترین موارد خطر مبتلاشدن به سرطان شامل سیگار کشیدن با ۶۳ درصد، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراءبنفش با ۵۴ درصد و تنفس دود سیگار دیگران ۵۰ درصد است، درحالی که کمترین موارد مرتبط به کاهش تحرک با ۲۸ درصد، قرارگرفتن در معرض ویروس و باکتری خاص با ۲۸ درصد و اضافه وزن با ۲۹ درصد است.
هفت نفر از هر ۱۰ نفر یا ۶۹ درصد گفتند که پارسال برخی اقدامات را برای کاهش خطر سرطان خود انجام داده اند که تغذیه سالم از این موارد است.
کرونا و سرطان
درحالی که ویروس جدید کرونا در بیشتر افراد به مدت ۸ روز باقی می ماند، دانشمندان موردی غیرمعمول در بیمار مبتلابه سرطان خون را گزارش کردند که حدود ۱۰۵ روز ویروس را در بدنش حمل می کرد و حداقل ۷۰ روز این ویروس در او بدون هیچ نوع علامتی مسری بود. نتایج منتشرشده در مجله Cell نشان داد، ازآنجاکه جزئیات جدیدی درباره بیماری کووید- ۱۹ ارائه نشده است، درک اینکه چه مدت افراد می توانند بطور فعال آلوده بمانند مهمست.
وینسنت مونستر، محقق ارشد این بررسی اظهار داشت: در شروع این بررسی چیز زیادی درباره ویروس نمی دانستیم، اما با ادامه شیوع بیماری، افراد بیشتری با طیف گسترده از اختلالات نقص سیستم ایمنی و آلوده به ویروس شناسایی شدند که در درک نحوه رفتار سارس- کو- دو در این جمعیت بسیار مهمست.
نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد، افراد مبتلابه بیماری کووید- ۱۹ در مقایسه با افراد عادی احتمال مرگ بیشتری دارند. البته این موارد با افزایش سن و سایر بیماری های مزمن مانند فشارخون بالا مرتبط می باشد.
منابع

www.preventcancer.org

www.gov.za

www.mirusaustralia.com

https: //clincancerres.aacrjournals.org

www.moms.com

www.transparenthands.org

www.healthassured.org

www.weforum.org

www.indiatoday.in

www.news۱۸.com
منبع:

1399/11/16
18:28:29
0.0 / 5
1278
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماری , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
کادایف kadaif

کادایف kadaif